Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna moderní okna potřebují alespoň základní údržbu kování.

Proč moderní okna potřebují údržbu

Snadné ovládání

Celoobvodové kování je prvkem moderních oken, který odpovídá za jejich správnou funkci a díky němu lze okna ovládat pohodlně jedinou kličkou. Jde ale o poměrně složitý mechanizmus složený z čepů, táhel a dalších kovových částí, které jsou vzájemně propojeny a při otočení kličky se uvádějí do pohybu.U fungujícího okna by měl být pohyb kličky lehký a okno by nemělo drhnout. Pokud zjistíte, že s ovládáním okna není něco v pořádku, měli byste co nejdříve zajistit nápravu.

TIP: katalog kvalitních oken všech materiálů najdete tady

Nejvhodnějším obdobím pro údržbu a seřízení je jaro a podzim. Malý rozdíl teploty v bytě a venku umožňuje nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Pustit se do seřizování a promazávání oken v parném létě nebo až venku udeří mrazy určitě nelze doporučit.

Seřízení horního závěsu
Seřízení horního závěsu
Seřízení přítlaku
Seřízení přítlaku

Kování potřebuje promazat

Mechanizmus celoobvodového kování oken byste měli alespoň jednou do roka správně promazat, a to podle návodu k údržbě, který máte od dodavatele. Většinou jsou i přímo na kování vyznačena místa, kam je třeba kápnout olej. Je dobré také promazat uzavírací čepy a zkontrolovat volný chod všech pohyblivých prvků. V návodu by mělo být uvedeno, jaký olej použít a naopak čemu se vyvarovat. Lze říci, že obecně je použitelný silikonový olej nebo olej na šicí stroje, případně trocha vazelíny.Promazání kování často stačí k tomu, abyste cítili výrazné zlepšení a hladké ovládání oken, ale někdy je potřeba okna seřídit.

Ukázka míst pro promazání kování
Ukázka míst pro promazání kování

Seřízení oken je jednoduché

Od výrobce byste měli mít návod k údržbě, kde je naznačeno, jak postupovat při nastavení optimálního přítlaku i jak odstranit drhnutí oken. U běžných oken většinou seřízení pomocí imbusového klíče zvládne podle návodu od výrobce i laik. Pokud jde ale o složitější prvky jako, jsou různé typy posuvných dveří, je vhodné zavolat případně i servis dodavatele.Neměli byste zapomínat, že pokud nejsou okna dobře seřízena a promazána, může při používání dojít i k opotřebení některých dílů kování a pak je nutná výměna. Jednoduchá údržba tak může ušetřit mnoho problémů i peněz.

Schéma seřízení horního závěsu
Schéma seřízení horního závěsu

Nezapomeňte na těsnění

Jarní mytí oken je dobrou příležitostí k tomu zkontrolovat stav těsnění. Pokud máte okna se ztrouchnivělým či dokonce vytrženým těsněním, nemůžete čekat, že budou správně izolovat. Výměna těsnění není složitá, ale měli byste přesně znát typ a velikost, abyste si okna nepoškodili.Odtokové otvory oken v dolní části rámu bývají oblíbeným úkrytem hmyzu, ale může je ucpat i nečistoty z přestaveb atd. Při mytí byste je měli dobře pročistit. Pokud v blízkosti oken probíhají nějaké zednické práce, je očista vysloveně nutná i v průběhu stavebních prací.

Aby moderní okna spolehlivě sloužila desítky let, je potřeba věnovat náležitou pozornost jejich kování i těsnění, zajistí vám to nejenom úsporu tepla, ale také problémy s případnou opravou.

TIP: praktického rádce a průvodce péčí a údržbou oken najdete tady

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu