Chcete vyměnit dlažbu nebo budovat terasu?

Letní měsíce obvykle slouží nejen k relaxaci, ale často také k budování nebo vylepšování našeho obydlí. Pokud se vás tato skutečnost týká, máme pro vás zajímavou a praktickou radu, jak a především čím přilepit novou dlažbu. Nabídka lepidel na trhu je samozřejmě veliká, ale ne každé je vhodné. Správný výběr lepidla zásadně rozhoduje o tom, zda dlažba vydrží roky, nebo nikoliv. Teplotní roztažnost různých materiálů, jejich reakce na vlhkost a teplotní změny musí zvolené lepidlo umět přenést, aby později nedošlo k poškození (vyboulení, odpadnutí apod.). V tomto případě více než kdy jindy platí, že nic se nemá podcenit, už proto, že investice do lepidla je v celkovém rozpočtu prakticky zanedbatelná.

Chcete vyměnit dlažbu nebo budovat terasu?

Především je nutné ujasnit si, jaký typ dlažby (případně obkladu) se bude pokládat (slinutá dlažba, klasický nasákavý střep, přírodní kámen atp.). Dále kde se bude pokládat, zda uvnitř domu nebo venku na terase a jaké v daném místě budou panovat podmínky (podlahové vytápění, vlhkost, sluníčko po celý den atp.). Pro tyto různé alternativy připravila firma Knauf řešení v podobě vylepšených receptur svých lepidel EASYKLEBER a FLEXKLEBER, které byly vyvíjeny na základě spolupráce s profesionálními kladečskými firmami.

V čem jsou lepidla lepší?

Nové receptury lepidel Knauf EASYKLEBER a Knauf FLEXKLEBER přináší především zlepšení v oblasti snadnějšího zpracování. Velmi dobře absorbují vodu, a proto se jednoduše rozmíchají. Mají krémovou konzistenci, vyšší vydatnost a hlavně, snadno se natahují. Nové složení výrazně zvýšilo přídržnost k podkladu a omezilo se skluz, což je výhodné zejména u těžších obkladů. Kromě prodloužení „otevřeného času lepidla“, potěší každého při vlastní pokládce delší doba zavadnutí, která umožňuje na natažené lepidlo usadit lepený obklad nebo dlažbu po delší dobu. A teď to nejdůležitější - obě nová lepidla jsou určena pro tenkovrstvé lepení (3 až 20 mm) nejen keramických obkladů s nízkou i vysokou nasákavostí, ale také slinuté dlažby, umělé nebo gresové jemné kameniny a rovněž nyní oblíbených velkoformátových obkladů.

V čem jsou lepidla lepší?
V čem jsou lepidla lepší?
V čem jsou lepidla lepší?
V čem jsou lepidla lepší?

Kam které lepidlo?

Pokud budete pokládat dlažbu na balkóně, na terase, nebo prostě kdekoliv jinde v exteriéru, což předpokládá, že dlažba bude velmi extrémně tepelně namáhaná, pak bude nejlepší, když použijete flexibilní cementové lepidlo Knauf FLEXKLEBER. Spolehlivě přilne ke každému běžnému stavebnímu podkladu a můžete s ním lepit velkoformátové dlažby i obklady s nasákavostí 0,5 % až 10 % a vyšší. Ne, že by nešlo lepidlo FLEXKLEBER použít i v interiéru, ale pro vnitřní pokládku je efektivnější sáhnout po lepidle Knauf EASYKLEBER, které snese běžné hydrotermické namáhání a je vhodné pro lepení obkladů a dlažeb s nasákavostí 0,5 % - 10 % (ideální pro lepení slinuté dlažby a obkladu).

Knauf EASYKLEBER lze také použít i venku, ale jen v případě krytých a odizolovaných ploch.

Kam které lepidlo?
Kam které lepidlo?

Nezapomenout!

Pro dokonalé přilnutí každého lepidla je důležitý i správně připravený podklad. Pokud není dostatečně stabilní, doporučujeme jej dobře očistit a natřít vhodnou penetrací Knauf. Obě nová lepidla jsou k dostání v pytlích po 25 kg. Doba zpracovatelnosti je cca 3 hodiny. Teplota vzduchu, podkladu a lepidla nesmí v průběhu zpracování a zrání klesnout pod +5°C. U větších venkovních ploch nebo vytápěných podlah (platí pro lepidlo FLEXKLEBER) je třeba vytvořit dilatační spáry, to samé v místě spojů nebo rohové spáry (např. mezi stěnou a podlahou, obkládačkami a dveřním rámem, obkládačkami a dřevem nebo kovem).

Nezapomenout!
Nezapomenout!

Čím dlažbu vyspárovat?

Spára je prakticky pro každý obklad nebo dlažbu nezbytná. Důvodem je přirozená roztažnost materiálů. Za ideální lze považovat 2 mm spáru perfektně vyhlazenou, vyčištěnou a nesavou. Důležitou vlastností každé spárovací hmoty je schopnost přizpůsobit se prostoru mezi obklady. Povrch spárovací hmoty musí rovnoměrně zasychat, jinak by mohlo dojít k popraskání vlivem povrchového pnutí. Samozřejmostí této hmoty by měla být stálobarevnost v čase, flexibilita a odolnost vůči plísním. To vše splňuje spárovací hmota Knauf FUGENBUNT, kterou můžete spárovat prakticky všechny obklady a dlažby se spárami od 2 do 8 mm ve vnitřním i vnějším prostředí. „Spárovačka“ je nabízena v široké škále barev, takže si vybere podle potřeby každý. Určitou specialitou je spárovací hmota Knauf FUGENBREIT, kterou Knauf vyrábí na bázi cementu s přísadou křemičitého písku, a která je určena pro vnitřní i venkovní obklady stěn a podlah zejména v případě spárování dlaždic z přírodního kamene se širšími či nepravidelnými spárami až do 12 mm.

Čím dlažbu vyspárovat?
Čím dlažbu vyspárovat?

Na závěr bychom chtěli připomenout, že pokud je to nutné, má Knauf připravené další doplňkové produkty. Jsou jimi například hloubková penetrace, hydroizolace nebo impregnace, případně i čisticí prostředky, které spolehlivě z obkladu odstraní zbytky cementu.

Další informace naleznete na www.knauf.cz nebo na www.sparuj.cz.

Autor: Knauf (text a foto)

Související k tématu