reklama

Jak správně vybrat barvu pro podlahu v garáži, v dílně nebo ve sklepě

Na trhu je dnes nepřeberné množství barev od tuzemských i zahraničních výrobců a není snadné se v nabídce orientovat. Může se stát, že vynaložíme nemalé úsilí i finanční částku na nátěr naší garáže nebo dílny a po první zimě či větší zátěži se bude barva loupat, případně ji nebude možné ani zamést ani umýt, protože se špína „zažere“ do povrchu.

i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Investice do kvalitní barvy pro podlahu vaší garáže se v dlouhodobém horizontu vyplatí

V prodejně by nám měl být vždy nápomocný vyškolený personál, což ne vždy platí pro velké markety. Ve specializovaných prodejnách máme na výběr několik typů barvy a je jen na zákazníkovi, aby se rozhodl pro tu správnou. Existuje základní rozdělení na vodou ředitelné barvy a rozpouštědlové barvy. Můžeme vést polemiku o ekologické stránce rozpouštědlových barev, pravdou ale zůstává, že tyto barvy mají stále své opodstatnění použití díky svým některým vlastnostem. Rozpouštědlové barvy obecně obvykle vykazují velmi dobrou přídržnost k podkladu a lepší mechanickou i chemickou odolnost. Pro dílnu nebo garáž doporučujeme právě rozpouštědlové barvy, které vydrží při správné aplikaci několik let veškeré nároky na ně kladené (např. pojezd vozidel) a povrch se dobře uklízí.

Barvy často obsahují speciální přísady, které zvyšují jejich odolnost a trvanlivost
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Barvy často obsahují speciální přísady, které zvyšují jejich odolnost a trvanlivost
Vyberte barvu, která je snadno čistitelná a odolná proti sklouznutí
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Vyberte barvu, která je snadno čistitelná a odolná proti sklouznutí

Aby to nebylo až tak jednoduché, rozpouštědlové barvy se dále dělí na několik skupin podle toho, jaké pojivo (základní spojovací látka) je v barvě obsaženo. Na trhu lze najít barvy syntetické, polyuretanové nebo epoxidové, příp. různé kombinace a další podskupiny. Některé jsou dvousložkové, což znamená, že kupujeme v setu dvě menší balení, tj. dvě chemikálie, které se smíchají těsně před aplikací.

Může se to zdát jako zbytečná komplikace, přeci jen u vodou ředitelných barev tento krok naprosto odpadá, ale věřte, že výrobci dvousložkových barev obvykle dodávají obě složky již předpřipravené ve správném poměru a že chemická reakce, která při smísení (říkáme tužení) vzniká, má za následek tzv. „zasíťování“ barvy, což znamená, že nátěr vykazuje velmi dobré pevnostní charakteristiky. Tímto jedním krokem navíc můžeme docílit kvalitní nátěr s životností několika let. Ušetříme každoroční opravy nebo kompletní natírání celé podlahy po pár měsících provozu.

Ne každá barva je vhodná pro každý typ podlahového materiálu
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Ne každá barva je vhodná pro každý typ podlahového materiálu
Hledejte barvy, které jsou speciálně navrženy pro odolnost vůči těžké zátěži, olejům a chemikáliím
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Hledejte barvy, které jsou speciálně navrženy pro odolnost vůči těžké zátěži, olejům a chemikáliím

Pro nátěr garáže doporučujeme zvolit si barvu s atestem pro styk s ropnými produkty. Některým menším úkapům motorového oleje, brzdové kapaliny nebo jiných maziv se neubráníme a tyto chemicky agresivní látky velmi často rychle napadají nátěr podlahy. Co teprve následky agresivní posypové soli, která ulpívá na kolech vozu. Narušené místo se projeví prasklinou, odloupnutím nebo odchlípnutím barvy od podkladu (tzv. puchýřem) a tím se poničí celistvost nátěru. Nejenže se potom podlaha špatně uklízí, ale prasklinou pronikají chemikálie dále do podkladu (betonu), který je taktéž narušován, proniká jím vlhkost a celá podlaha tím trpí. Pokud tomuto nebude věnovat několik let pozornost, problematické místo se začne zvětšovat a mastnota může velmi zkomplikovat následnou opravu.

Dvousložková epoxidová barva s atestem na styk s ropnými látkami je ověřena několika desítkami let i v průmyslovém použití jako jsou autodílny, servisy, myčky aut aj. Na očištěný a precizně vysátý povrch podlahy je vhodné aplikovat penetrační nátěr (po natužení ředíme 30% ředidlem S6300), po 24 hodinách je možné aplikovat druhý nátěr (ředění 10%) a po dalších 24 hodinách finální nátěr (ředění 5%). Pro tento typ barvy je vhodné použít velurový váleček s krátkým vlasem.

Estetika hraje také důležitou roli
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Estetika hraje také důležitou roli
Dílnu můžeme natřít stejnou barvou, ale tam, kde nehrozí úkap ropných látek nebo maziv, není nutné zůstávat pouze u šedé LAS 2636BE a je možné vybírat ze široké škály barevných odstínů epoxidové dvousložkové barvy S2321 (lesklá), S2322 (matná) nebo i různých syntetických jednosložkových barev (např. S 2013) pro méně namáhané prostory. Kvalitní epoxidové barvy nám zaručí velmi dobrou mechanickou i chemickou odolnost, tzn., že je jen tak něco nepoškrábe ani nerozleptá.

Nátěr sklepa vyžaduje větší obezřetnost kvůli vlhkosti prostředí. Jedná se sice o interiér, ale má svá specifika, obvykle je špatně větratelný, je-li vůbec, a dále mívá vysokou vzdušnou vlhkost, čímž znemožňuje vodou ředitelným barvám dobře vyschnout a rozpouštědlovým barvám nelze zajistit nucené větrání ani suchý podklad. I pro vlhké prostory však existuje řešení. Tím je nátěr, který „dýchá.“

Pokud si nejste jisti, jakou barvu vybrat, neváhejte se poradit s odborníkem
i (Zdroj: DCH - Sincolor, a.s.)
Pokud si nejste jisti, jakou barvu vybrat, neváhejte se poradit s odborníkem

Jedná se o speciální epoxidový dvousložkový systém, který je vodou ředitelný a zejména paropropustný, čímž je vhodný na nátěry vlhkých podkladů nebo na nátěry ve vlhkém prostředí. Ucelený systém nabízí nejen penetraci a následný barevný nátěr vámi vybraného odstínu, ale i samonivelační stěrku, která dokáže vyrovnat drobné nerovnosti v podkladu, nebo dokonce bezbarvý lak pro ošetření dřeva (např. polic, regálů apod.). Pro bližší informace se nebojte oslovit přímo výrobce, který vám poradí vhodný materiál při konkrétních podmínkách.

Zdroj informací: DCH – Sincolor, a.s.

Publikováno: 12. 3. 2024, Autor: DCH - Sincolor, a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce