reklama

Údržba zahradního nábytku

Začíná se nám oteplovat a to je čas na přípravu zahradního nábytku na sezónu a jeho údržbu. Pravidelná údržba je často zanedbávána, ale její důkladné provedení se nám v průběhu sezóny vrátí a prodlouží životnost a odolnost vašeho nábytku.

Údržba zahradního nábytku

Nábytek byste měl zbavit prachu a jiných nečistot. Na to je dobré použít například vysokotlaký čistič, který i bez použití chemie za pomoci velkého tlaku vody dobře zahradní nábytek zbaví běžných nečistot a prachu. Poté nechejte nábytek dobře oschnout před tím, než provedete další údržbu.Pro nátěr můžete použít některou z venkovních impregnačních lazur, které chrání dřevo proti zamodrání, plísním a houbám, proti povětrnostním vlivům a odpuzují vodu.

Údržba zahradního nábytku
Údržba zahradního nábytku

Jak zdůraznit strukturu dřeva?

V takovém případě bychom doporučili olej, který zdůrazňuje strukturu dřeva a je odolný proti vodě a lihovým prostředkům. Olej určený na ošetřování zahradního nábytku je natíraný v obnovitelné vrstvě, která během používání přirozeně ubývá. Olej nanášíme na suchý a dobře očištěný povrch od nečistot.U severských druhů použijte spíše lak. Každopádně je dobré se přijít poradit za odborníky například do některého ze Zahradních center BAUHAUS.

Jak zdůraznit strukturu dřeva?
Jak zdůraznit strukturu dřeva?

Údržba teakového nábytku

Nábytek z exotického teakové dřeva je velmi kvalitní, toto dřevo má nejdříve medovou barvu, ale při nedostatečné údržbě postupně šedne. Abychom tomu zabránili, je třeba před začátkem sezony nábytek napustit teakovým olejem, nechat jej trochu zavadnou a poté čistým hadříkem setřít. Tento proces je dobré několikrát za sezonu zopakovat. Nábytek můžete napustit i jiným speciálním přípravkem na teakový nábytek. Nový nábytek je již napuštěn, proto jej ihned po koupi nemusíte impregnovat.

Údržba teakového nábytku
Údržba teakového nábytku

Kovový zahradní nábytek

Až tento zahradní nábytek zbavíte nečistot například navlhčeným hadříkem, nebo případné silné nánosy zašlé špíny odstraňte již zmiňovaným vysokotlakým čističem a intenzivním čisticím prostředkem určeným speciálně na zahradní nábytek z kovu, hliníku, ratanu, umělého ratanu a dalších materiálů. Případná rezavá místa obruste smirkovým papírem na kov a takto obroušená místa natřete.

Hliníkový nábytek nepotřebuje speciální údržbu a péči. Tento materiál je velmi odolný, nepodléhá totiž korozi ani vlivům počasí. Postačí proto jej jen zbavit nečistot a můžete jej začít používat.

Kovový zahradní nábytek
Kovový zahradní nábytek

Špinavé polstry a podsedáky

Na zašpiněné polstry a podsedáky bychom vám doporučili speciální čističe na textil, které jsou určené k odstranění skvrn a čistění zašpiněných látkových povrchů. Tento prostředek zanechává na materiálu ochrannou vrstvu odpuzující špínu. Dále je výborná impregnace na textil. Tato impregnace zajišťuje dlouhou ochranu před vodou a špínou. Je dobré koupit si i úložné boxy na skladování polstrů. Ty jsou k dostání jak plastové, dřevěné, tak i z umělého ratanu. Tím předejdete tomu, aby polstry plesnivěly a prášilo se na ně. V současné době jsou k dostání i přípravky na čistění markýz a slunečních plachet a k nim vhodná impregnace.

Publikováno: 27. 4. 2016, Autor: Pavla (text), BAUHAUS (text a foto), Profil autora: Redakce