Aby nová okna dobře sloužila

Máte v bytě nebo rodinném domku stará okna a pomalu přemýšlíte o jejich náhradě? Podívejme se podrobněji na otázky, které si kladou ti, kteří přemýšlejí o výměně oken.

Aby nová okna dobře sloužila

Podle čeho vybírat

Okna byste měli především vybírat podle toho, co od nich očekáváte. Hlavním požadavkem bývá úspora tepla, ale od nových oken byste měli chtít víc. Pokud vyřešíte při výběru i požadavky na zvýšenou ochranu před hlukem z okolí, větším bezpečím vašich dětí nebo prvky mechanické a elektrické ochrany vašeho bytu, ušetříte čas i prostředky. Vybírat okna podle prostředí, kde mají sloužit, se vyplatí.

Cena oken je důležitým kritériem asi pro každého majitele nemovitosti. Orientovat se ale jen podle ceny může být zrádné, kvalita totiž není zadarmo. Okna by měla spolehlivě sloužit desítky let, pokud budete v budoucnu potřebovat servis, je dobré minimálně vědět, kdo a kde vaše okna vyrobil. Můžete tak ušetřit peníze i své nervy.

Plastová okna jsou oblíbená díky optimálnímu poměru cena a kvalita. U dřevěných oken lidé oceňují především tradiční přírodní materiál. Oba typy oken mají své přednosti i nedostatky, ale ve vlastnostech se neliší. Kdo řeší dilema, zda si pořídit plast či dřevo, měl by vědět, že jde především o osobní preference a pořizovací cenu. Pozornost byste měli věnovat výběru zasklení, které tvoří většinu plochy oken, proto má na jejich vlastnosti rozhodující vliv.

Podle čeho vybírat
Podle čeho vybírat

Kolik s novými okny ušetříte

Slibovat, jakou konkrétní úsporu nová okna přinesou, by nebylo správné. Pokud jsou stará okna ve špatném stavu, zlepšení tepelné pohody v bytě i úspora může být markantní. Hodně záleží i na zvyklostech pokud jde o větrání. Úspora tepla po výměně oken činí v průměru 15 – 20 %.

Po výměně oken se musíte naučit především účinně a efektivně větrat. I když mají moderní okna možnost otevřít na ventilaci i mikroventilaci, není to nejlepší způsob jak větrat. Především v zimě potřebujete v místnosti rychle vyměnit vzduch, ale současně musíte zabránit prochlazení stěn. Proto je nejlepší krátce a intenzivně otevřít okno. Správné větrání především musí zajistit únik přebytečné vlhkosti, která by mohla kondenzovat na stěnách nebo na zasklení oken. Spolehlivý odvod vlhkosti řeší především v moderních domech rekuperace.

Kolik s novými okny ušetříte
Kolik s novými okny ušetříte

Jak se o nová okna starat

Pokud jsou v bytě nová okna, mají lidé často představu, že se o ně nemusejí starat. To je pravda jen částečně. Všechna moderní okna plastová i dřevěná potřebují pravidelně mýt, na to postačí voda, saponát a hadr. Nezbytné je zajistit čistotu a průchodnost odtokových otvorů v dolní části rámů. Plastová okna nepotřebují speciální péči o povrch, ale dřevěná okna potřebují 2x do roka ošetřit povrch oken balzámem na dřevo.

„Lidé často zapomínají, že celoobvodové okenní kováním by se mělo alespoň jednou za rok ošetřit kápnutím nejlépe silikonového oleje do otvorů označených na kování a promazat všechny jeho pohyblivé částí,“ říká K. Ditrich servisní technik tradiční české značky oken OTHERM. Kování rozhoduje o funkčnosti oken, pokud okny táhne, drhnou nebo nejdou lehce zavírat, měli byste se podle návodu výrobce pokusit je seřídit. U standardních otvíravě sklopných oken to zvládne s imbusovým klíčem i laik, na složitější posuvné systémy je dobré zavolat servis výrobce.

V kondici by mělo být i těsnění oken, které je nezbytné pro dobrou izolaci. Přetřít ho jednou za rok silikonovým olejem mu pomůže udržet si pružnost. Pokud při podzimním mytí oken narazíte na ztrouchnivělé nebo vytržené těsnění, měli byste zajistit výměnu.

Jak se o nová okna starat
Jak se o nová okna starat
Autor: Otherm (text a foto)

Související k tématu