Choroby a škůdci brukvovité zeleniny
Trochu opomíjenou zeleninou při pěstování na našich zahradách je brukvovitá zelenina, což je velká škoda, protože vypěstovat si vlastní brokolici, květák, kedlubnu či kapustu nebo zelí může zvládnout každý, dokonce i začínající pěstitel. I zde nás však mohou potkat některá úskalí v podobě škůdců či „plísní“.

Velké škody mohou napáchat dřepčíci, jsou to drobní asi 2-3 mm velcí brouci buď celočerní nebo s podélným žlutým proužkem na krovkách, mají velmi silné zadní nohy a proto výrazně skáčou. Podle toho je velmi snadno rozpoznáme. Největší škody způsobují na vzcházejících rostlinách jak u jarních, tak letních výsevů, kde vykusují do listů drobné okrouhlé dírky, při silném napadení dokáží rostlinku zcela sežrat. Provádí se postřik ihned při zjištění prvních příznaků přípravky: Karate nebo Decis.


Na brukvovité zelenině se mohou objevit i třeba housenky bělásků či můry zelné, housenky jsou 4-5 cm velké a listy dokáží sežrat tak, že zůstanou jen silná žebra, říkáme tomu holožír. I zde se provádí postřik stejnými přípravky jako u dřepčíků a také ihned při objevení prvních okousaných listů.


Z houbových chorob se pak nejčastěji setkáme s Alternáriovou skvrnitostí, jsou to drobné hnědé skvrny, jakoby do spirály, které jsou ohraničené žlutým okrajem, skvrny na listech postupně splývají, až celý list zežloutne. Proti této, ale i dalším listovým skvrnitostem či padlí, se s úspěchem používá postřik přípravkem Askon. Přípravek se aplikuje preventivně nejpozději na začátku objevení prvních příznaků, ideální termín je v období počátku tvorby hlávky či růžice. Askon se dá použít na veškeré listové skvrnitosti a padlí třeba i u kořenové zeleniny nebo u česneku a cibule.

