Rodinný dům v Jesenici využívá střešní krytinu i na fasádě - díky tomu je kompaktní, stylový a elegantní

Mladá rodina si pro své bydlení vysnila rodinný dům, který upoutá na první pohled netradičním řešením, bude reprezentativní a přitom funkční. S původním projektem domu byli majitelé nespokojeni, a tak začali spolupracovat s architekty z MIO architects. Ti z dřívějšího projektu zachovali velké prosklení a otevřenou galerii, s nímž skvěle ladí tmavě šedá falcovaná střešní krytina Lindab SRP Click. Aby dům působil kompaktně, je tato krytina využita i na plášť celého domu. Na výraznosti a kontrastu mu dodává kombinace fasády na bočních zdech s bílými štíty, do nichž jsou umístěna okna s výrazným orámováním.

Rodinný dům v Jesenici využívá střešní krytinu i na fasádě - díky tomu je kompaktní, stylový a elegantní

Střešní krytina i na fasádě aneb V jednoduchosti je krása

Střešní krytina i na fasádě? Lindab SRP Click patří díky svým vlastnostem (dlouhá životnost, nízká hmotnost, snadná montáž, univerzální využití na různých typech domů včetně komplikovanějších střech) k velmi vyhledávaným drážkovaným střešním krytinám na českém trhu. Elegantní a nadčasový design ji však předurčuje také k méně tradičnímu využití: jako stěnová lamela může tvořit samostatnou fasádu nebo téměř kontinuálně navazovat na střešní plochu, takže dům pak působí velmi kompaktně.

Autorka realizace, architektka Jana Šimánková z Mio architects k tomu řešila požadavky majitelů. Jsou vyznavači jednoduché a funkční architektury – a střecha z prvotřídní švédské oceli tento směr přesně vystihuje. Použitím stejné krytiny i na fasádu celý objekt výrazově zjednodušilo a ozvláštnilo. Dům má jednoduchou hmotu v podobě obdélníku se sedlovou střechou, která mu propůjčuje zcela klasický tvar a přitom moderní vzhled. Fasáda je ještě vylepšena o detail skrytého žlabu. Jako kontrast k výrazově silnému plechovému opláštění jsou řešeny štítové stěny, které mají standardní kontaktní systém s bílou omítkou. Jako propojení fasád funguje lemování štítové stěny a oken, které je provedeno ze stejného materiálu.

Střešní krytina i na fasádě aneb V jednoduchosti je krása
Střešní krytina i na fasádě aneb V jednoduchosti je krása

Na detailech záleží

Realizaci střešní krytiny na fasádě zajišťovala společnost STŘECHY KUČERA. Už při prvotních návrzích – v projektové dokumentaci a vizualizaci rodinného domu – se realizační firma vždy zamýšlí nad řešením detailů a dlouhodobou funkčností i trvanlivostí způsobu řešení. Při této realizaci se jednalo především o zapracování střešních oken v sestavách nad sebou, zhotovení zaatikového žlabu a opláštění provětrávané fasády s detaily u veškerých otvorů, tak, aby působily čistě, ve stejných liniích a moderně. To se podařilo pomocí atypických klempířských prvků a bez použití viditelného kotvení. S krytinou Lindab SRP Click se pracuje velmi dobře, protože je na zpracování detailů velmi tvárná. Díky velmi kvalitní technické podpoře a servisu ze strany Lindabu i dostatečným skladovým zásobám včetně doplňkových prvků (tabule a svitky plechu, okapy Lindab Rainline aj.) realizace atypického rodinného domu v Jesenici probíhala vždy plynule a v souladu se stanoveným časovým harmonogramem.

