Skoro na samotě a taky u lesa - krásné, moderní a pohodlné bydlení

Stojí kousek od Prahy, v malebném vltavském údolí. Chtěli jsme si ho důkladně prohlédnout, seznámit se s jeho historií, zjistit z čeho je dům postaven a jak se v něm novým majitelům bydlí. Řeč je o rodinném domku ve Vraném nad Vltavou, vítězi celostátní soutěže Pasivní dům roku 2016. Než jsme se k domku dostali, projížděli jsme celou obcí na pravém břehu Vltavy směrem k lesu. Stoupali jsme celou řadou ulic, které už svými názvy voní lesem a přírodou. Kousek od lesa stála, jak majitelé svůj dům nazývají, útulná, ale moderní „chaloupka“.

Skoro na samotě a taky u lesa - krásné, moderní a pohodlné bydlení

Chtěli zděný dům a se zahradou

Majitelé a investoři nového domu již mnoho let vlastnili pozemek, na kterém dnes dům stojí. Oba jsou s obcí a s tímto malebným místem nějak spjati a proto rozhodnutí, postavit si právě zde společný dům, bylo společným přáním i řešením vzájemného vztahu. Nejprve oslovili několik projekčních kanceláří, ale nakonec vyprojektování domu svěřili místnímu architektovi, Ing. arch. Janu Medkovi, který měl s projektováním domů už řadu zkušeností a v neposlední řadě byl i jejich vrstevníkem.

S materiály HELUZ zateplovat nemusíte

Zateplení jako takové nevyhovovalo z mnoha důvodů. Není to ani nic levného, něco stojí polystyrén, na jeho nalepení se musí postavit lešení, také kotvící prvky jsou hodně drahé a jejich instalace na zakotvení polystyrenových desek také stojí spoustu peněz. A při tom pak dům ani pořádně nedýchá. Dům bez dodatečné izolace je stavebně méně náročný, stačí jen dávat cihlu k cihle, dům je rychle postaven a může sloužit.

S materiály HELUZ zateplovat nemusíte
S materiály HELUZ zateplovat nemusíte

Na počátku nízkoenergetický a postupně pasivní dům

Pro získání dotace Nová zelená úsporám bylo potřeba původně nízkoenergetický domek přizpůsobit požadavkům pasivního domu. Stačilo vyřešit vytápění a větrání domu a tím se posunout k parametrům pasivního domu a k dosažení dotace. Při volbě zdiva padla volba na HELUZ Family 2in1 50 cm, protože to byla garance na získání dotace i na dosažení standardu pro pasivní dům. Díky všem technickým i technologickým opatřením a volbě vhodných zdících materiálů HELUZ nakonec dotaci získali.

Na počátku nízkoenergetický a postupně pasivní dům
Na počátku nízkoenergetický a postupně pasivní dům

Přesné zdění z cihel HELUZ Family 2in1

Objekt je vyprojektován na modul cihly, a když nemá zateplení tak o to důležitější je pak využívat právě přesnosti zdiva, aby se nemuselo nic dořezávat. A to je pro vytvoření zdiva s parametry pasivního domu dost podstatné. Na délku zdi je vypočítán přesný počet cihel a tím i stanovena přesná délka zdi domu. Rozdíl je tu cca 1,5 cm, což je vzhledem k patnáctimetrové délce, výborný výsledek. Přesnost zdiva HELUZ i jeho správná pokládka měla svoje výhody i při osazování stavebních otvorů okny i dveřmi.

Přesné zdění z cihel HELUZ Family 2in1
Přesné zdění z cihel HELUZ Family 2in1

Dobrá pevnost, výborná akumulace tepla

Dům nemá chodby - aby hluk mezi místnostmi byl co nejmenší, e řešit bylo třeba řešit akustickou izolaci příček. Dalším tématem byla potřeba materiálu na tepelnou akumulaci pro optimální rozložení tepla v domě. Na příčky byly použity cihly HELUZ AKU 17,5 MK, P20 s tepelně akumulačními a zvukově izolačními vlastnostmi. Dům je tak dobře zaizolovaný a má všechny potřebné parametry, že bylo možné dosáhnout na v té době nejvyšší dotaci v celkové výši 585 tisíc korun.

Dobrá pevnost, výborná akumulace tepla
Dobrá pevnost, výborná akumulace tepla

Chaloupka bude moderní i za sto let

Dům je dobře umístěna na pozemek, je odsud krásný výhled na přírodu, nově vznikající zahrada vzájemně vše propojuje a zastíní to, co nemá být vidět. Když je pěkné počasí, přijde vhod posezení na terase. Chaloupka bezvadně funguje jak v létě, tak v zimě, dům se ani v těch největších teplech nepřehřívá, je vyprojektován a postaven tak, že se v něm opravdu spokojeně žije.

PARAMETRY BUDOVY:

 • Název stavby: Novostavba rodinného domu Vrané nad Vltavou
 • Projektant: Ing. Arch. Jan Medek
 • Projekční atelier: ….kontinual (www.kontinual.cz)
 • Stavební firma: Ing. Zdeněk Kodoň, Dolní Břežany
 • Měrná roční spotřeba tepla na vytápění a teplou vodu do 10 KWh/ m2
 • Energetická náročnost budovy (dle PN náročnost: A – mimořádně úsporná)
 • Zařazení: Pasivní dům
 • Skladba konstrukce: Jednovrstvá, bez zateplení
 • Použitý materiál HELUZ:
 • Typ cihel na obvod - HELUZ Family 2in1 50
 • Příčky – HELUZ AKU 17,5 MK, P20, HELUZ AKU 11,5, HELUZ 11,5
 • Vnitřní nosné zdivo – HELUZ 24 broušená
 • keramické překlady HELUZ
Autor: Heluz (text a foto)

Související k tématu