reklama

Pokud chcete zdravě bydlet, tak nezateplujte

Všude okolo nás se zatepluje. Vyměňují se stará okna za nová - tepelně izolační, zateplují se fasády panelových domů, počítáme se zateplením i při výstavbě nového domu. Většinou se zateplují starší budovy, kde se tento postup zdůvodňuje horšími tepelně izolačními vlastnostmi stávajícího zdiva v porovnání s dnešními materiály.

Pokud chcete zdravě bydlet, tak nezateplujte (Zdroj: HELUZ)

S cihelnými materiály od společnosti HELUZ zateplovat nemusíte aneb Normální je nezateplovat

Nabízí se tedy otázka, zateplovat nebo ne?

Odpovědět na tuto otázku není zase tak složité, jak by se zdálo. Normální je nezateplovat. Rozhodující jsou tepelně izolační vlastnosti materiálů tvořících obvodové zdivo domu. V našich zeměpisných šířkách dominuje staletími prověřený materiál, tedy cihla. Proto se i dnes stále používá jako masivní stavební materiál s vynikající schopností akumulovat teplo.

A pokud se rozhodnete pro stavbu nového domu a vyberete si cihly s dostatečně vysokými tepelně izolačními parametry, tak zateplovat rozhodně nemusíte. A to ani v případě, že si chcete nechat postavit pasivní dům.

Hrubou stavbu rodinného domu vyzdíte díky jednoduchému a komplexnímu systému během dvou až tří týdnů.
Hrubou stavbu rodinného domu vyzdíte během dvou až tří týdnů (Zdroj: HELUZ)

Jednovrstvá stavební konstrukce z cihel HELUZ odstraňuje rizika při zateplování

Volba cihel HELUZ Family 2in1 nebo i cihel HELUZ Family bez výplně na stavbu nejen pasivního domu je jistotou a garancí pro zdravé bydlení. Z těchto cihel postavíte nízkoenergetický i pasivní dům aniž byste museli obvodový plášť zateplovat. Kromě úspory finančních prostředků a času ušetříte také rizika spojená se zateplováním.

Jednovrstvá stavební konstrukce z cihel HELUZ odstraňuje rizika při zateplování
Jednovrstvá stavební konstrukce z cihel HELUZ odstraňuje rizika při zateplování (Zdroj: HELUZ)
Jednovrstvá stavební konstrukce z cihel HELUZ odstraňuje rizika při zateplování
Cihly HELUZ Family 2in1 tvoří ucelený komplexní systém (Zdroj: HELUZ)

Cihly HELUZ Family 2in1 nejsou jen cihly pro obvodové zdivo - tvoří ucelený komplexní systém, včetně všech doplňků. Díky tomu, že myslí i na detaily v kritických místech stavby, předchází vzniku tepelných mostů.

Nízká životnost, malá mechanická odolnost, špatná paropropustnost = zateplená fasáda

Pokud je starší a energeticky neefektivní budova správně zateplena, bude nový plášť, většinou z polystyrenu, plnit svoji funkci zhruba 30 let. Samozřejmě pokud se struktura zateplení nenaruší. Mechanická odolnost nového pláště je jednou ze slabin zateplovacích systémů. Plášť budovy může poškodit silný nebo prudký náraz, například od míče nebo tvrdého předmětu, také datel si zde rád dělá dutiny, protože považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život. Jakékoliv byť drobné mechanické poškození a každou prasklinu je nutné hned opravit, aby se dešťová voda nedostala pod zateplení až na zdivo.

Jednovrstvá konstrukce snižuje počet technologických kroků ve výstavbě, čímž snižuje riziko konstrukčních závad. Navíc výrazně zrychluje stavbu.
Jednovrstvá konstrukce snižuje počet technologických kroků ve výstavbě, čímž snižuje riziko konstrukčních závad (Zdroj: HELUZ)

Ve výčtu negativ, které se objevují při zateplení fasády, je možné pokračovat. Patří sem také horší propustnost vodních par v porovnání se zdivem bez venkovního zateplení. Dům, jak se říká, nedýchá a častěji se uvnitř domu tvoří plísně. Příčin může být hned několik. Často se například začne zateplovat na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého po dokončení hrubé stavby napršelo. Zateplením se mokré obvodové zdivo uzavře, vlhkost se odpařuje do místnosti a sráží se na vnitřních omítkách. Pak stačí jen „šetrněji“ větrat a problém s plísní je na světě.

Pokud se chceme vyhnout všem těmto úskalím, je dobré při volbě zdiva na nový dům volit cihelné bloky HELUZ. Svými tepelněizolačními, mechanickými i dalšími užitnými vlastnostmi se řadí na špičku mezi cihlovými zdícími materiály.

Cihly s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na našem trhu vás zbaví dilema, jestli zateplovat nebo ne. Nemluvě o kvalitě bydlení pro několik generací, ekonomické efektivnosti provozu domu a cenovém zhodnocení vaší investice v případě prodeje.

Publikováno: 24. 6. 2020, Autor: HELUZ (text a foto) , Profil autora: Redakce