reklama

Gabiony a jejich bohaté využití

Gabiony jsou zjednodušeně řečeno drátěné sítě, koše nebo klece, do kterých se nasype kamenivo. Jejich základním účelem je statické využití při oplocování pozemků, zpevňování svahů a břehů řek. Dále se používají ke zpevňování křídel mostů, k ochraně pat sloupů mostů nebo také jako obklady budov.

Gabiony a jejich bohaté využití

Takzvané gabionové matrace se používají například při stavbách umělých vodních nádrží nebo přehrad. S využitím gabionů se můžete setkat i při zpevňování cest v podobě náspů, u železničních přejezdů, silničních podjezdů nebo podél silnic v podobě protihlukových stěn. Jejich studený vzhled daný kameny a ocelí lze příjemně oživit popínavými rostlinami, které učiní z nevzhledné bariéry zelenou stěnu. Proto se gabiony mohou používat i jako okrasné prvky v zahradách a parcích, ať už ve formě plotů nebo zahradní architektury. Z gabionů můžete mít například nízké oddělující zídky, zpevňovací zídky u schodišť, podstavce lavic atd.

Gabiony a jejich bohaté využití
Gabiony a jejich bohaté využití

Výhody gabionů

Gabiony mají mnoho výhod. Především jsou pevné, odolné a mají i dlouhou životnost. Ta je dána samozřejmě použitým kamenivem, kterým je obvykle čedič, ale i kvalitním drátěným pletivem. Jedná se o svařovanou konstrukci vyrobenou buď z pozinkovaných drátů, nebo ty kvalitnější jsou z drátů se speciální antikorozní vrstvou, která má mnohonásobně delší životnost a vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i mechanickému působení. Tato technologie činí z gabionů jedinečný produkt, který vyniká stálostí a dlouhou životností bez jakékoliv údržby. Stavění gabionů je snadné, rychlé, ekologické, neboť se nepoužívá žádná chemie a navíc se může stavět za jakéhokoliv počasí bez ohledu na sníh, mráz či naopak vedro.

Výhody gabionů
Výhody gabionů

Kde zakoupit gabiony

Zpracovat gabiony si můžete nechat i na objednávku a v atypických rozměrech. Rovněž si můžete zvolit různé designové provedení pomocí kombinací různých druhů kameniva. Variabilita architektonického řešení je skutečně široká a umožňuje využít gabiony nejen ve venkovním prostředí, ale dokonce i v interiéru. Gabiony lze objednat od společnosti PILECKÝ na www.pilecky.cz/gabiony.

gabionový trojúhelník 600x848x300gabionový koš super - 1000x500x500gabionový koš super - 500x500x500gabionový koš basic -1200x600x300gabionový koš basic - 600x600x300gabionový koš basic - 600x300x300gabionová stěna 1800x600x120gabinová stěna 1200x600x120

Publikováno: 13. 3. 2016, Autor: Pilecký (text a foto) , Profil autora: Redakce