reklama

Jak zlikvidovat slimáky na zahradě?

Jakmile přestane v noci mrznout a bude trvat pěkné počasí, nastává pro slimáky ideální čas, tedy teplo a vlhko. Slimáci si většinou nejdříve najdou cestu do skleníků, protože venku ještě „není moc co k snědku“. Doporučuje se pravidelná kontrola záhonů a skleníků, přípravky proti nim aplikovat ihned při prvním výskytu. Ve sklenících už máme sadbu, proto je tam třeba s likvidací slimáků začít v podstatě ihned. Malé rostlinky salátu jsou totiž velmi chutnou a snadnou kořistí pro slimáky.

Jak zlikvidovat slimáky na zahradě?

Co na slimáky funguje a nefunguje?

Existuje celá řada lidových metod: Sůl, pivo, popel, zajímavá je i metoda mulčování listů kapradin nebo rajčat do ohrožených porostů. Babičky pak radí skořápky z vajíček nebo lógr z kafe. Všechny mají jedno společné, 100% fungují jen u „sousedovy tety nebo bratrancova strýce“, navrch zbývá problém co s uhynulými slimáky. Přirozené překážky se dají vytvářet z kamenné moučky, písku, vápna nebo dřevěného popele, tyto hrubozrnné látky na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, které je nutí se překážkám vyhnout. Mechanické prostředky působí ovšem jen za suchého počasí!

Prokázanou účinnost zajistí použití přípravku na bázi železa (např. Ferramol od německé firmy Neudorff), které je pro slimáky jedovaté. Přípravky proti slimákům na bázi přírodního železa jsou bezpečné pro děti a zvířata, rostliny, naprosto ekologický, hnojí půdu! Neméně příjemné pro nás zahrádkáře je, že slimáci po požití přípravku uhynou ve svých nočních podzemních úkrytech (nemusíme řešit jejich sbírání a likvidaci!).

Foto: Josef Duben
Foto: Josef Duben

Je nutné ovšem zdůraznit, že s likvidací je třeba začít hned při prvním výskytu, než všechno sežerou a intenzivně pokračovat rozmezí května až června (července), kdy se množí. Pokud začneme později, např. až v srpnu, kdy už dochází ke kladení vajíček, tak naše snažení omezí jen aktuální škody, ale situaci v následujícím roce již mnoho neovlivní.

Pokud se budeme bavit o vhodné denní době, tak slimáci jsou nejaktivnější v noci nebo k ránu. Milují vlhko, proto je třeba zalévat brzy ráno, aby záhony stihly do večera oschnout. Ranní zálivka je doporučována také proto, že je teplota prostředí nejnižší a rostliny tak netrpí šokem z prudkého zchlazení zálivkou a ztráta výparem je také malá. V parném létě by měla zálivka přijít velmi brzy ráno, ještě před ohřátím porostu sluncem. Další výhodou je krátké ovlhčení rostlin a zvláště listů - ty přes den rychle oschnou, a tak se zkracuje doba vhodná k rozvoji houbových chorob. Zálivka večer je druhým vhodným termínem. Pokud přichází dostatečně pozdě a je porost již zchladlý nedochází k výraznému teplotnímu šoku, voda má do rána dostatek času se zasáknout a rostliny ji mohou lépe využít. Nevýhodou večerního zalévání je ale delší ovlhčení rostlin přispívající k rozvoji chorob a navíc tím připravujeme ideální podmínky pro nájezdy slimáků. Pro slimáky je největším nebezpečím ztráta vody, voda tvoří větší část jejich těla, proto jsou přes den ukryti na vlhkých místech. A právě tomu bychom proto měli přizpůsobit režim zalévání.

Foto: Josef Duben
Foto: Josef Duben

Vhodný přípravek

Vyzkoušejte Ferramol, který je naprosto šetrný k přírodě. Jeho účinnou látkou je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje ve volné přírodě, a proto není při náhodném požití škodlivý pro domácí mazlíčky, ježky, ptáky ani další zvířata, která se na zahradě mohou vyskytovat. Ferramol se nemusíte bát použít v bezprostřední blízkosti zeleniny, protože je biologicky odbouratelný a neškodí ani půdě a rostlinám. Pokud v půdě zůstane, rozloží se na fosfor a železo, které rostlinám jen prospějí.

Vhodný přípravek
Vhodný přípravek

Aplikace

Slimáci se po požití přípravku stáhnout s pocitem nasycení pod zem do úkrytů, kde uhynou. Ferramol vám tak ušetří čas i nervy při ručním sbírání slimáků. Pozitivní je, že účinnost granulí nesnižuje ani déšť, zálivka a vlhké počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Vodou nabobtnalé granule jsou pro ně ještě atraktivnější. Granule je nutné pro maximální účinek rozhodit rovnoměrně po záhonu a v případě úbytku pravidelně doplňovat. Není vhodné aplikovat přípravek v kroužcích, protože se slimáci rychle tímto kruhem prokoušou a dalším slimákům nic nebrání k přístupu k rostlinám.

Publikováno: 13. 4. 2016, Autor: NEUDORFF (text a foto), Josef Duben ( foto), Profil autora: Redakce