reklama

Renovace nátěrů dřeva

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k porušení jejich ochranné funkce a dřevo začne šednout a degradovat až dojde k jeho úplnému znehodnocení. Prodloužit ochrannou vrstvu nátěrů můžeme zajistit včasnou opravou novým nátěrem. Pro renovaci nátěrů existují dva základní postupy, lišící se podle typu použitého nátěru.

Renovace nátěrů dřeva

Obnova lazurovacích nátěrů

Lazurovací nátěry jsou nátěry, které nezakrývají kresbu dřeva, naopak ji zvýrazní a případně změní zabarvení do zvoleného odstínu.S renovací započneme při první změně vzhledu dřevu (zmatnění, mírné zešednutí). Nejprve odstraníme mechanickým očistěním (smirkový papír, ocelový kartáč) nečistoty a zbytky starého zvětralého nátěru. Pokud je plocha znečištěna mastnotou, tak ji ještě před nátěrem očistíme ředidlem. Opravný nátěr provedeme opět lazurovacím lakem, který nanášíme v 1 – 3 vrstvách (podle typu lazurovacího laku).

Dřevo před nátěrem lazurou
Dřevo před nátěrem lazurou

Nejsnadnější oprava nátěrů je použití nového typu jednovrstvého lazurovacího laku, PROFI OLEJOVÁ LAZURA O 1020, který stačí nanést pouze v jedné vrstvě. Rozdíl v použití Profi olejové lazury a té klasické je v tom, že s Profi lazurou šetříme čas i peníze. S Profi olejovou lazurou natíráme dřevo pouze 1x. Není potřeba provádět 2 či dokonce 3 nátěry, jako je tomu u klasických lazur. S Profi olejovou lazurou je ochrana dřeva stejná již při jednom natření a tím se práce stává 3x rychlejší. Navíc vydatnost, tedy plocha, kterou jsme schopni s ní natřít, je o dost vyšší než u klasické lazury.

Profi olejová lazura dále obsahuje vysoce kvalitní přírodní oleje, které se vsáknou do dřeva a tím vytváří silný ochranný štít. A ještě je potřeba zmínit další ojedinělou vlastnost Profi olejové lazury, protože díky svému složení je možné ji použít i na čerstvé nesušené dřevo, což je obrovská výhoda oproti klasickým lazurám.

Obnova lazurovacích nátěrů
Obnova lazurovacích nátěrů

Obnova krycích nátěrů

Krycí nátěry jsou vytvořeny pigmentovanými barvami, které se používají u dřevěných povrchů, u kterých se předpokládá úplné zakrytí kresby dřeva a které vytváří jednotný barevný vzhled povrchu (např. bílý, modrý nebo jinak barevný).

Obnova krycích nátěrů
Obnova krycích nátěrů
Obnova krycích nátěrů
Obnova krycích nátěrů

Krycí nátěr dřeva musíme obnovit již při prvním náznaku degradace původního nátěru. To poznáme tak, že původní nátěr je již „zkřídovaný“ (matný) a na některých místech již začínají vznikat mikrotrhlinky. Nátěr v tomto stavu lze ještě spolehlivě opravit přetřením vrchní barvou. Pokud je původní vrstva nátěrů již značně narušena, odlupuje se a na některých místech je vidět dřevěný podklad, musíme takový nátěr obnovit systémem základní nátěr + vrchní nátěr, nebo speciální jednovrstvou barvou, což je mnohem více náročné na čas a peníze.

Obnova krycích nátěrů
Obnova krycích nátěrů

Opravu vrchní univerzální barvou zahájíme tím, že původní nátěr obrousíme smirkovým papírem a dobře odmastíme ředidlem. Následně natřeme 1 – 2 vrstvy vrchní barvy. Při natírání musíme naředit barvu tak, aby nám dobře zatekla do všech nerovností a mikroprasklin v původním starém nátěru. Protože běžný uživatel - laik nemá takové zkušenosti, aby dokázal vhodně naředit barvu, je výhodné použít barvu, která je již od výrobce připravená k přímému použití bez nutnosti ředění. Takovou barvou je např. SU2013 UNIVERZAL vyráběný společností COLORLAK, a.s..

Obnova krycích nátěrů
Obnova krycích nátěrů

Zvláště při renovací dřevěného nábytku, kdy nám nejvíce záleží na vzhledu konečného nátěru, je velmi důležité si barvu dopředu naředit tak, aby se barva nádherně rozlila po povrchu a vytvořila ideálně rovný a hladký nátěr. Na obalu všech seriózních výrobců je uvedená hodnota viskozity, na který je nutné barvu pro natírání naředit. Ovšem v amatérských podmínkách nemáme šanci hodnotu viskozity barvy změřit. Proto vždy doporučujeme používat takové univerzální vrchní barvy, které již výrobce naředil předem, a proto můžeme jen otevřít obal a přímo natírat. A víme, že natřený povrch bude vypadat jako od profesionála.

Publikováno: 18. 7. 2016, Autor: COLORLAK (text a foto) , Profil autora: Redakce