Stavba zahradního jezírka je snem kdejakého milovníka hezkých zahrad. K tomu, abyste si jej splnili, nepotřebujete kubíky vody ani rozlehlý pozemek. Ukážeme si, jak jezírko postavit s minimálními náklady na omezeném prostoru. A pokud se do práce pustíte ráno, po obědě můžete mít hotovo.
Stavba zahradního jezírka – čím začít
Předmětem textu nebude stavba velkého jezera s rybičkami, filtrací a všemi dalšími možnými vymoženostmi. Stavba zahradního jezírka v našem případě bude připomínat spíš lesní tůni. Výchozím stavem je menší pozemek, kde bude jezírko sloužit jako napáječka pro ptáky a okrasný prvek.
Kopat nepotřebujete
Na rozdíl od větších zahradních jezírek se v tomto případě obejdete i bez náročných a drahých výkopových prací. Pro jezírko můžete využít třeba starou betonovou skruž, stačí ji obskládat kameny. Nebo můžete z kamenů vystavět ovál, který bude sloužit jako základní konstrukční prvek jezírka. Doporučujeme použít zídkový kámen. První řadu kamene uložte do mělkého pískového lože. Další řady už stačí prokládat podobně, jako když se staví zeď.
Důležitá je fólie
V případě suché zídky je třeba ukončit stavbu ve výšce cca 0,5 metru. Ze stavby odstraňte všechny zbytky kamenů, které by na dně mohly fólii poškodit. Stavba zahradního jezírka se bez fólie rozhodně neobejde – slouží jako základní separační a vodotěsná vrstva. Fólie se dají koupit v různých rozměrech, důležitá je ale jejich tloušťka. Čím je materiál fólie silnější, tím delší má životnost a odolnost. Dno budoucího jezírka vysypte pískem a pak ho fólií překryjte. Fólie musí pochopitelně překrývat i kamenné stěny – v horní části kamenné zídky fólii přehněte a zatižte ji další řadou kamenů.
Jdeme zdobit
Stava zahradního jezírka je teď ve fázi, kdy máte hlavní konstrukční práce za sebou. Nyní můžete začít zdobit. Dno jezírka můžete vysypat okrasnými kameny či oblázky. Doporučujeme pak jezírko osadit rostlinami, které přispívají k filtraci. V našem případě totiž jezírko nemá zabudovaný filtr. Dozdobit můžete i samotnou zídku – použít můžete různé druhy skalniček. Posledním krokem je napuštění jezírka vodou a osazení rostlinami.
Jelikož je naše jezírko bez nucené filtrace, doporučujeme v něm vodu pravidelně měnit. Není to nic složitého – můžete ji použít například pro zálivku na zahrádce. Následně dopustíte čistou vodu třeba zahradní hadicí. Filtraci můžete samozřejmě kdykoli doplnit – stavba i provoz jezírka se pak ale stanou nákladnější – k filtraci je třeba zajistit přívod elektřiny a filtry je třeba pravidelně čistit. Proto se tyto technologie aplikují většinou až na větší zahradní jezírka.
Samotná fólie vydrží v provozu několik let a případná výměna je v tomto případě velmi jednoduchá. Kromě už zmiňované betonové skruže, kterou můžete pro základ jezírka využít, se nabízí i ostatní prvky – třeba staré pozinkované vany mohou na základ malého zahradního jezírka docela dobře posloužit. Ještě k výběru kamenů pro stavbu – volte kameny s většími rozměry, a pokud možno pravidelnějšími tvary. Jsou totiž stabilnější a nebude hrozit sesunutí stěn.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 1. 9. 2016, Autor: Jaroslav Kropáč (text), rybicky.net (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč