reklama

Vystavte exponáty do vitríny. Jakou vybrat?

Porcelánoví sloni, vzácné minerály nebo mušle a jiné suvenýry od moře. Chcete je mít stále na očích, ale nechcete, aby se na ně prášilo? Vystavte je ve vitríně. Jak si ji vybrat a jak se postarat o to, aby bylo sklo krásně čisté?

Vystavte exponáty do vitríny. Jakou vybrat?

Jste stiženi sběratelskou vášní nebo jen máte slabost pro bytové dekorace? Vychováváte nadaného umělce a nevíte, kam vystavit jeho díla? Pořiďte si pořádnou vitrínu. Uložíte do ní dekorace, bytové doplňky, sbírky, rodinný porcelán i suvenýry z cest. Budou krásně vidět a přitom se na ně nebude prášit. Vitríny mohou být částečně, ale i celoprosklené, takže záleží jen na vás, jakou si vyberete.

Není vitrína jako vitrína

Vitrína může být součástí obývací stěny, ale může se jednat i o solitér. Pokud je součástí stěny, tak se většinou jedná o úzkou vyšší skříňku, která má ve spodní části zásuvky nebo klasickou skříňku uzavřenou dvířky. Horní část je pak prosklená. Tyto kombinované vitríny se hodí pro uložení pár kousků dekorací.

Vášnivému sběrateli by kombinovaná vitrína nejspíše nestačila. Pro něj je vhodná solitérní vitrína o větší šířce, která má prosklená dvířka nebo je celoprosklená a vystavené předměty jsou tak vidět ze všech stran. Velikost volte nejen podle množství ukládaných předmětů, ale i podle prostoru, který máte k dispozici.

Do malého bytu se bude hodit závěsná vitrína, která se stane dominantním prvkem interiéru. Dejte pozor na její nosnost a rozhodně ji nepřetěžujte. Mohla by se časem odtrhnout a spadnout, přičemž by se nerozbila jen sama, ale mohly by se rozbít i věci v ní. A to by bylo dvojí neštěstí bez ohledu na to, že prý střepy přináší štěstí.

Vitrína může být součástí televizní stěny.
Vitrína může být součástí televizní stěny.

Vyberte si správně

Celoskleněné vitríny mívají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou většinou kvalitnější. Částečně prosklené vitríny se vyrábí z masivu (borovice, dub, buk, bříza i jiné) i lamina. Ty jsou většinou levnější. Sklo musí být bezpečnostní, které se při případném rozbití rozpadne na malé neostré úlomky. Nemusíte se tak bát pořezání od ostrých střepů. Pokud nechcete, aby byly předměty ve vitríně úplně vidět, volte leptané nebo matované sklo.

Při nákupu si dávejte pozor na stabilitu vitríny a nosnost jejích polic (především pokud jsou skleněné).

U nejvíce namáhaných kusů nábytku bývá sklo nahrazené plexisklem, které je odolnější, pevnější a pružnější. Vitrínu slaďte s ostatním nábytkem v místnosti. Vitríny z masivu se hodí spíše do klasických interiérů, ty z lamina do modernějších (není to však pravidlem). U lamina si můžete vybrat ze široké škály barev a dekorů i stupňů lesku.

Trendem moderních vitrín je zabudované LED osvětlení. Nejen že získáte další zdroj světla v místnosti, ale zvýrazníte tak i vystavené předměty. Mnohdy si můžete zvolit barvu světla. Efektně vypadají také prosvětlené police. Dalším zvýrazňujícím prvkem bývá zrcadlo na zadní vnitřní stěně vitríny. Počet umístěných předmětů se tak opticky znásobí a uvidíte i jejich zadní část.

Plochy ve vysokém lesku a prosvětlené police jsou IN.
Plochy ve vysokém lesku a prosvětlené police jsou IN.

Jak vitrínu vyleštit

Při čištění skla leptaného, pískovaného či jinak upravovaného si dávejte větší pozor. Nikdy nečistěte jen konkrétní zašpiněné místo, ale celou plochu. Použijte vodu s běžnými saponáty, které moc nepění, přičemž vody použijte co nejméně. Stačí jemně vlhký hadr. Leptané sklo nakonec nechte přirozeně vyschnout, pískované sklo utřete do sucha.

Ze zrcadla nejdříve setřete prach, abyste ho při leštění nepoškrábali drobnými zrnky nečistot, potom ho otřete hadříkem namočeným do obyčejné vody nebo čisticího prostředku a nakonec ho vyleštěte obyčejnými zmuchlanými novinami nebo papírovou či mikrovláknovou utěrkou. Při čištění zrcadla se vyhněte agresivním přípravkům, které obsahují velké množství chloru či kyselých látek.

Máte tip, jak dokonale vyleštit sklo či zrcadlo? Napište do komentáře pod článkem.

Leptané či jinak upravené sklo čistěte opatrně.
Leptané či jinak upravené sklo čistěte opatrně.

Publikováno: 19. 3. 2016, Autor: Antonín Vintr (text), MT Nábytek (foto), ©Depositphotos.com/dlpn (foto), Profil autora: Redakce