reklama

Pokládka terasy. Když nechcete riskovat

Máte v plánu pokládku terasy a rádi byste ji měli ze dřeva? Jenže nevíte, jaké dřevo zvolit, máte strach z toho, že prkna budou uhnívat nebo se kroutit? Pak můžete použít místo klasického masivu moderní materiály, které dřevo velmi dobře napodobují vzhledem, ale mají lepší vlastnosti – třeba právě vysokou odolnost proti vodě. Ukážeme si jednoduchý postup.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládka terasy z moderních materiálů věrně napodobuje prkenné pokrytí

Pokládka terasy moderním způsobem

Moderní plastové materiály vynikají tím, že jsou odolné vůči vodě, UV záření, nevadí jim vysoké teplo ani nízké teploty. Prkna vyrobená z těchto materiálů se dají s úspěchem použít například na pokládku teras – vypadají jako dřevěné. A nejen vypadají. Mají také podobnou strukturu, takže dřevo připomínají i na omak. Ukážeme si, jak s nimi pracovat.

Co budete potřebovat:

  • akuvrtačku
  • vodováhu
  • kotoučovou pilu
  • běžné stavební nářadí

Důležitá je příprava podkladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležitá je příprava podkladu

Při pokládce terasy začneme úpravou terénu. Základem je štěrkové lože, které musí být zhutněné a vyspádované se spádem zhruba 2 %. Pod štěrkové lože můžeme ještě umístit geotextilii. Pokud jde o výšku lože, měla by být alespoň 30 centimetrů – někteří výrobci udávají nezámrznou hloubku, tedy nejméně 80 cm.

Při pokládce kontrolujeme, zda má povrch spád
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při pokládce kontrolujeme, zda má povrch spád

Na takto připravené a zhutněné lože můžeme začít pokládat betonové trámky. Betonové trámky opět vyspádujte tak, aby z terasy mohla stékat voda. Jak už bylo uvedeno výše, spád by měl být cca 2 %. Trámky stačí jemně poklepat paličkou, aby se do lože jemně zabořily. Důležité je kontrolovat jejich kolmost a rovinnost – v tom vám pomůže vodováha.

Moderní umělé materiály připomínají dřevo i na omak
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Moderní umělé materiály připomínají dřevo i na omak

Na betonové trámky můžeme položit instalační hranoly. Jsou ze stejného materiálu jako samotná prkna – tedy z moderního plastu, který odolává klimatickým podmínkám. To je pro pokládku terasy zásadní. Výrazně se tím totiž prodlouží životnost terasového pokrytí. Trámky se do pokladu kotví pomocí speciálních šroubů. Někteří výrobci je navíc doporučují podkládat gumovými podložkami, které jsou součástí celého pokládkového systému.

Prkna se přichytávají pomocí klipů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna se přichytávají pomocí klipů

Na takto vybudovaný rošt, jehož rozteč je cca 65 cm, můžete začít pokládat terasová prkna. K hranolkům se prkna přichycují pomocí speciálních klipů, které se připevňují vruty. Pracuje se s nimi podobně jako v případě obyčejných vrutů do dřeva. Jsou ale odolnější – obyčejné vruty by při pokládce terasy brzy zrezly a terasa by se časem rozpadla.

Zastřešení terasy prodlouží její životnost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zastřešení terasy prodlouží její životnost

Při pokládce terasy k sobě můžete dávat prkna na sraz, nebo mezi prkny nechávat mezeru. Od toho se také liší použití montážních klipů. V každém případě ale průběžně kontrolujte, zda má terasa zmiňovaný spád. Nakonec zbývá terasu olištovat. Podobně jako v případě běžných dřevěných teras, i tady můžeme použít speciálně tvarované latě. Montují se z boku do trámů, nikoli do samotných prken. Pokud máte prkna na sraz, dávejte pozor, aby krycí lišty netvořily bariéru pro odvod dešťové vody. Olištováním je pokládka terasy hotová.

Pokládka terasy – tipy a triky

Prkna z dřevoplastu se opracovávají podobně jako běžná dřevěná prkna. Můžete je řezat přímočarou pilou i pilou kotoučovou. Prkna, která napodobují masivní podlahy, mohou mít v balení drobně odlišné odstíny, proto je vhodné mezi sebou prkna a balení střídat.

Pokud jde o udržování teras z plastových profilů, nemáte se čeho obávat. Nevadí jim voda, saponáty ani jiné běžné čisticí přípravky. Na druhou stranu ale není nic dokonalé. Mnohem déle vám proto vydrží terasa, kterou před nepřízní počasí kryje alespoň jednoduché zastřešení. Především plasty vystavené dlouhodobě vysokým teplotám mohou začít po letech ztrácet šmrnc.

Při přípravě štěrkového lože a během výroby roštu nezapomeňte na to, že mezi podkladními trámky musí proudit vzduch – urychluje totiž vysušování podlahy. Velkou chybou by proto bylo, kdybyste štěrk přihrnuli až k horní hraně podkladních trámků – princip odvětrávané mezery byste tím zcela zničili.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce, Jaroslav Kropáč