reklama

SINCOLOR RADÍ (3. část): Jak renovovat starou plechovou vanu nebo jiné kovové předměty v domácnosti, na chatě nebo chalupě

Ve starších domech, chalupách nebo na chatách bývají často vidět staré smaltované vany s oprýskaným a nehezky vypadajícím starým nátěrem, který bývá poškrábaný, zašedlý a ať se majitel snaží sebevíc, vana již neláká svým vzhledem ke koupeli. Než začnete přemýšlet o vybourání staré vany, zkuste popřemýšlet o jednodušším a levnějším řešení, které starou vanu omladí – totiž renovaci.

SINCOLOR RADÍ (3. část): Jak renovovat starou plechovou vanu nebo jiné kovové předměty v domácnosti, na chatě nebo chalupě

Nátěrová hmota S 2321 NA VANY bílá je vhodná pro zhotovení vrchních lesklých nátěrů ocelových a jiných kovových povrchů van. Nátěrová hmota S 2321 NA VANY splňuje atest pro styk s pitnou vodou, takže se nemusíte bát, že když se budou ve vaně koupat malé děti a v zápalu hry se jim dostane voda do očí, případně se vody napijí, že jim hrozí nějaké nebezpečí. Jedná se sice o rozpouštědlovou epoxidovou dvousložkovou nátěrovou hmotu, ale to spíše ukazuje na profi třídu zařazení výrobku než na samotnou nebezpečnost. Je potřeba dodržet postup aplikace, dbát pokynů výrobce, a pokud uděláme vše tak, jak máme, můžeme se těšit na zcela nový kabát naší původní vany bez obav z brzkého poškození.

Jak renovovat plechovou vanu?
Jak renovovat plechovou vanu?

Na jednu vanu stačí 1 balení S2321 NA VANY. Je vhodné email i tvrdidlo rozdělit na dvě části a druhý nátěr aplikovat až po 24 hodinách. Nebudeme tak zbytečně plýtvat barvou a druhá vrstva nám zaručí krásný jednolitý lesklý povrch vany.

DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu

DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu
DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu

Olepte kraje vany krycí páskou a odšroubujte veškeré doplňkové díly. Obruste důkladně nánosy špíny a pomocí odmašťovače, nejlépe acetonu, vanu důkladně omyjte. Obroušení vlhkým smirkem zbaví vanu usazenin a naruší původní lak, čímž se nové nátěry lépe ukotví k povrchu.

Pokud je vana v některých místech oprýskaná a chybí jí i původní smalt, je vhodné v tuto chvíli taková drsná místa přetmelit a druhý den přebrousit do ztracena. Pokud je takové místo po stranách či v ohybech vany, kde hrozí při tmelení stékání tmelící hmoty, doporučujeme určitě použít speciální nestékavé tmely, např. Eprosin T 30.

Nechte tmel řádně vytvrdnout a před další prací jej zbruste tak, aby tmelení nebylo znát na pohmat. Obvykle si málokdo uvědomí, že přesně tato fáze je ta nejdůležitější ze všech a má viditelné důsledky na konečný vzhled celé renovace, protože pokud se tmelení pečlivě nezbrousí, lesklý nátěr všechny tmelené hrany, na kterých dochází k lomu světla, opravdu ukáže.

Pro první nátěr si rozmíchejte připravenou polovinu emailu s polovinou tvrdidla a případně zřeďte ředidlem S6300 (cca 5-10%). Natuženou směs zpracujte do 6 hodin při 23 °C. Natuženou směs nanášejte pouze při teplotě okolí a povrchu vyšší než 15 °C a relativní vlhkosti vzduchu menší než 80 % (teplota povrchu musí být min. 3 °C nad rosným bodem). Nátěr provádějte kvalitním válečkem, doporučujeme velurový s krátkým vlasem. Barva by měla mít takovou konzistenci, která umožní příjemné nanášení, avšak ze svislých stěn nestéká.

DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu
DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu

Pokud po prvním nátěru přeci jen místo tmelení vidíte a nepůsobí esteticky, zbruste jej znovu před druhým, finálním, nátěrem. Ten proveďte s odstupem min. 24 hodin od prvního nátěru naprosto stejným způsobem. Ředidlo S6300 lze použít taktéž pro mytí aplikačního náčiní, případně setření nežádoucích úkapů barvy na okolí vany. Při práci větrejte, ale dejte pozor na průvan, který může nanést na čerstvý nátěr prachové částice nebo malý hmyz.

Obdobně lze velmi úspěšně renovovat i staré výlevky, smaltová vědra, koryta nebo například staré medomety, podstavce starých šicích strojů, kovové stolky apod. Fantazii se meze nekladou, k dostání je široká škála barevných odstínů kvalitních epoxidových emailů a v případě použití předmětů v exteriéru zvolte dvousložkový PUR email (který vykazuje odolnost proti UV záření a na slunci nedegraduje).

DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu
DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu
DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu
DOPORUČENÝ POSTUP – příprava povrchu

Více se o použitých přípravcích dočtete na www.sincolor.cz.

Publikováno: 6. 8. 2016, Autor: DCH Sincolor (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce