reklama

Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken

Všichni říkají, že vyměnit okna je práce na pár hodin. Pokud máte šikovného dodavatele, opravdu to není problém. Aby okna spolehlivě a dlouho sloužila, měli byste vědět, co opravdu kupujete.

Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken

Firmy se o vás poperou

Starší rodinný domek koupili Novákovi teprve nedávno a bohužel hned první mírná zima ukázala, že s opravami a rekonstrukcí musí začít co nejdříve. Okna se v zimě ukázala jako zásadní slabina a Novákovi byli nadšeni, když se jim sešlo hned několik nabídek na výměnu oken v jejich domku. Rozdíl v nabízených cenách byl až zarážející, okenářské firmy se o jejich zakázku doslova praly. Nabídka na trhu jasně převyšuje poptávku a to je pro zákazníka ideální. Při srovnání ale Novákovi zjistili, že někteří zapomněli započítat cenu za požadované služby, jiní místo požadovaného trojskla počítali s cenou dvojskla.

Rozhodování, kdo výměnu oken provede, ale vůbec nebylo snadné. Nakonec rozhodla hlavně cena a rychlý termín realizace. Vše vypadalo velmi slibně a obchodní zástupce působil jako skutečný profesionál. Pan Novák byl hrdý na to, že dokázal usmlouvat ještě pár tisícovek dolů a navíc dostali i dodatečnou slevu 6% za platbu předem. Celková sleva u vybraného dodavatele byla příjemných 60%. Druhý v pořadí, jehož nabídku Novákovi velmi zvažovali, trval na maximální výši slevy 45%, tato nabídka byla celkově o 10 000 Kč vyšší. Pan Novák se tak rozhodl pro nabídku s větší poskytnutou slevou. Jak se později ukázalo procentní výše slevy nejenom, že o ničem nevypovídá, ale naopak může být spíše nedůvěryhodná.

Firmy se o vás poperou
Firmy se o vás poperou

Noční můra realizace

Za tři týdny nastal den D. Aby si ušetřili práci s úklidem, důkladně se na výměnu oken připravili a vše pečlivě zakryli. Nepříjemné překvapení ale nastalo, když montážníci ani okna nedorazila a původně ochotný obchodní zástupce byl nedostupný. Teprve odpoledne zjistili, že obchodní zástupce již ve firmě nepracuje a výměna se musí odložit. Může se to stát, škoda jen, že to nevěděli předem, aby zbytečně neplýtvali vlastní dovolenou.

Prožili několik bezesných nocí, ve strachu zda okna vůbec budou, protože dodavatel několikrát termín posunul, ale za tři týdny se výměna konala a výsledek předčil jejich očekávání. Nová okna vypadala opravdu dobře. Jedno okno bylo sice špatně zaměřené a muselo bourat trochu víc, ale bylo to naštěstí směrem do dvorku. Řemeslníci navíc rozbili lustr, ale hlavně že byla nová okna. Úspora pár tisícovek se stále jevila jako výhodná.

(Ne)kvalita se projevila až později

Okna sice občas drhla, ale pan Novák rychle zvládnul jejich seřizování. Celé jaro a léto bylo v pohodě. Podzimní plískanice přinesli překvapení v podobě nepříjemné louže pod parapetem v kuchyni a u balkónových dveří v obývacím pokoji.

Další nemilé překvapení Novákovy čekalo, když si chtěli objednat opravu. Dodavatel nebyl k nalezení a prodej oken dokonce před časem úplně zrušil. Útěchou jim mohl být alespoň fakt, že mnozí z těch, kteří se také nechali nalákat na velkou slevu, neměli často ani okna ani peníze. Přesto, že z jednání obchodníka nabyli dojmu, že firma okna z renomovaného profilového systému sama vyrábí, skutečnost byla jiná. Měli okna z dovozu, ale nevěděli, kdo je vyrobil a kam se obrátit o pomoc.

Teprve nyní si pan Novák uvědomil, že vlastně nemůže ověřit, že dodaná okna odpovídají technickým parametrům, která mu prezentoval obchodní zástupce. Jak má nyní zjistit, zda mají okna opravdu avizovaných 6 komor, zda jsou v profilech dostatečné výztuhy.

(Ne)kvalita se projevila až později
(Ne)kvalita se projevila až později

Původní konkurence přinesla záchranu

Problémy se bohužel stupňovaly a s nimi i rozladění Novákových. V únoru přišly mrazy, okna se nedala dovřít a skla se rosila, nebylo tak co řešit. Zkusili se obrátit se na firmu, která byla původně v nejužším výběru, ale odmítla dodatečně slevit za „stejná“ plastová okna deset tisíc korun a dorovnat tak nejvýhodnější cenu. Novákovi tehdy vycházeli z toho, že platit navíc za vědomí, že budou mít okna od „tradičního českého výrobce plastových oken“, je zbytečné. Za značku si ostatně nic nekoupí, že?

Bohužel se ukázaly nejenom problémy v nesprávné technologii zabudování, ale i v nedostatečné výztuze. Okna okna orientovaná na jih se v letním parnu zkroutila a zůstala trvale poškozena, proto již nešla seřídit. Balkónové dveře se musely vyměnit úplně, někdo to naštěstí vyřešila výroba nového křídla.

Servis a opravy tak vyšly Novákovi na dalších 15 000 Kč, tedy více než původní cenový rozdíl.

A poučení?

Kvalita má svou cenu. Úspora tak nemusí být vždy výhrou, ale může být pastí. Navíc kvalita plastových oken je skryta uvnitř profilu a dá se těžko ověřit a je plně na důvěře v dodavatele.

Na co byste neměli nezapomenout před podpisem smlouvy:

  • Vždy chtějte vědět, kdo vaše okna vyrobil, abyste se mohli případně na výrobce obrátit přímo, nechte si výrobce oken uvést i do smlouvy o dílo a předložit si záruku přímo od výrobce
  • Solidní dodavatel by vám měl být ochoten ukázat výrobu svých oken, kde se můžete sami přesvědčit o kvalitě vstupních profilů, výztuh i technickém zpracování
  • Součástí smlouvy by měl být technický list s jasně deklarovanými parametry oken, které jste si pořídili
  • Příliš nízká cena se může projevit na kvalitě
  • Nápadně vysoká sleva může být i znakem problémů na straně dodavatele

Zeptejte se na zkušenosti s vybraným dodavatelem i ve svém okolí nebo na internetu i zde platí „důvěřuj, ale prověřuj“.

Publikováno: 25. 2. 2016, Autor: Vekra (text a foto), Profil autora: Redakce