reklama

Velikonoční dekorace z nití

Je jen několik svátků v roce, kdy si vyzdobíme příbytky typickými symboly těchto dnů. O Vánocích to jsou svíčky, věnce a jmelí, o Velikonocích zas vajíčka. Když pomineme význam Velikonoc z pohledu náboženství, pro většinu z nás jsou symbolem příchodu jara. Hospodyňky vyzdobí své domovy, napečou a navaří tradiční jídla, nabarví vajíčka. Pomlázky se dnes již většinou kupují, mnohdy se ani ta vajíčka nenamalují. Bohužel. Neměli bychom zapomínat na naše tradice. A dnes proto přinášíme návod na výrobu velikonoční výzdoby trochu netradiční technikou.

Velikonoční dekorace z nití

Velikonoční vajíčka pracně namalujeme, rozdáme koledníkům nebo vystavíme na vyzdobeném stole, přesto je po Velikonočním pondělí musíme co nejrychleji zpracovat a sníst, aby se nezkazila. Ovšem vajíčko, které se dnes naučíme vyrábět, můžeme použít víckrát. Napřesrok jinak nazdobíme a znovu vystavíme.

Materiál a pomůcky

  • molitanová podložka
  • fólie
  • špendlíky
  • bavlnka nebo vlna
  • lepidlo (nejlépe Herkules)
  • nůžky
  • štětec
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Na molitanovou podložku si připravíme šablonu. Kdo zvládne tvar vajíčka napíchat bez předlohy, může tak učinit hned, já si nejsem nikdy jistá tvarem, proto si vajíčko nakreslím předem na papír. Koneckonců nemusíte pokaždé dělat jen vajíčko, tímto způsobem si vytvoříte jakýkoliv tvar, který vás napadne - hvězda, srdíčko, kolečko, okénko, apod. Začněte tedy tím, že molitanovou podložku (ať už s předkreslenou předlohou nebo bez ní) překryjete kusem fólie. Tu dáváme jen z toho důvodu, abychom si lepidlem nezašpinili molitan. Pokud nemáte molitan, použijte třeba starou podložku pod myš nebo obyčejný kus silnějšího kartonu třeba ze staré krabice. Dle tvaru vajíčka napícháme špendlíky. Odměřte si mezery mezi jednotlivými špendlíky, měly by být stejně široké, aby byl výsledný tvar pravidelný.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Na konec bavlnky či vlny uděláme očko, které zavěsíme na první špedlík. Nyní vedeme nit cik cak okolo špendlíků, nesmíme ani jeden vynechat, hlídáme si, abychom střídali směry, aby nevznikl v jednom místě chumel. Postupně obmotáme všechny špendlíky, až vznikne hustá pavučina. Konec zapíchneme do podložky a vlákno ustřihneme.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

V dalším kroku naneseme lepidlo. Já používám Herkules, které mám odzkoušené a oblíbené. Dobře se s ním pracuje, nezapáchá a lepí opravdu důkladně. Navíc po zaschnutí zprůhlední, což je v tomto případu opravdu žádoucí. Herkules je vodou ředitelné univerzální lepidlo. Užijete ho nejen doma, ale i v kanceláři. Lepí papír, korek, textil, zkrátka všechny savé materiály. Herkulesem slepíte i dřevo.

Lepidlo tedy důkladně naneste po celém povrchu vajíčka. Raději více, budete mít jistotu, že je polepené každé vlákno. Okolní lepidlo otřete, fólii pak můžete použít opakovaně. I když Herkules po zaschnutí vytvoří kapky, které můžete z igelitové podložky jednoduše odloupnout, ušetříte si práci s následným čištěním.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Lepidlo necháme důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Připravíme si různé dekorativní doplňky. Lze použít papírové výseky ve tvaru kytiček, filcové květinky, kolečka nebo třeba drobná umělohmotná kvítka. Fantazii se meze nekladou. Chceteli mít bohaté zdobení, přidejte krajky, zelené lístky, můžete použít střípky na dozdobení. Já osobně razím heslo, že v jednoduchosti je krása, proto použiji jen pár drobných kvítků.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Lepíme opět Herkulesem, použít lze i tavnou pistoli. Jen pozor při práci s roztaveným lepidlem. Nezapomeňte, že vajíčko je z nití, nanesené lepidlo může protéct skrz a může vás nepěkně popálit. Raději si dopředu rozvrhněte, kde který květ či aplikace bude, jakmile máte rozhodnuto, nahřejte pistoli a vše přilepte. Výhodou je, že můžete dekoraci téměř okamžitě zavěsit, lepidlo hned zaschne. Nevýhodou je, že je potřeba pracovat rychle a jednou nalepenou věc už těžko sundáte a nalepíte jinam. Po roztaveném lepidle zůstanou na vajíčku navíc nevzhledné stopy. Pokud použijete Herkules, nechte zaschnout do druhého dne. Nepodaříli se vám nalepit dekoraci přesně tak, jak potřebujete, máte dost času na nápravu. Původně nalepené místo nijak nezkazí výsledek, lepidlo prostě zprůhlední a nebude vidět. Zavěste na šňůrku nebo třeba na háčky z vánočních ozdob. Vajíčko můžete použít třeba i při výrobě přáníčka. Nalepte jej na barevnou čtvrtku a dozdobte dle vlastní fantazie.

Více o lepidlech Herkules se dočtete na www.herkules-lepidlo.cz nebo na webu výrobce - www.druchema.cz.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Publikováno: 9. 3. 2016, Autor: Druchema (text a foto), Profil autora: Redakce