Na detailech záleží
Na detailech záleží
Na detailech záleží
Na detailech záleží

Zaostřeno na interiér

Umístění domu na pozemku výrazně ovlivnila orientace ke světovým stranám. Prosklená hlavní obytná místnost, hostinský pokoj a zahrada jsou obráceny k jihozápadu. Aby tyto klidové části nebyly rušeny, vyřešili architekti přístup do domu a příjezd aut vytvořením krytého stání, které je propojeno se vstupem do domu zastřešeným chodníkem. V přízemí má dům vedle hostinského pokoje a hlavní obytné místnosti, propojené s kuchyní, také prostornou technickou místnost, samostatnou toaletu a koupelnu. V patře je ložnice se šatnou a koupelnou a dětský pokoj se stejným příslušenstvím. V interiéru tvoří významný prvek celé dispozice jednoramenné schodiště umístěné do hmoty „boxu”, který je dělícím prvkem mezi jídelnou, kuchyní a obývací částí. Tato hmota podle architektů využívá principu „vykousnutého jablka”. Zvenku je opláštěna akátovým dřevem, stejným jako na podlaze, a uvnitř má zářivý odstín červené. To je patrné na schodišti a korpusu kuchyňských skříněk. Tento box tvoří v patře galerii, po níž je přístup do dětského pokoje. Místo zábradlí slouží systém z bezpečnostních sítí, které se například nad kuchyní dají využít jako místo k odpočinku.

Zaostřeno na interiér
Zaostřeno na interiér

Pod drobnohledem majitelů

Celá výstavba rodinného domu trvala 14 měsíců. Majitelé se v něm stihli již dokonale zabydlet, takže mohou mluvit o svých zkušenostech s výstavbou a užíváním domu. Velmi se vyplatila důkladná a pečlivá příprava celého projektu. Když chcete stavět dům, který vybočuje z běžného designu, je třeba už v předprojektové fázi úzce spolupracovat se zkušenými architekty. Není v silách laika postihnout všechny peripetie, které s sebou výstavba i provoz rodinného domu přinášejí. Majitelé na začátku řekli architektům celkovou představu a pak už je nechali pracovat. Tento přístup se vyplatil: architekti totiž na rozdíl od laiků přesně vědí, jak bude vše fungovat a působit dohromady, a mohli tak korigovat představy investora. Díky tomu má rodina dům, v němž se cítí výborně. Hlavní požadavek – mít celou jednu stranu obytného prostoru prosklenou a otevřenou do střechy – byl beze zbytku naplněn. Tmavě šedá falcovaná střešní krytina Lindab SRP Click, kterou architekti doporučili, je elegantní a díky příznivému poměru cena-výkon zároveň i funkční. Obavy, že plech na střeše a fasádě může být za prudkého deště hlučný, se v žádném případě nenaplnily.

Pod drobnohledem majitelů
Pod drobnohledem majitelů

Dokonalá harmonie a styl plechové fasády

Stylový rodinný dům je jen jednou z mnohostranných možností využití, na které se Lindab SRP Click díky svým vlastnostem hodí. Krytina se zaklapávacími zámky je totiž obecně univerzální prvek, který se může orientovat vertikálně i horizontálně. Lze ji proto použít na stěny i střechu. V rámci fasádních aplikací je esteticky zajímavé doplnit plechové plochy dřevem. Oba materiály jsou totiž ve své podstatě přírodní. Použití se nabízí rovněž v komerční oblasti, kde lze vytvářet různobarevné fasády na přání, třeba i ve firemních barvách provozovatele budovy. Dobře lze plechové obklady uplatnit také u budov ležících velmi blízko frekventovaných komunikací, kde fasády v zimních měsících trpí sněhem, vodou a solí z přilehlé silnice. V posledních letech se též vyvíjí systém plechového pláště budovy, aplikovaného přímo na izolant bez provětrání a vytvoření sendvičové konstrukce bez tepelných mostů – to přináší výhody a úspory při jednodušším návrhu a rychlejší realizaci stavby.

© fotografií exteriéru (střecha a fasáda Lindab SRP Click) a interiéru rodinného domu v Jesenici u Prahy: Lindab ve spolupráci s realizační firmou STŘECHY KUČERA a architektonickým studiem Mio architects

Autor: Lindab (text a foto)

Související k tématu