reklama

Jak postavit kvalitně, ale levně rodinný dům?

Cena, cena a zase cena. Položte deseti firmám stejnou otázku: Jak byste zhodnotili preference dnešních stavebníků? Odpověď bude znít podobně: Všichni požadují hlavně nízkou pořizovací cenu. Na druhou stranu je chvályhodné, že investoři se oproti dřívějšku ve svých požadavcích a představách o ideálním bydlení velmi uskromnili.

Zajímá Vás, jak postavit kvalitně, ale přesto levně rodinný dům? Poté jste tady správně. Podívejte se na náš článek, co jsme si připravili.
Jak postavit kvalitně, ale levně rodinný dům?

Jak postavit levně rodinný dům?

Předimenzované vily, které se běžně stavěly v 90. letech, už nikdo nechce. Důvodem jsou rostoucí ceny energií, nehospodárnost velkých domů a jejich obtížná údržba či celková nedůvěra ve fungování vícegeneračního bydlení. Trendem jsou naopak menší, ale dobře vybavené domky o rozměrech 120-140 m2. Investoři chtějí rozumně uspořádané prostory, jednoduchou obsluhu domu, nízké provozní náklady. Přednost má pohodlí, bezproblémové užívání stavby, dlouhodobé záruky.

Trendem jsou dnes menší domky typu bungalov, tedy bez obytného podkroví.
Trendem jsou dnes menší domky typu bungalov, tedy bez obytného podkroví.

Ekonomické stavební technologie levného rodinného domu

Rodinné domy se staví jako klasicky zděné, nikoliv jako lehké montované stavby. Důvodem jsou především skvělé užitné vlastnosti staveb z masivních konstrukcí a celoroční tepelný komfort. I tak se daří navrhovat stavby s příznivým rozpočtem – projektanti sází na moderní systémy, které se vyznačují jednoduchou, rychlou a přesnou prací. DK1, specialista na stavby s rozpočtem do 20 - 30 mil. Kč, nejraději pracuje se stavebním systémem z pórobetonu, který se v odborných kruzích přezdívá „stavebnicí pro dospělé“. Práce s ním je rychlá, tím i levná, jednoduchá a na milimetr přesná. Obvodové zdivo z pórobetonu má také výjimečné tepelněizolační vlastnosti.

Střecha dům chrání i zdobí.
Střecha dům chrání i zdobí.

Střešní konstrukce

Pořizovací cenu rodinného domu mohou stavebníci výrazně snížit projektem bez obytného podkroví. Oproti předchozím letům jsou obytná podkroví naopak spíše výjimečná. Převažují bungalovy se sedlovou či valbovou střechou, část domů má plochou střechu. Na střechy používá DK1 nejčastěji betonovou krytinu Bramac, pro kterou je rovněž typická rychlá a snadná pokládka a rozměrová přesnost. Ráda využívá kompletní střešní systém z Bramacu, neboť vyřeší každý detail střechy. A proč zrovna tato značka? Je to stabilní kvalita, desítky let zkušeností, široký sortiment, servis a záruky, dlouhá životnost... Některé střechy jsouzrealizovány již 23 let a stále bez nějakých významných závad.

Ušetřit se dá i výběrem konkrétního produktu – Bramac má ve svém portfoliu „hospodárnou“ betonovou tašku Bramac MAX. Jedná se o tašku většího formátu, na metr čtvereční je potřeba pouze 7,5 kusů tašek (při standardních rozměrech tašky je potřeba 10 kusů). Významnou předností této tašky je kromě ceny i snížení hmotnosti celé krytiny o 15 %, bez jakéhokoliv omezení ostatních vlastností.

Rozpočet stavby může překvapivě snížit i volba hospodárných, velkoformátových tašek, jako je Bramac MAX.
Rozpočet stavby může překvapivě snížit i volba hospodárných, velkoformátových tašek, jako je Bramac MAX.

Záruky pro zákazníka

Díky respektu k systémovým řešením a doporučením výrobců a využívání jejich technického poradenství a servisu mohou zákazníci dosáhnout na záruky, které u vybraných stavebních technologií trvají i desítky let (např. Bramac dává 30 let na betonové střešní tašky a 15 let na funkčnost střešního systému).

Šetřit se dá, ale na správném místě. Stavět rodinný dům ve všech směrech hospodárně, kvalitně, s potřebnými zárukami a na míru potřebám budoucího majitele.

Publikováno: 29.9.2016, Autor: Bramac (text a foto), Profil autora: Redakce