reklama

Decoupage patří i na velikonoční vajíčko

Vajíčka můžete zdobit různými technikami. Nemluvíme teď samozřejmě o nejjednodušším způsobu barvení - ponoření do barvy či cibulového nálevu. Řeč je o skutečném zdobení. Běžně se setkáváme s malováním voskem, batikováním, někdo si ulehčí práci nanesením obtisku či obléknutím vajíčka do košilky. Co zkusit techniku decoupage? Že jste ještě neviděli nanášet ubrousek na vajíčko? Není to zas až tak těžké.

Decoupage patří i na velikonoční vajíčko

Materiál a pomůcky

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

  • vajíčko
  • ubrousek
  • lepidlo (já použila Herkules)
  • nůžky
  • štětec

Lepení Herkulesem je hračka

Z ubrousků můžete vytvořit opravdu originální kraslice, které nebudete chtít rozbít. Proto si na začátku vajíčka vyfoukněte. Víte, jak vám tato neoblíbená činnost půjde jednoduše? Zkuste udělat na obou koncích vajíčka dírku a prostrčit skrz špejli. Tím narušíte obal žloutku. A pokud tou špejlí uvnitř vajíčka trochu zamícháte jeho obsah, vyfukovat bude moci i dítko, jak jednoduše to půjde.

Vajíčko nechte nejlépe do druhého dne zaschnout (aby vám při lepení nevytékal zbytek bílku). Potřete po celém obvodu lepidlem. Z ubrousku odstraňte vrchní potištěnou vrstvu (počítejte s tím, že většina klasických ubrousků je ze 3 vrstev). Opatrně ubrousek nalepte na ještě mokré vajíčko. Snažte se, aby se ubrousek moc nezkrabatil, přilepený však již nevytahujte, mohl by se protrhnout. Prsty poklepejte na krabatiny, pokud máte hodně vzorovaný ubrousek, nebudou téměř vidět. Na obou koncích vajíčka se snažte nalepit na čtyři plochy, odčnívající rohy ustřihněte.

Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka

Dokud jsou boky vajíčka ještě vlhké, můžete je přetřít lepidlem, ale štětcem pracujte opatrně. Tímto krokem vyhladíte spoustu nerovností, ale nešetrným pohybem můžete ubrousek také roztrhnout. Vajíčko postavte například na víčko od PET lahve a nechte důkladně zaschnout. Jakmile je povrch vajíčka suchý, můžete dolepit oba konce. Přichyťte všechny růžky k sobě, po chvilce naneste vrchní vrstvu závěrečného lepidla. Štětcem opět uhlaďte nerovnosti.

Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka

Pokud jste vajíčko předem vyfoukli, můžete vzniklé dírky zamaskovat ubrouskem. Konce cípků necháte delší a přes otvor ve skořápce je naskládáte jeden na druhý. Na každou vrstvu opatrně nanesete lepidlo, tím se vrstva vyztuží a nepropadne se. Pokud lepíte vajíčko vařené, počítejte s tím, že dostat se pod skořápku bude trochu obtížnější. Ale šikovní koledníci si jistě poradí. Takto můžete vytvořit ošatku plnou překrásných vzorů. Od tradičních velikonočních se zajíčky či kočičkami, přes jarní květiny až po dětské motivy, které jsou momentálně IN a u koledníků budou mít asi největší úspěch.

Lepení Herkulesem je hračka
Lepení Herkulesem je hračka

Náš tip:

Na decoupage můžete použít lepidla určená přímo pro tuto techniku, pokud ale nemáte možnost navštívit speciální papírnictví, či si přípravek koupit na e-shopu, můžete použít lepidlo, které máme téměř všichni doma. Herkules. Tradice této značky sahá do šedesátých let minulého století. O kvalitě není třeba široce psát. Je prověřena miliony spokojených uživatelů. Dá se lehce smýt, po zaschnutí zcela zprůhlední a lepený spoj drží. Na decoupage je vhodné i pro to, že ho lze použít místo vrchního laku. Dekorovaný předmět natřete po nalepení a zaschnutí ubrousku ještě jednou vrstvou (vůbec se nebojte toho, že je lepidlo v tekutém stavu bílé) a nechte důkladně zaschnout. Vhodné je i na krakelování.

Více se dočtete na www.herkules-lepidlo.cz.

Publikováno: 23. 3. 2016, Autor: Druchema (text a foto) , Profil autora: Redakce