reklama

Zateplení a izolace střechy

Teplo. Pod tímto slovem si představíme léto, moře, pohodu. Zkrátka typickou dovolenou. Pravdou ale je, že většinu času v létě trávíme v domácím prostředí. A chceme, aby nám bylo příjemně, i když teploty venku přesahují tropických 30°C. K tomu nám dopomůže zateplení a izolace střechy.

Zateplení a izolace střechy nám pomůže k tomu, aby nám bylo příjemně, i když teploty venku přesahují tropických 30 °C nebo ledových mínusových teplot.
Zateplení a izolace střechy

Když nefunguje zateplení a izolace střechy

V létě 2015 zasáhla Českou republiku obrovská vlna veder. Většina z nás se s nimi snažila bojovat. Aquaparky, rybníky a zahradní bazény byly v plné permanenci. Chladivá voda je však pouze nárazovým řešením. Co dělat, aby nám bylo dobře i uvnitř?

Pokud se např. v poledne jdeme schovat pod střechu, nebo když se večer chystáme spát, zejména v podkrovních místnostech panuje nesnesitelné horko a dusno. Častou příčinou tohoto efektu bývá minerální vata, používaná jako tepelná izolace domu. Ta přes den akumuluje teplo, které následně vychází ven a vytápí obytné prostory.

Střecha, někdy označovaná jako „pátá zeď domu“, proto musí fungovat jako kvalitní tepelně izolační prvek. Velmi důležité jsou v tomto ohledu materiály nosné konstrukce krovu, pod nímž se nachází obytné podkroví. U běžných rodinných domů to bývají dřevěné trámy.

Když nefunguje zateplení a izolace střechy
Když nefunguje zateplení a izolace střechy

Na co dbát při rekonstrukci podkroví

Podkroví už dávno není jen nouzovým řešením pro rozšíření domu. Naopak. Z architektonického hlediska jde o velmi atraktivní prvek s nezaměnitelným charakterem. Svědčí o tom jak rekonstrukce starších budov, kde se půdní prostory přestavují na plnohodnotná bydlení, tak novostavby, v nichž se s podkrovími od začátku počítá.

V obou případech bychom měli důsledně dbát na tepelnou izolaci a vzduchotěsnost. Podkroví je totiž citlivé na tepelné ztráty v zimě a přehřívání v létě. Při špatné volbě izolantu může dokonce teplota pod střešní krytinou dosáhnout až 80°C. Správný výběr izolačního materiálu je tedy základem příjemného podkrovní bydlení. Zateplete a izolujte střechu!

Na co dbát při rekonstrukci podkroví
Na co dbát při rekonstrukci podkroví

Jaké materiály používáme při zateplení a izolaci střechy

Při izolaci krovů se často používá pěnový polystyren (EPS), dodávaný v nařezaných blocích. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 0,037 W/m2K, což není špatné. Problém ovšem nastane, pokud je dlouhodoběji vystaven vlhkosti. Poté se EPS znehodnocuje a ztrácí své izolační schopnosti.

O něco vhodnější je šedý extrudovaný polystyren (XPS). Je lehčí a má o 10-20% lepší tepelně izolační účinek. Jeho nevýhodou však je, že nedostatečně chrání před UV zářením.

Podobnou, ne-li větší tradici než polystyren má minerální vlna, jejíž součinitel prostupu tepla se pohybuje od 0,033W/m2K. Minerální vlnu získáváme tavením hornin, nejčastěji čediče či křemene, a na trh se dodává v podobě rolí nebo desek. Na rozdíl od polystyrenu má vysoký bod tání a lépe tak odolává ohni, ale stejně jako on nesmí být vystavena vlhkosti. Rovněž manipulace s ní může být zdraví škodlivá.

Jaké materiály používáme při zateplení a izolaci střechy
Jaké materiály používáme při zateplení a izolaci střechy

PUR/PIR izolace

Novou generací tepelných izolací je polyuretanová pěna (PIR/PUR), která se od polystyrenu liší nejen vzhledem, ale hlavně tepelně izolačními vlastnostmi. Její současný součinitel prostupu tepla je na hodnotě 0,022W/m2. Polyuretanová pěna také velice dobře odolává vlhkosti, díky tomu že je to difúzně uzavřený materiál. I s těmito vlastnostmi navíc dosahuje výborné objemové hustoty okolo 32 kg/m3. Spoje desek jsou řešeny pomocí pero/drážka, což zvedá kvalitu a atraktivitu tohoto produktu.

V případě volby tohoto materiálu, který je oboustranně kašírovaný v hliníkové fólii, získáme obrovské výhody oproti ostatním materiálům a vyřešíme mnoho problémů. Při jednom položení této izolace, získáme samotnou tepelnou izolaci, parozábranu a reflexní vrstvu. Proto v letních měsících je v obytném prostoru velice příjemné chladno, protože skladba s PIR deskami nepustí naakumulované teplo dovnitř interiéru. Naopak v zimních měsících skladba s PIR deskami nepustí teplo z interiéru, a proto výrazně šetří energii potřebnou na výtop obytného prostoru.

PUR/PIR izolace
PUR/PIR izolace

Tepelná izolace - FAQ

Na nejzajímavější a často kladené otázky nám odpovídá člověk k tomu určený, produktový manažer PIR izolací z firmy PAMA a.s. Miroslav Láznička.

Má smysl navyšovat tloušťku tepelné izolace?

Určitě, ovšem pouze v zimních měsících. Tloušťka izolantu ovlivňuje hodnotu prostupu tepla. Pokud přidáme izolant a snížíme tak hodnotu prostupu tepla např. z U=0,24W/m2K (hodnota dle normy ČSN) na U=0,16W/m2K (doporučená hodnota), výrazně to pocítí naše peněženka při výhřevu obytných prostor. Přeci jen teplo stoupá vzhůru a stropem ho uniká nejvíce.

V horkém letním období nám ale zvýšení tloušťky izolace příliš nepomůže. Chceme-li snížit teplotu v obytném prostoru, musíme volit izolaci, která neakumuluje teplo. Takový izolant nám potom pomáhá celoročně – v létě omezuje prostup tepla do obytných prostor, v zimě snižuje únik tepla ven.

Jaký má vliv zateplení střešního pláště na bydlení?

Zateplení je nejdůležitější součástí energetických úspor a také „pohody“ v obytném prostoru. Typ a tloušťku materiálu bychom proto měli pečlivě vybírat, a to i na základě výpočtů tepelných ztrát při přechodu přes střešní skladbu. Volit můžeme mezi podkrokevním, mezikrokevním a nadkrokevním zateplením. Můžeme je i vzájemně kombinovat.

Ovlivňuje střešní krytina teplotu v podkroví?

Jistě. Např. těžké pálené betonové tašky způsobují značnou akumulaci tepla. Teplotu si navíc udržují i přes noc. Akumulované teplo se tak při nočním větrání dostává do podkroví a větrání nemá žádný smysl. Stejné je to u zateplení skelnou vatou. Vata naakumuluje teplo a poté jím ohřívá obytný prostor.

V případě silně a často vyhřívaných střech proto doporučuji použít krytinu a izolaci, která akumuluje teplo minimálně.

Až tedy budete vybírat izolační materiál pro váš dům, důkladně si to promyslete. Kvalitní izolant oceníte po celý rok, aneb PIR panel v zimě hřeje a v létě chladí. Přejeme vám příjemné bydlení.

Publikováno: 6.2.2016, Autor: Pama a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce