reklama

Máte připraveny radiátory na topnou sezónu?

Blíží se první podzimní dny, se kterými přichází nástup nižších teplot a brzké využití radiátorů. Proto je nejvyšší čas jim dopřát potřebnou péči! Ať již máte nové či stávající těleso, je dobré nenechávat nic na poslední chvíli. Specialista na otopná tělesa, společnost KORADO, a.s. vám poradí, co udělat pro to, aby vám topení fungovalo tak, jak má.

Nevíte si rady s údržbou topení? V tomto článku pro vás máme tipy, jak provést údržbu, od společnosti KORADO. Nepodceňte topnou sezónu!
Máte připraveny radiátory na topnou sezónu?

Pokud nyní zanedbáte údržbu topení, může se vám přinejmenším stát, že budou radiátory méně topit. V horším případě budete shánět topenáře, který vás zachrání od života s nádobami pod prokapávajícím topením. A věřte, že na podzim na něj budete čekat opravdu dlouho! Ačkoliv mnoho lidí začne tyto záležitosti řešit až ve chvíli, kdy je potřeba poprvé zatopit, nebuďte mezi nimi…

Na co tedy myslet?

Odvzdušňování

U stávající otopné soustavy doporučujeme na prvním místě provést tradiční odvzdušňování radiátorů. To se provádí vždy na začátku topné sezóny, ale také i v jejím průběhu. Pokud se vám zdá, že se z radiátorů ozývá bublání nebo netopí tak, jak by měly, je zřejmé, že příčinou je jejich zavzdušnění. Vzduch v topné soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o jednu čtvrtinu!

Jak na to? Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete ihned, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne plynule odtékat voda. Tento postup opakujte po půlhodině znovu, to již však nechejte odkapat asi tak půl decilitru vody. Pro správný efekt je vhodné začít s nejníže položenými radiátory a skončit u těch nejvýše položených.

Kontrola

Dále přední výrobce otopných těles společnost KORADO, a.s. doporučuje provést zkoušku správné funkce uzavíracích armatur (kohoutů) a také vizuální kontrolu. Tou vyloučíte případné koroze, které vznikají netěšným spojem připojovacího závitu. Následkem je známé prokapávání vody. Pokud takové místo naleznete, je vhodné zavolat topenáře, který provede kontrolu a případné přetěsnění.

Vyčištění

Ať už máte topení s radiátory deskovými nebo žebrovými, nastal čas je pořádně vyčistit. Usazený prach, ale také vlasy, hmyz nebo listy pokojových rostlin jsou přepalovány a již při prvním spuštění radiátorů dochází k jejich rozptýlení ve vzduchu. Následkem je znečištění interiéru a v horším případě i dýchací potíže (zhoršení alergií či astmatu). Čisté radiátory jsou také zárukou lepšího přenosu tepla a proudění teplého vzduchu.

Jak na to? U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem štětka nasazená na nástavec. Tou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Oproti tomu u deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami je vhodné použít vysavač s přepínatelnou funkcí sání a foukání. V prvním kroku vysajete nečistoty z vrchní části, v kroku druhém opatrně zespodu radiátor profukujete. Některý prach (zejména v kuchyni) je natolik lepivý, že jej nevyfouknete, proto je nutné radiátor jednoduše propláchnout přímo na stěně. Pozor, elektrické radiátory neproplachujte!

Na co tedy myslet?
Na co tedy myslet?

Výměna na poslední chvíli

Pokud i přes všechnu snahu naznáte, že je třeba stávající otopné těleso nahradit za nové, máme pro vás řešení. Radiátor RADIK KLASIK – R je model, který byl speciálně navržen pro rekonstrukce. Proto je možné jej bez větších problémů vyměnit za starý radiátor, a to bez zásahů v domácnosti (vrtání, svařování trubek atd.). RADIK KLASIK – R spadá to třídy deskových radiátorů, které patří k modernímu a zároveň velmi výkonnému a snadno se udržujícímu zdroji tepla, který ušetří místo, zvelebí interiér a sníží náklady.

Více informací získáte na www.korado.cz

Publikováno: 2.10.2016, Autor: Korado (text a foto), Profil autora: Redakce