reklama

Oprava zahradního křesílka

V létě zabydlujeme pergoly a terasy a vytahujeme zahradní nábytek. Jednou jsem si užíval takhle vloni v létě u kamarádů a najednou křup a sedím na zemi. Křesílko zlomené, já naražený. Nejdřív hrobové ticho, pak hurónský smích. Po něm jsme se podívali, co se vlastně stalo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opravu rozbitého dřevěného křesílka zvládnete s kvalitním lepidlem

Kamarádi, u nichž jsem zahradní křesílko při návštěvě rozsedl a zčistajasna se při rozhovoru octl na zemi s naraženým pozadím, to přičítali mé váze, já po prozkoumání toho, na čem jsem seděl, špatné konstrukci spojů. Křesílko jsem, jak je na fotografiích patrné, příští víkend slepil a opravil a uvedl do původního stavu. Postačilo k tomu lepidlo na dřevo a jeden práh. Vyfotil jsem finální fotku a dal si kafíčko. Při tom jsem ale raději poseděl na kovové židličce a odjel. Myslím, že se brzo může zřítit někdo jiný a nemusí to skončit jen naraženým pozadím.

Rozbité křesílko se někdy dá opravit
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Rozbité křesílko se někdy dá opravit

Smrková konstrukce, která se hezkým přelakováním tváří mnohem luxusněji a bytelněji, nežli ve skutečnosti je, má mnoho slabých konstrukčních spojů. Tento typ spoje na kolíčky a stahovací šrouby je běžně požíván u mnoha rozkládacích systémů nábytku. Vhodný je však především pro zatížení směrem dolů v silnějším materiálu nebo tvrdším dřevě, jako je dub a buk.

Spoj byl zajištěn dřevěným kolíčkem a šroubem
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Spoj byl zajištěn dřevěným kolíčkem a šroubem

Mnoho typů nejen sedacího nábytku používá kolíčkové spoje. Vhodnější jsou dva kolíčky a stahovací šroub nebo konfirmát. Povolením jednoho spoje došlo u křesílka k řetězové reakci a povolily další části konstrukce.

Poškozené části z křesílka vymontujeme a přiřadíme k jednotlivým dílům. Zlámané dřevěné kolíčky o průměru 8 mm, které se vylomily, je třeba vyndat a nahradit novými. Některé je nutné odvrtat.

Na spravované části naneseme kvalitní disperzní lepidlo na dřevo a spoj stáhneme. Nejlépe několika svěrkami. Lepidlo, které je při stažení vytlačeno, otřeme vlhkým hadříkem dříve, než zaschne. Spoje necháme dostatečně dlouho zatvrdnout. U disperzních lepidel, nejsou-li expresní, je to nejméně hodina při venkovní teplotě okolo dvaceti stupňů.

Lepidlo, které vyteklo, odstraňte
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Lepidlo, které vyteklo, odstraňte

Tip:

CEYES bílá disperzní lepidla nesmí nikdy chybět v žádné „domácí lékárničce“. Používají je nejen děti, kutilové, ale také profesionální řemeslníci. Pracuje se s nimi velmi snadno, práce je čistá a přesná. Jsou zvláště vhodná pro lepení všech druhů dřeva a jeho derivátů. Dosahují velmi pevných spojů.

Nový lub

Křesílko bylo zavětrováno zadním lubem. Ten se při zlomení celý rozštípl a bylo nutné vyrobit nový. Aby byl ten nový pevnější, vyrobil jsem jej z bukového prahu. Upravil jsem jej na přesné rozměry a vyvrtal otvory pro spojovací kolíčky a stahovací šrouby s válečkem. Pro mírné zakulacení hran stačil pilník a smirkový papír na špalíčku. Nakonec jsem hotový díl namořil tak, aby byl původnímu odstínu co nejpodobnější.

Nový lub
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Nový lub

Opravené křeslo jsem vrátil a kamarádi jej znovu začali používat, ale týden nato tchán kamarádů rozložil další křesílko. Protože si chtějí zachovat tchána i kamarády, sadu úžasných křesílek uložili a koupili nábytek s kovovou konstrukcí a dřevem.

Tip:

Až si budete kupovat nový nábytek na zahradu, zajímejte se nejen o cenu a barvu, ale také o nosnost a kvalitu spojů.

Zdroj informací: autor článku, AC Marca Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 1. 2. 2011, Autor: Pavel Zeman (text, foto, realizace), Profil autora: Redakce