Vyhledáváte rodinnou pohodu, spojenou nejen o svátcích se společným jídlem a pitím ve vaší kuchyni? Preferujete dobré vaření a společné rodinné obědy či večeře? Potřebujete k tomu kvalitní kuchyňský nábytek. Neobejdete se bez dostatečně velkého jídelního stolu a pohodlných židlí. Vsaďte třeba na masivní dřevo, lamino či dýhovanou desku.
Mnoho lidí považuje za srdce bytu kuchyni, nikoli obývací pokoj. Pokud jsou i pro vás příjemnými domácími pracemi kulinářské kreace, není se čemu divit. Kuchyni si zařiďte atraktivně jak pro vás, tak pro rodinu a všechny, s nimiž budete trávit čas při přípravě jídla i při jeho následné konzumaci. Ta se ovšem neobejde bez dostatečně dimenzovaného jídelního stolu a k němu vhodných židlí. Oba požadavky současně splňují například moderní jídelní sety.
Ještě před výběrem nezbytného kuchyňského nábytku si zkontrolujte výměru. Kuchyně do 12 m2 se nazývá neobytná a považuje se za vedlejší místnost. Samozřejmostí musí být dostatečné osvětlení a také větrání. Ideální orientací ke světovým stranám je sever, severovýchod a severozápad, zejména kvůli druhotnému vyhřívání varnými spotřebiči. V blízkosti ideální kuchyně by měla být i stavebně oddělená spíž. Nejvhodněji ji umístíte u nejchladnější, tedy severní nebo východní fasády.
Máte-li stůl daleko od kuchyně a připravená jídla jste zvyklí podávat v servírovacím nádobí, umístěte úložné prostory na talíře a příborníky do blízkosti stolu.
Ať už umístíte stůl do volného prostoru nebo případně k rohové lavici, měli by se všichni stolovníci dostat na svá místa pohodlně. Mezi hranou stolu a pevnou překážkou ponechejte u jídelních židlí nejméně 80 cm. Pro pohodlné stolování jedné osoby zajistěte prostor na desce stolu o šířce 60 cm a hloubce 50 cm. Minimální rozměry obdélníkového stolu pro 4 osoby tak musí být alespoň 80 × 120, ještě lépe 130 cm. Optimální výška jídelního stolu osciluje mezi 72 až 78 cm.

Nejčastěji se používají stoly obdélníkové, protože jsou nejméně náročné na prostor. Stoly čtvercové a kruhové budí dojem svátečnosti. Čtvercové stoly jsou často menších rozměrů a jsou určeny do malých prostor. Nejméně používané jsou stoly oválné. Spolu s kruhovými jsou totiž hodně náročné na prostor. Využijete je tedy spíše při zařizování samostatné jídelny a větších interiérů.
Stůl pro šest lidí musí mít delší stranu alespoň dvoumetrovou
Rozměry stolové desky podle počtu sedících osob u čtvercového stolu pro dvě osoby optimálně dosahují 80 × 80 cm. U obdélníkových stolů pro šest osob je to už 200 × 80 cm. Pokud se vám líbí kruhové stoly, počítejte pro dvě osoby s průměrem stolové desky 85 cm, ale pro čtyři osoby už 105 cm. Nejčastěji v obchodech naleznete stoly s laminovanou, případně dýhovanou stolovou deskou a masivní konstrukcí. Díky kvalitní povrchové úpravě jsou odolné a snadno udržovatelné.

Velikost stolu vybírejte také podle zvyklostí rodiny. Pokud si občas zakládáte na společných jídlech, vychutnejte si je u rozkládacího jídelního stolu. Specialitou je holandská štýrská konstrukce. Stůl má klínové výsuvné lišty, které se vysouvají spolu s přídavnými deskami z pod stolové desky. Ta je volně uložená na konstrukci stolu. Klínové lišty při vysouvání zvedají základní desku, která spadne do původní výšky, jakmile jsou přídavné desky mimo její půdorys.
Opěrák pohodlné jídelní židle má končit několik centimetrů pod lopatkami
Pohodlí při stolování a hodování vám musí poskytnout jídelní židle. Jak v předklonu, tak i při opření. Opěrák má být vysoký minimálně tak, aby končil několik centimetrů pod lopatkami. Neměl by být rovný, ale má se sedákem svírat úhel 95 °. Pohodlí zvýší opěrky rukou. Při výběru však dávejte pozor na výšku stolu, abyste pod něj židle zasunuli. Sedák by neměl být příliš měkký, protože pak nohy rychle ztěžknou a rychleji se unaví.

Mezi kolenem a spodní hranou lubu stolu musí zůstat prostor 8 až 9 cm. Mezi sedákem a deskou jídelního stolu má být 24 až 32 cm, mezi sedákem a lubem stolu alespoň 17 cm. Proto by židle měla být vysoká zhruba 45 cm. Tak bude mít sedící postava stehenní a holenní kosti v pravém úhlu a chodidla zůstanou celou plochou na podlaze.
U dětské jídelní židličky si dobře ověřte její stabilitu
Pro dítě pořiďte dětskou jídelní židličku. Ta bývá poměrně úzká a vysoká, takže dávejte pozor na její stabilitu. Vybírejte jen z prověřených a kvalitních výrobců. Na židličce nesmí být žádné otvory, ve kterých by se dítěti mohly zachytit prsty. Všechny ostré hrany a rohy musí být zaoblené nebo zakryté. Dětská židlička také musí mít boční opěrky a mezinožní i bezpečnostní pás, aby dítě ze židličky nevypadlo nebo nevyklouzlo.

Barevné a materiálové řešení kuchyňského nábytku závisí pouze na vašem vkusu. Je známo, že chuť k jídlu podporují syté teplé barvy, jako oranžová, žlutá a světlé teplé odstíny dřeva. Červená barva zase ve vás vzbudí pocit nasycenosti. Do kuchyní jsou vhodné i teplé odstíny zelené. Černá, bílá a kovová plocha vám zase při úklidu umožní uvidět každé smítko.
Bar mít v kuchyni nutně nemusíte, investujte raději do nábytku
Neustále se měnící trendy nabídly i některé atypické prvky, třeba barový pult. Jeho větší výška vám pomůže částečně opticky oddělit kuchyňský kout od obývací části, máte-li tyto prostory spojené. Pokud vám bar dosud nechyběl, pravděpodobně jej nevyužijete ani v budoucnosti. Investujte raději do kvalitního jídelního stolu a pohodlných židlí.
Pořídili jste si domů zbrusu nový jídelní stůl se židlemi? Napište do komentáře pod článkem, kde jste se inspirovali a poraďte s výběrem i ostatním čtenářům.
Publikováno: 31. 8. 2016, Autor: Jiří Macík (text), MT nábytek (foto)
, Profil autora: Redakce