reklama

Instalace pracovní desky svépomocí? Je to snazší, než se zdá!

Kuchyň si bez nich absolutně nelze představit. Pracovní desky jsou totiž v kuchyni neustále v permanenci. Vedle funkčnosti rozhoduje materiál a design o tom, jaký ráz kuchyni vtisknete. Výběr z nejrůznějších materiálů, barev a dekorů je stále větší a větší. Dnes existují dokonce speciální rohová řešení, která si můžete nechat uřezat přesně dle vašeho přání na míru, včetně příslušných kování, zkosení a zaoblení – proto ani instalace pracovní desky pro vás nebude znamenat žádný problém.

i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Instalaci pracovní desky zvládnete i svépomocí

Levné laminátové desky snadné na údržbu

Laminátové pracovní desky sestávají z dřevotřískové desky s nalepenou laminátovou vrstvou z HPL laminátu. Tyto takzvané vysokotlaké laminátové desky HPL jsou obzvláště tvrdé a lze je silně namáhat. Na základě velkého výběru dekorů a příznivé ceny se tyto kuchyňské pracovní desky řadí k těm nejpoužívanějším. Navíc jsou tyto laminátové desky naprosto nekomplikované z hlediska údržby. Stačí je setřít vodou nebo eventuálně trochou mycího prostředku, a je hotovo. Avšak nikdy nesmíte postavit horkou pánev nebo hrnec přímo na desku. Lépe je použít podložku pod hrnce. Na těchto pracovních deskách není dobré ani přímo řezat nožem, protože nejsou odolné proti řezání nožem a jsou jen málo odolné proti poškrábání.

Levné laminátové desky snadné na údržbu
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Levné laminátové desky snadné na údržbu

Pracovní desky z masivního dřeva

Pracovní desky z masivního dřeva jsou stále více oblíbené. Stejně jako desky s laminátovým povrchem nejsou ani tyto odolné proti poškrábání a řezu a nejsou odolné proti horku. U masivního dřeva s otevřenými póry se navíc stává, že se na něm začnou rychle objevovat, pokud jej pravidelně nevoskujete. Na druhou stranu mají desky z masivního dřeva tu výhodu, že lze povrch obrousit, pokud již vypadá nehezky. Při každodenním čištění platí základní pravidlo: méně je více. Pracovní desky utírejte vlhkým hadříkem s neutrálním čističem, nikdy ne mokrým hadříkem.

Pracovní desky z masivního dřeva
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Pracovní desky z masivního dřeva

Tvrdý kámen

Pořídíte-li si pracovní desku do kuchyně z přírodního kamene, nemusíte mít strach ze škrábanců, pořezání nožem a horkých hrnců. Zpravidla se používají žulové desky. Mramor se moc nedoporučuje. Je příliš měkký a není odolný proti kyselinám. Jedinou nevýhodou žulových desek je to, že jsou příliš těžké. Instalace takové pracovní desky je namáhavá a spadne-li vám něco z ruky a na desku, zcela zaručeně se to rozbije. Žulové desky se čistí vodou a trochou čističe. Proti usazeninám na okrajích můžete použít kyselinu citronovou. Ocet je však mimochodem nutné ihned otřít!

Tvrdý kámen
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tvrdý kámen

Funkční desky z ušlechtilé oceli

Desky z nerezové oceli, které známe z dřívějška pouze z velkých kuchyní a vývařoven, jsou vyráběny i k privátnímu použití. Jsou velmi hygienické, odolné proti teplu a snadné na údržbu. Avšak i desky z nerezové oceli mají jednu nevýhodu: stejně jako HPL laminátové desky a masivní dřevo nejsou odolné proti škrábancům. Nejlépe působí právě vyleštěný, hladký, lesklý povrch. Pak bohužel zůstanou na desce po každém pracovním kroku a každé kapce vody zachovány stopy. Aby se deska z nerezové oceli pěkně leskla, můžete použít speciální čistidlo. Anebo sáhnout pro radu do babiččiných domácích prostředků a pracovat s bramborovou slupkou.

Funkční desky z ušlechtilé oceli
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Funkční desky z ušlechtilé oceli

Tipy:

  • Svoji novou kuchyňskou pracovní desku si doma přesně vyměřte a nákres (vč. výřezu na sporák a myčku) vezměte s sebou do své prodejny OBI. V oddělení přířezu dřeva vám naši pracovníci přiříznou vybranou desku přímo na míru.
  • Jakmile jsou do desky vyřezány otvory pro myčku a sporák či varnou desku, je nutné nést pracovní desku opatrně a pouze ve dvou, protože jinak hrozí nebezpečí zlomení.
  • Nevejde se vám kuchyňská pracovní deska do vašeho auta? Zeptejte se ve svém prodejně OBI na službu Doprava zboží.
  • Při instalaci kuchyňské pracovní desky dbejte na to, aby byly všechny otvory dobře utěsněny a řezné hrany na čelních stranách potaženy vrstvou.

Zdroj informací: OBI Česká republika s.r.o.

Publikováno: 4. 3. 2024, Autor: OBI Česká republika s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce