Krásné žlutě, červeně a oranžově zbarvené podzimní listí lze využít nejen k dekoraci, ale jejich tvar proložený žilkovím můžeme zachovat v otiscích na hedvábném šálu. Zetlelé listy, z nichž fermentací došlo k rozložení a odpadnutí měkkých částí, tvoří krásné vzory, podobné krajce. Zkusme si tyto starší listy s pevnými cévními svazky sami vypreparovat vařením v roztoku vody s přísadou sody a hašeného vápna. Zbývající měkké části pak vyklepeme kartáčkem a matrici k tisku na hedvábí máme připravenou.
Budete potřebovat
hedvábný šál, listí, sodu, hašené vápno, textilní barvy Iberia, průhlednou konturovací barvu pro hedvábí nebo guttu
porcelánovou misku, štětec, žehličku, kartáček, gumový váleček, rám pro malbu na hedvábí
Postup
Nasbíráme si vyzrálé listy s pevnými žilkami a před preparací je vypereme ve vodě a necháme odkapat. V 1 litru vody rozpustíme 100 g sody (na změkčení vody) a 10 g hašeného vápna (obyčejné stavební vápno) - vše uvedeme do varu. V roztoku listy povaříme 20 – 30 minut.
Měkčí listí vaříme spíš kratší dobu. Listy pak vyjmeme a opláchneme pod tekoucí vodou. Několik hodin, nebo až do druhého dne je pak necháme fermentovat v igelitovém sáčku. Tím rozklad za mokra a přístupu vzduchu uspíšíme.
Tento postup je vhodný zejména pro tvrdší listy (dub). Mokrý list pak položíme na prkénko a zubním kartáčkem jej poklepáváme tak dlouho, až jej zbavíme nepotřebného pletiva. Drobné kousky lépe vyplavíme, namočíme-li občas při práci kartáček do vody.
Vypreparovaný list opatrně opláchneme a přebytečnou vodu odsajeme rozložením na suché noviny. Aby se jemné žilkoví při sušení nezkroutilo, vložíme listí ještě za vlhka mezi dvě vrstvy savého papíru a zatížíme třeba několika knihami, kde je ponecháme až do úplného vyschnutí.
Na skleněnou destičku naneseme trochu textilní barvy Iberia a vypreparovaný list do ní přitiskneme, případně jej ještě potřeme barvou. Takto nabarvenou matrici položíme na papír, přikryjeme tenkým hedvábným papírem a přejedeme gumovým válečkem. Jsme-li s tiskem spokojeni, přichystaný list stejným způsobem otiskneme na hedvábí.
Vytištěné lístečky můžeme různě seskupovat, nebo rozmísťovat dál od sebe. Po uschnutí textilní barvy napneme šál na rám pro malbu na hedvábí. Čtyřdílný rám sestavíme na velikost šálu, nebo alespoň na jeho polovinu, a strany sešroubujeme. Přes postranní laťky pak navlékáme gumičky s háčky, do nichž zavěšujeme hedvábí (viz obr.).
Aby se nám při malbě na hedvábí barvy nerozpíjely do vytištěných listů, můžeme jejich obrysy oddělit od pozadí. Průhlednou konturovou barvou pro malbu na hedvábí nebo guttou obtáhneme obrysy lístků, přičemž tvoříme uzavřené tvary. Malujeme aplikační špičkou tuby a barvu necháme zcela zaschnout.
Prázdná místa mezi ohraničeným vzorem namočíme vodou. Štětcem s vodou se vždy dotkneme hedvábí a necháme látku nasáknout. Potom do mokrých míst zapustíme špičkou štětce barvu pro malbu na hedvábí. Barva se začne krásně rozpíjet, přičemž do ohraničených políček (bod 7) neprosákne.
Po zaschnutí barvu zafixujeme žehličkou nastavenou na hedvábí. Vše zažehlujeme po dobu tří minut, přičemž látku žehlíme z rubové strany, abychom nerozmazali barvy. Hedvábný šál pak můžeme prát v ruce při teplotě 40 °C.
Publikováno: 2. 11. 2011, Autor: Miroslava Kubišová (text + foto), Marca (foto), Profil autora: Redakce