reklama

Péče o plastová okna není nijak složitá

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb a ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla, a tím šetřit váš rodinný rozpočet.

Péče o plastová okna není nijak složitá

Tepelně izolační vlastnosti, minimální nároky na údržbu a životnost delší jak padesát let jsou bezesporu největšími výhodami plastových oken. Věděli jste ale, že jsou i ekologičtější než okna dřevěná? Moderní plastové profily jsou stoprocentně recyklovatelné a při jejich výrobě dochází jen k minimálnímu ekologickému zatížení. Jen 4% z celosvětové spotřeby plynu a ropy připadá na výrobu plastů a z toho pouhé 1% na výrobu PVC. Tento materiál je zpracováván na granulát a může se opakovaně použít až 7x.

Péče o plastová okna není nijak složitá
Péče o plastová okna není nijak složitá

Pravidelná péče – rámy jako první

Mytí oken nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí je to činnost, kterou vykonáváme průměrně asi dvakrát až třikrát do roka. Zatímco skla jsou umytá raz dva, otírání rámů je trochu pracnější. Odborníci na úklid doporučují umýt je jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla. U nově instalovaných oken strhněte ochranné pásky co nejdříve, nejpozději však do 3 měsíců od instalace, a zbavte je zbytků malty či malby. Nezapomeňte rámy umýt hlavně z vnější strany. Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, ulpívají na povrchu a UV záření je doslova zapéká do rámů. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.

Pravidelná péče – rámy jako první
Pravidelná péče – rámy jako první

K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě nepoužívejte abrazivní prostředky (prostředky s drsnou strukturou – písek apod.), nitroředidla nebo benzín, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, např. Fenosol apod. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, abyste rámy neodřeli.

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne. Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken. Pozor, každé okno má jiné těsnění, je třeba vybírat podle profilového systému okna. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky
Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Natírání zakázáno

Jednou z nesporných výhod plastových oken je, že po celou dobu své životnosti se nemusejí natírat. A z mnoha důvodů to ani nedoporučujeme zkoušet. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu. Pokud natřete bílý profil tmavou barvou, bude profil automaticky náchylnější k tepelné roztažnosti, na což nemusí mít stavěnou statiku (výztuhy atd.). Ochranný bezbarvý lak je také zbytečný, okno tím nic navíc nezíská.

Jediné barvení je možné strojově při výrobě samotného profilu. V případě poškození povrchové barevné fólie se dají použít opravné fólie, ale to je už spíš téma na závady...

Zažloutlé okenní rámy reklamujte

Žloutnutí okenních rámů je častý problém zejména u starších plastových oken nebo oken z nekvalitních, levných profilů neznámých značek. Svou roli také hraje působení UV záření, kdy budova je exponována na slunci. Zažloutnutí bohužel nijak nevyčistíte, protože jde o degeneraci základního materiálu, z něhož je profil vyroben. V takovém případě máte plné právo okna reklamovat.

Zažloutlé okenní rámy reklamujte
Zažloutlé okenní rámy reklamujte

U kvalitních oken od renomovaných výrobců se žloutnutí bát nemusíte. Plastové profily vyráběné z PVC obsahují dnes už bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují, že základní bílá barva zůstane bílou i za mnoho let. Stejným způsobem jsou ošetřeny i fólie, kterými jsou potahovány profily barevných oken.

Poprvé vám možná údržba plastových oken zabere trochu více času, ale s každým dalším mytím se jednotlivé úkony stanou rutinou. Odměnou za vaši péči, kterou jim věnujete, vám pak budou stále krásná okna v té nejlepší kondici.

Zažloutlé okenní rámy reklamujte
Zažloutlé okenní rámy reklamujte

Okenní systém bez kompromisů

S rostoucími cenami za energie hledá každý z nás cesty, jak ušetřit. Správný výběr kvalitních plastových oken dokáže snížit náklady na vytápění domácnosti i o několik tisíc korun ročně. Výhodný poměr cena/výkon nabízí okenní systém Eforte od společnosti Inoutic. Profily s vestavnou hloubkou 84mm, standardní ocelovou výztuhou a bez přídavných izolačních prvků dosahuje jedinečné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem Uf=0,95W/m2K, takže okna snadno splní požadavky nízkoenergetického nebo pasivního bydlení. Nová technologie lepení zasklení umožňuje vyrobit na přání okna s výškou až 2,6m a do rámu lze použít i obzvláště silné, bezpečnostní a izolační sklo široké až 56mm. Na výběr je spousta barev a dekorů podle individuálních přání, ve stejně široké paletě barev se nabízejí i hliníkové kryty, které dají oknům zcela nový rozměr. Jejich výhodou je pak také prakticky neomezená možnost volby barevného odstínu.

www.inoutic.cz

Publikováno: 7. 3. 2016, Autor: Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce