reklama

Patchworkové vajíčko vytvoříte během pár vteřin

Vajíčka jsou jedním ze symbolů velikonoc. Je symbolem nového života, bývá spojováno se symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Vajíčka se barvila již ve starověkém Egyptě či Persii a to barvou červenou, od té je pak odvozen název pro malovaná vajíčka - kraslice. Výklad symbolů se liší, přesto tradice zůstávají. Ovšem mění se, tak jako i v jiných oborech, způsob dekorování.

Patchworkové vajíčko vytvoříte během pár vteřin

V dnešní uspěchané době se snaží hospodyňky ušetřit alespoň trochu času a proto se trend rychlosti vtělil i do způsobů dekorování vajíček. Jistě je stále spousta domácností, kde si ženy (a mnohde i muži) najdou čas k tomu, aby svá vajíčka ozdobily rozličnými technikami. Namátkou vypíchnu mnou oblíbenou malbu voskem, obdivované zdobení slámou či vyškrabování, nebo batikování. Překrásné jsou vzory cibuláku, drátkovaná vajíčka, vrtaná nebo malovaná různými motivy. Přestože se takovýmto výtvorům můžeme obdivovat, skutečnost bývá i taková, že v noci před koledou nahonem "vymácháme" vajíčka alespoň v barvě (byť trh dnes nabízí opravdu širokou škálu barev, není omezen jen na 4 základní barvy žlutá, červená, modrá a zelená a doma vyrobená cibulová) a lípneme samolepku či obtisk. Ještě rychlejším způsobem je použití smršťovací košilky.

Materiál a pomůcky

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Postup je opravdu jednoduchý. Ale protože se pracuje s horkou vodou, pokud tvoříte s dětmi, dbejte na jejich bezpečnost a nenechávejte je oblékat vajíčka samotné. A jaký že je postup?

 • Do kastrůlku nalijete vodu a dáte ji vařit.
 • Ze sáčku vyndejte košilky, oddělte je a navlékněte na vajíčka.
 • Položte na lžíci a překontrolujte, zda je košilka na vajíčku a nesvezla se nakřivo.
 • Ponořte do horké vody
 • Pozorujte, jak se košilka smrskává, až obepne obvod vajíčka
 • Ozdobené vajíčko vyndejte a nechte okapat, popř. osušte.
 • Hotovo!
 • Materiál a pomůcky
  Materiál a pomůcky
  Materiál a pomůcky
  Materiál a pomůcky

  I sortiment košilek se rok od roku rozšiřuje, není problém vybrat z motivů dětských, tradičních i moderních. V nabídce najdete vzor patchworku, paličkované krajky, dětské malůvky nebo tradiční kuřátka a beránky. Fólie je opravdu pevná, zdobte vajíčka vařená. Syrové vajíčko by mohlo při odstraňování košilky prasknout. Vajíčka můžete před aplikací košilek nabarvit a teprve poté navlékat košilku. Počítejte ale s tím, že barva se částečně v horké vodě odmočí. Výhodou košilek je, že nemusíte shánět bílá vajíčka, ale použít můžete i klasická hnědá. Nevýhodou je, že takto určitě neozdobíte vajíčka křepelčí nebo pštrosí. Problémy budete mít i u největší velikosti slepičích vajec. Výhodou je, že v obchodech seženete s největší pravděpodobností pouze klasickou velikost M, takže košilky můžete použít bez problémů.

  Podívejte se na další nápady, jak zdobit vajíčka na webu www.mojevelikonoce.cz.

  Publikováno: 20. 3. 2016, Autor: Druchema (text a foto), Profil autora: Redakce