Střecha (také) dělá dům

Krásná funkční střecha je nepochybně korunou domu. Fyzicky ochraňuje hodnotu celé stavby, ale také zásadně přispívá k celkovému stylu domu a jeho vnímání ze strany jeho obyvatel a okolí. Nejde jen o barvu střechy, resp. krytiny, která do značné míry určuje vzhled vašeho domu. Svou důležitost pro vzhled mají i další prvky, na první pohled méně viditelné, nicméně mající zásadní úlohu v celkovém stylu a funkci střechy jako systému.

Střecha (také) dělá dům

Proč střecha dělá dům?

Každý šroub a čep má svou úlohu při stavbě fungujícího střešního objektu a zásadní roli zde hraje kvalita materiálu. Těžko si lze s ohledem na kvalitu a vzhled představit materiál s lepšími vlastnostmi pro zastřešení, než je finská ocel. Společnost Ruukki s.r.o. dodává na český trh komplexní systém pro zastřešení staveb z tohoto materiálu.

Od nosné konstrukce až po střešní plechy

Funkční střecha zahrnuje také kompatibilní prvky od bednění po latě a zvenčí viditelné lemovky, ocelovou střešní krytinu, prvky střešního zajištění a okapové žlaby. Každá část má svou vlastní, důležitou funkci z hlediska bezpečnosti střechy, její trvanlivosti a designu. Kvalitní materiály, správná instalace a dobrá údržba garantují správnou funkci vaší střechy. Nosná konstrukce představuje základnu pro střešní plechy. Skládá se z kontralatí, latí a větracích pásů. Dobře stavěná nosná konstrukce také zlepšuje zvukovou a tepelnou izolaci střechy. Z konstrukce střechy bezpečně odvádí kondenzované vodní páry, které se pod krytinou mohou tvořit. Střešní ocelové plechy chrání váš dům a jeho konstrukci před deštěm, větrem a sněhem. Jsou také nejviditelnější částí střechy, která dělá dům.

Od nosné konstrukce až po střešní plechy
Od nosné konstrukce až po střešní plechy

Nosná konstrukce střechy

13. Podstřešní fólie14. Latě15. Kontralatě

Střešní prostupy zajišťují řízené a vodotěsné otvory pro vaši střechu. Mezi takové otvory patří komíny, střešní okna a manžety. Lemovky, hřebenáče a další doplňky dotvářejí vzhled vaší střechy. Těsně spojují různé prvky vaší střechy, čímž se dosahuje jednolitost, vizuální přitažlivost a souvislost střechy. Pro zachování stylu a dobrého stavu se musí všechny části střechy pečlivě vybrat, přičemž musí být zachována vzájemná funkční i vizuální kompatibilita.

Nosná konstrukce střechy
Nosná konstrukce střechy

Střešní díly

1. Střešní plech2. Okapový systém3. Žebříky4. Sněhové zábrany5. Střešní lávka6. Hřebenáče7. Štítová lemování8. Žlaby9. Manžety10. Lemování komína11. Úžlabí12. Lemování spojů

Systém odvodu dešťové vody pro všechny typy střech

Všechny střechy je třeba doplnit o fungující systém odvodu dešťové vody. Žlaby, svody, svodové kanály a jiné prvky vyrobené na míru účinně odvádějí dešťovou vodu ze střechy do vsakovacích či jímacích systémů. Nejdůležitější věcí je, aby byla voda odvedena bezpečně mimo základy budovy.Podobně jako střecha, i systém odvodu dešťové vody musí vydržet i ty nejnáročnější podmínky. Systém odvodu dešťové vody Ruukki je vyroben z pozinkované oceli s oboustrannou barevnou povrchovou úpravou, dodává se v nejkvalitnější povrchové úpravě Pural s 50letou technickou zárukou. Systém odvodu dešťové vody také přispívá k vzhledu vašeho domu.

Zajistěte si bezpečnost své střechy

Je dobré pravidelně kontrolovat stav střechy. Aby byl pohyb na střeše bezpečný, musí být nainstalováno praktické a funkční bezpečnostní vybavení. Žebříky, střešní můstky a sněhové zábrany zajišťují, aby byla střecha bezpečná pro údržbové a čisticí práce. Sněhové zábrany zabraňují sesunutí sněhu a ledu na lidi pod střechou a žebříky poskytují důležité únikové cesty například v případě požáru. Pro nové domy stavební předpisy vyžadují nainstalování vybraných bezpečnostních prvků. Taktéž je třeba mít na paměti, že v případě staršího domu by měla být celá střecha bezpečná tak, aby byli chráněni obyvatelé domu i ostatní lidé.

Od společnosti Ruukki můžete získat kompletní řešení - krásnou a trvanlivou ocelovou střechu - s velmi jednoduchou instalací a rovněž bezplatnou pomoc s návrhem střechy a umístěním jednotlivých funkčních prvků. Využijte podzimních slevových akcí na krytiny Adamante a Monterrey až o 15%! Více informací získáte na www.ruukkistrechy.cz.

Autor: Ruukki (text a foto)

Související k tématu