Z čeho stavět, když chcete ušetřit

Rodinné domy lze v dnešní době stavět z různých materiálů, k těm tradičním u nás patří pálené cihly. I dnes, kdy se staví domy s malou potřebou energie na provoz, požadavky na vlastnosti stavebních materiálů se neustále zvyšují a technologie výstavby se modernizovaly, je možné postavit dům z cihel podle nejnovějších trendů, a to bez zateplení a svépomocí.

Z čeho stavět, když chcete ušetřit

Výběr materiálu je základ

Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ

Rozhodnutí, jaký materiál pro hrubou stavbu domu zvolit, je velmi důležitým krokem. Je potřeba vybírat pečlivě, protože tento materiál, na rozdíl od střešní krytiny, oken, podlah, kuchyňské linky a mnoha dalších, již nikdy není možné vyměnit. Dům by měl mít nízkou potřebu tepla na vytápění, dlouhou životnost a zajistit rodině bezpečné a komfortní bydlení. Všechny tyto požadavky splní dům s masivní cihelnou obvodovou konstrukcí. Ale i tady platí, že není cihla jako cihla, a je výhodné vybrat takové, které vykazují vysoké tepelněizolační parametry i bez dodatečné izolace. Tomuto požadavku vyhoví české cihly HELUZ Family, které výrobce nabízí v šířkách 380, 440 a 500 mm a obvodové zdivo z těchto cihel splní požadavky na nízkoenergetický dům i bez dodatečného zateplení. Nadstandardní tepelněizolační parametry obvodového zdiva pak zajistí tyto cihly s dutinami vyplněnými polystyrenem nazvané Family 2in1, které jsou vhodné i pro výstavbu domů pasivních a nulových. A navíc, hrubou stavbu takového domu lze zvládnout i svépomocí a v krátkém čase.

Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ

Jednoduchá výstavba

Ani ty nejlepší cihly samy o sobě kvalitu stavby nezaručí. Správné pracovní postupy jsou druhou, neméně významnou polovinou úspěchu. Technologie výstavby cihlového domu však není složitá a při dodržení jednoduchých zásad lze postavit hrubou stavbu rychle a kvalitně. Klasická zdicí malta se dnes téměř nepoužívá, moderní cihelné bloky se vyrábí s broušenou ložnou plochou a spojují se pomocí tenkovrstvých malt (tzv. lepidel) nebo speciální zdicí pěny, Pro řešení detailů, jako jsou vazby rohů či parapety a ostění oken, se používají doplňkové cihly s kapsou pro vložení tepelné izolace, která eliminuje tepelné mosty v obvodovém zdivu a zabrání únikům tepla.

Jednoduchá výstavba
Jednoduchá výstavba

Důkazem toho, že jednovrstvé cihelné zdivo splňuje současné vysoké požadavky na kvalitu obvodové konstrukce, je vzorový pasivní dům společnosti HELUZ, který stojí v areálu českobudějovického výstaviště. Je otevřený veřejnosti a tak se můžete na vlastní oči přesvědčit, že takový dům lze postavit bez problémů. Stačí provádět řemeslné práce zodpovědně.

Jednoduchá výstavba
Jednoduchá výstavba

Komfort s nízkými náklady

Postavit si dům z cihel HELUZ Family je velmi dobrou volbou nejen z hlediska úspory tepla na vytápění, ale zároveň i z hlediska komfortu bydlení. Masivní jednovrstvé zdivo z těchto cihelných bloků má při minimálních nárocích na údržbu velmi dlouhou životnost a jeho vlastnosti se v čase nemění. Je nehořlavé, zdravotně nezávadné a nenapadají ho škůdci. Ochrání vás před hlukem zvenčí a v každém ročním období oceníte i jeho schopnost akumulovat teplo. V létě zabraňuje přehřívání místností, na jaře a na podzim, kdy bývá velký rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci nedochází k prudkým změnám vnitřní teploty a samozřejmě v zimě udržuje teplo uvnitř. Vysoké povrchové teploty zděných stěn zaručují pocit tepla, vzduch v místnostech se nemusí vytápět na vysoké teploty a tím se významně šetří náklady na vytápění. Omítnuté zdivo dokáže plynule přijímat a uvolňovat vzdušnou vlhkost a regulovat vlhkost vzduchu v pobytových místnostech.

Komfort s nízkými náklady
Komfort s nízkými náklady

Kvalita pálených cihel je prověřena staletími jejich používání a díky inovacím drží tento materiál krok s dobou. Moderní broušené cihelné bloky neplní pouze funkci základního stavebního prvku, ale spojují v sobě ty nejlepší vlastnosti kvalitního zdicího materiálu a tepelné izolace a zajišťují úsporné a komfortní bydlení. Rozhodnout se pro cihlový dům, který vám bude šetřit peníze a bude se v něm dobře bydlet, se určitě vyplatí.

Autor: Heluz (text a foto)

Související k tématu