S koncem prázdnin přichází sezóna vykrádání chat a chalup, ukazují policejní statistiky

Zatímco v létě pravidelně stoupá množství vykradených bytů a domů, zejména ve větších městech, se začátkem podzimu nastávají žně pro zloděje zaměřené na víkendové chaty. Jak ukazují celostátní policejní statistiky, už od září se zvedá počet těchto vloupání o desítky procent.

S koncem prázdnin přichází sezóna vykrádání chat a chalup, ukazují policejní statistiky

Se začátkem školního roku a podzimním ochlazením se prázdninoví chalupáři stěhují zpět do měst a nechávají své chaty bez dozoru. Kromě víkendů zůstává většina chat v podzimních měsících většinou téměř nehlídaná a stává se tak snadným terčem zlodějů. Zároveň je jejich majitelé právě o víkendech stále částečně využívají a připravují na zazimování. Často tak skrývají cennou kořist, jako jízdní kola a elektroniku.

Někteří zloději se tak při své činnosti zaměřují výlučně na podzimní krádeže v chatách a chalupách, které jim s minimálním rizikem poskytnou dostatek cenností, aby s nimi vystačili po zbytek roku. Například v minulém roce stoupl v září počet vykradených víkendových chat oproti srpnu o 29 %, v říjnu pak dokonce o 38 %. Mezi kraji s nejvyšším počtem loupeží pak jednoznačně vedl Středočeský kraj, následovaný Jihočeským a Plzeňským krajem.

Pro zkušené zloděje vyloupení běžné chaty či chalupy nepředstavuje velkou námahu. Na rozdíl od rodinných domů či bytů, do jejichž zabezpečení lidé neváhají investovat, bývají totiž chaty často bez jakýchkoli bezpečnostních opatření. Zloději, kteří se na chaty zaměřují, jsou si toho dobře vědomi, protože jde v tomto případě většinou o zkušené recidivisty.

Základem skutečně funkčního a spolehlivého zabezpečení jsou kvalitní bezpečnostní dveře. Ty musí být přitom certifikované minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné. U chat a chlup je navíc třeba zabezpečit také další riziková vstupní místa, jako jsou zejména okna. Protože chaty a chalupy jsou často na odlehlých místech, kde mají mimo hlavní sezónu zloději na svou práci dostatek klidu, je vhodné hlavní zabezpečovací prvky kombinovat s elektronickým zabezpečením, alarmem a kamerovým systémem.

Autor: Next (tisková zpráva)

Související k tématu