reklama

Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda

Pracujete z domu? Zařiďte si pracovnu či pracovní koutek, kde vás nikdo nebude rušit od práce. Základem je kvalitní kancelářská židle a pracovní stůl. Jak si vybrat, na co si dát pozor a které materiály jsou lepší? Čtěte dále.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte to štěstí, že můžete pracovat z domu? Pak si zařiďte pořádnou pracovnu, nebo alespoň pracovní koutek, kde vás nebude nikdo a nic rušit od práce, ať už je to manželka v kuchyni či zapnutá televize v obýváku. V dobře zařízené pracovně budete mít nejenom lepší pracovní výsledky, ale také se sedavá práce u počítače nepodepíše tolik na vašem zdraví. Pohyb však nezanedbávejte, ať už máte pracovnu sebelepší. Základem dobře vybavené pracovny jsou kvalitní kancelářský stůl a kancelářská židle, které se musí vzájemně doplňovat.

Rozměry pracovního stolu

Velikost pracovního stolu vybírejte hlavně podle toho, jakou práci vykonáváte. Někomu se musí na pracovní plochu vejít dva monitory a klávesnice s myší, někomu postačí jen malá plocha na telefon a notebook. Počítejte však s minimální stolní plochou 120 × 80 centimetrů.

Standardní výška stolu je 75 cm. Při pohodlném a rovném sedu by úhel, který svírá vaše paže a předloktí, měl být ideálně 90 stupňů. Podpůrné desky stolu by vám neměly nijak překážet v pohybu. Pro nohy si ohlídejte minimální prostor o výšce 60 centimetrů a šířce i hloubce po 50 centimetrech.

Hitem jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Pro člověka je totiž podle odborníků sezení nepřirozené a nezdravé. Proto byste měli práci vsedě kombinovat s prací vestoje. Prý lépe udržíte koncentraci a omezíte riziko případných bolestí zad. Některé stoly mají mechanické nastavení výšky pracovní desky, pohodlnější jsou však stoly s elektronickým nastavením.

Pracovní stůl by měl mít dostatečnou pracovní plochu a úložné prostory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracovní stůl by měl mít dostatečnou pracovní plochu a úložné prostory

Jaké materiály a vybavení máte na výběr

Kvalitní pracovní stůl by měl mít prostor pro postavení počítače (pokud nemáte jen notebook) a alespoň jednu zásuvku. Někdy je vhodnější vybrat stůl bez úložných prostor a doplnit ho zásuvkovým kontejnerem na kolečkách, případně dalšími úložnými prostory, třeba komodou nebo policovým regálem. Stůl může mít i výsuvnou desku na klávesnici a myš.

Z hlediska použitého materiálu vás nezklame klasické dřevo nebo levnější lamino. Stoly se však vyrábí i z kovu a různé kombinace materiálů, třeba kovu se sklem. Sklo se však často ušpiní a studí do rukou. Skleněná stolní deska tak není u pracovního stolu příliš vhodná stejně jako kovový rám, o který byste si případně opírali ruce.

Jak si vybrat kancelářskou židli

Kancelářskou židli si vyberte tak, abyste měli záda ve stálém kontaktu s opěradlem. Při správném sezení se vaše chodidla musí celou plochou dotýkat země a sedák vás nesmí tlačit do podkolenních jamek. Špatným sezením si zaděláte na bolesti hlavy, zad, páteře, kolen, hýždí a stehen, ale i na problémy s koncentrací.

Dynamické sezení se vyznačuje tím, že na židli často měníte polohu těla a nenamáháte tak jen jednu skupinu svalů. Dobrá židle má toto sezení podporovat tím, že se vašim pohybům přizpůsobí a bude vždy podepírat důležité partie. Při správném sezení musí být záda ve stálém kontaktu s opěradlem, které na ně vyvíjí nepřetržitý tlak, chodidla se musí celou plochou dotýkat země a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek.

Pro občasnou práci u počítače vám postačí pracovní židle bez houpacího mechanismu.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro občasnou práci u počítače vám postačí pracovní židle bez houpacího mechanismu.

Vybavení a materiály pracovních židlí

Sedák má být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený. Kancelářská židle se musí plynule a snadno otáčet, kolečka nesmí drhnout a musí ji udržet na požadovaném místě. To nejlépe splní kolečka samobrzdící. Kolečka vybírejte podle typu podlahy. Opěradlo by mělo být anatomicky tvarované a vybavené bederní opěrkou. Větší pohodlí pak zajistí hlavová opěrka.

Potahový materiál by měl být odolný proti oděru, snadno čistitelný a příjemný na dotek. Barvu a vzor volte podle ostatního vybavení místnosti. Vybrat si můžete z textilie, kůže, ekokůže či síťoviny. Síťovina zajistí dobré odvětrávání, někomu však může vadit snížený tepelný komfort v chladnějším období. Síťovaný sedák ocení lidé trpící hemeroidy.

Výhodou standardního čalounění je jeho tepelná izolační schopnost, takže je vhodnější na chladnější místa. Čalounění z pravé kůže je stylové a poměrně nenáročné na čištění. Je třeba se o něj ale pravidelně starat. Syntetická kůže je levnější, ale mívá nižší životnost. Kožené potahy nejsou příliš vhodné pro celodenní sezení.

Designová křesla většinou nejsou pro celodenní sezení vhodná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Designová křesla většinou nejsou pro celodenní sezení vhodná

Zdravotní kancelářské židle

Kromě klasických pracovních židlí si můžete vybrat z několika typů „zdravotních“ židlí. Některé se vyrábí v několika velikostech na určitou výšku a váhu člověka a sedák a opěrák mají tvarovaný tak, že vyloučí nesprávnou polohu sedu a podpoří dynamické sezení.

Existují i balonové židle. Je to vlastně balón usazený do konstrukce s kolečky a zádovou opěrkou. Usadit se můžete také do židle se sedákem upnutým na pružině, která zajistí jeho zdravé naklápění. To vás při sezení donutí narovnat záda, zasunout hlavu a stáhnout ramena dozadu a dolů, což odlehčí zádovým svalům i páteři.

Zkusit můžete také židli, která napodobuje základní jogínský sed na vlastních nohou zvaný Virasana. Nabídne vám relaxační polohu, která odstraňuje únavu a bolesti v kříži. Židle vás přiměje sedět správně, aniž byste to při práci vnímali.

Zdroj informací: MT Nábytek, Antonín Vintr

Publikováno: 13. 2. 2024, Autor: Antonín Vintr (text), MT Nábytek (foto), Profil autora: Redakce