reklama

Víte, jak správně pečovat o povlečení?

Koupili jste si po delší době nové bavlněné povlečení a nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Zde je několik praktických rad, které vám rychle a jednoduše pomohou zachovat povlečení stále jako nové!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná péče o povlečení prodlouží jeho životnost

Při péči o bavlněné ložní povlečení se vždy vyplatí dbát pokynů a doporučení výrobce. Ta naleznete zpravidla na etiketě výrobku, u povlečení i na nášivce uvnitř. Každý výrobce může mít pokyny k údržbě jiné a je dobré k nim přihlédnout, v podstatě však postačí dodržovat všeobecné osvědčené zásady.

Nejdřív vyprat!

To je opravdu nezbytně nutné, protože potištěná látka obsahuje velké množství zbytkových barev a mnohdy může být z výroby i zaprášena nebo dokonce ošetřena dalšími přípravky (například za účelem skladování). Nikdy proto zakoupené povlečení nepovlékejte, ale rovnou je vhoďte do pračky. Nelekněte se, pokud bude povlečení při prvním či druhém praní pouštět barvu – je to naprosto přirozené, jedná se pouze o zbytkové množství.

Na kolik stupňů prát povlečení?

Doporučená teplota praní je u jednotlivých výrobců různá, nejčastěji však 40 °C nebo 60 °C. Dnes již dle nejnovějších výzkumů pro dosažení požadované čistoty ložního povlečení postačí 40 °C, protože i ty nejběžnější prací prostředky obsahují složky, které zničí většinu mikrobů i při nižších teplotách. Navíc ušetříte životní prostředí a v neposlední řadě i pár korun.

Doporučení od výrobce tedy vnímejte jako nejvhodnější způsob údržby pro zachování dlouhé životnosti barev a tvaru povlečení. U kvalitních výrobků se nemusíte bát zvolit teplotu vyšší než doporučenou. V současné době se již kvůli bohatým potiskům a zipovým uzávěrům nedoporučuje povlečení vyvářet.

Proč prát povlečení naruby a zapnuté?

Tím, že povlečení obrátíte naruby a zapnete, zabráníte mechanickému poškození lícové strany. Zapnuté povlečení se vám nemůže obrátit zpět, navíc do něj nenapadají další kusy prádla, což by mohlo zapříčinit nerovnoměrnou zátěž bubnu nebo zbytečnou deformaci látky.

Povlečení by se mělo prát zapnuté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Povlečení by se mělo prát zapnuté

Jaký prací prostředek zvolit?

Povlečení můžete prát jak v pracím prášku, tak v pracím gelu. Obecně však platí, že při použití pracího prášku se dosahuje vyšší čistoty, gely jsou zase šetrnější k vláknu. Bílé a světlé povlečení perte v prostředku na bílé, tmavé a černé povlečení v prostředku na tmavé prádlo.

Na různobarevné povlečení (včetně černobílého) zvolte prací prostředek na barevné prádlo. Pozor na přípravky s optickými zesvětlovači, pokud je použijete, tak pouze na bílé a světlé kousky. Ani na bílé povlečení se nedoporučují se bělidla, některé druhy mohou narušit jemné vlákno a časem i strukturu látky.

Prací gely jsou k vláknu šetrnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prací gely jsou k vláknu šetrnější

Lze povlečení prát s aviváží?

Aviváž se při praní ložního povlečení nedoporučuje, protože použitím dochází k obalení vláken resp. ke vzniku velmi tenkého filmu, který znemožní látce dýchat a odvádět vlhkost. Chcete-li mít ložní prádlo voňavé, zvolte raději výrazněji parfémovaný kvalitní prášek či gel.

Je vhodné sušení v sušičce?

Sušení v sušičce někteří výrobci nedoporučují. Sušička povlečení neuškodí, pokud ji správně použijete. U bavlněného ložního povlečení je lepší zvolit nízkou teplotu, která bude šetrná k jemným vláknům, barevnému potisku a případně zipovému uzávěru. Pokud sušíte klasicky, nezapomeňte povlečení vždy pořádně rozklepat a narovnat. Nikdy jej nevěšte za rohy, mohlo by tak dojít k trvalé deformaci. Stejně jako u praní je vhodné povlečení sušit naruby, tentokrát však kvůli přímému kontaktu barev se sluncem.

Sušení v sušičce někteří výrobci nedoporučují
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušení v sušičce někteří výrobci nedoporučují

Jak si usnadnit žehlení?

Přírodní materiály (zejména bavlna) mají jen málo nevýhod. Jednou z nich je přirozený sklon k mačkání a tedy i nutnost žehlení. Pokud však použijete nízké otáčky při ždímání, prádlo nenecháte dlouho ležet zmačkané v pračce a pořádně jej pověsíte, žehlení nebude náročné. Opět je kvůli potisku na místě otočit povlečení naruby, nejlépe se žehlí na program „bavlna“ a ještě vlhké. Pokud povlečení necháte přeschnout, budete mít více práce. Pozor si dejte na zipový uzávěr, kolem něj žehlete opatrně, aby nedošlo k zatavení. Po vyžehlení nechte látku nejprve vychladnout, teprve poté povlečení složte a uložte, předejdete tím zapaření.

Zdroj informací: Matějovský a.s.

Publikováno: 18. 3. 2024, Autor: Matějovský a.s. (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce