reklama

BAUHAUS Rádce – klimatizace a ventilátory

V létě je vedro, v zimě zima. V zimě si můžeme doma přitopit, vzít si teplejší oblečení, ale v létě nám nezbývá, než se vysvléci a jít k vodě. Otevřeteli okna, pustíte do pokoje venkovní horký vzduch. Proto uvidíte v létě častěji než v zimě přes den zatemnělá zavřená okna, aby v místnosti bylo lépe, než venku. Pořízením ventilátoru či klimatizace můžete vnitřní klima ochladit na příjemnou teplotu.

BAUHAUS Rádce – klimatizace a ventilátory

Co zohlednit při výběru klimatizace?

Při výběru je potřeba zohlednit velikost a polohu místnosti, tzn. stinnou stranu a sluneční stranu. Dále rozhoduje izolace místnosti, velikost oken apod. V neposlední řadě rozhoduje také tzv. chladící výkon, který si spočítáte. Obvykle 1 kw výkonu klimatizace je na prostor 26 m³. Samozřejmě rozhodují i finance, které máte pro nákup připraveny.

Typy klimatizací

Klimatizace můžeme rozdělit do dvou skupin a to na: mobilní a splitové. Častěji používaným typem jsou splitové klimatizace. Mobilní klimatizace, jak již napovídá sám název, se dají volně přenášet tam, kde potřebujete zrovna chladnější vzduch, na rozdíl od klimatizací splitových, které jsou pevně přichyceny na zdi a skládají se z 2 částí. V případě, že se rozhodnete pro klimatizaci, ke které je nutná odborná montáž, musíte ale počítat s tím, že odborné firmy mají v sezóně delší dodací lhůtu.

Splitová klimatizace

Splitová klimatizace
Splitová klimatizace

Splitové klimatizace mají dělené jednotky, vnitřní a vnější. Vnitřní část funguje jako výparník a umisťuje se uvnitř místnosti, kterou chceme chladit. Vnější část potom funguje jako kompresor. Obě jednotky jsou mezi sebou propojeny měděným potrubím nebo speciální hadicí s chladícím médiem. Používají se především k chlazení, ale i topení v zimě a chladných dnech.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace

U mobilní klimatizace je horký vzduch odváděn hadicí ven z místnosti. Musíte mít ovšem hadici vystrčenou z okna nebo mít otvor ve zdi. Mobilní klimatizace má výparník i kompresor v jedné jednotce a můžeme ji tak libovolně přenášet. Je sice oproti splitové klimatizaci levnější a nenáročná na montáž, ale je méně výkonná a provoz je hlučnější. Mobilní klimatizace však mají tu výhodu, že se mohou použít i v historických budovách, kde není možné provádět stavební úpravy.

Inverterové klimatizace

Inverterové klimatizace
Inverterové klimatizace

Inverterový systém je technologie, která výrazně šetří elektrickou energii a to až o 40 %. Tyto klimatizace regulují plynule výkon a příkon tak, že nedochází k nepříjemnému kolísání teploty v místnosti, jako tomu je u jiných klimatizací. Některé se používají jak k topení, tak i chlazení. Inverterovým ovládáním dosáhnete nastavené teploty přibližně za 2/3 času ve srovnání s neinverterovým ovládáním jednotek. Klimatizace vybavené touto technologií mají také například oproti mobilním klimatizacím výrazně tišší chod.

Ventilátor

Ventilátor
Ventilátor
Ventilátor
Ventilátor

Pokud nechcete instalovat klimatizaci, jsou v takovém případě řešením stolní, stropní, stojanové nebo podlahové ventilátory či ochlazovače vzduchu. Ventilátor sice velmi výrazně neochladí vzduch v místnosti, ale napomáhá tomu, abyste se cítili v místnosti příjemněji a tato varianta je oproti klimatizacím i finančně méně náročná. Stojanové ventilátory jsou často na dálkové ovládání a oscilují. Některé jsou dokonce otočné až o 360°.

Ventilátor
Ventilátor

Zajímavou nabídku klimatizací a ventilátorů najdete ve specializovaných centrech BAUHAUS.

Publikováno: 31. 7. 2016, Autor: BAUHAUS (text a foto), Profil autora: Redakce