reklama

Výměna prahu u dveří

Vzít pochopa o práh, jak by řekl při čtení pohádek pan Höger, jde pouze tehdy, pokud nějaký ten opravdický práh vlastníme. A když se poškodí, musí přijít na řadu jeho výměna. Pokud nevíte, jak se takový práh opravuje, my vám s tím poradíme.

Výměna prahu u dveří (Zdroj: PePa)

Výměna ošklivého prahu v panelovém domě není zas tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, a dokonce se obejdeme bez vrtačky. Důvod pro výměnu je často nejenom estetický, ale především praktický - práh řádně nedoléhá ke dveřím a neustále pod ním profukuje. Prahy je možné koupit hotové ve vhodné šířce podle šířky zárubní nebo dveří. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 cm. Nejběžnější hloubky jsou 7-12 cm. Pro svou tvrdost a odolnost je u nás nejběžněji používané pro výrobu prahů dřevo dubu nebo buku.

Postup

Výměna prahu
Gumu kryjící práh sundáme (Zdroj: PePa)

Práh nahrazuje nehezká guma, která netěsní a pouští do bytu průvan a prach. V jejích drážkách se zachytává nečistota. Kulatým nožem gumu nadzdvihneme a postupně stáhneme. Většinou je jen nedbale přilepena, někdy pouze položena.

Výměna prahu
Odstraníme původní prkno (Zdroj: PePa)

Její odstranění nám ozřejmí důvod podfukování pode dveřmi, podkladem je většinou nekvalitní sešlapané smrkové prkénko o špatném rozměru. Prkénko, protože o skutečný práh se skutečně nejedná, může být připevněno vruty či hmoždinkami, nastřelovacími hřebíky, nebo jen silou vtlučeno mezi zárubně.

Výměna prahu
Podklad důkladně vyčistíme a odmastíme (Zdroj: PePa)

Podle způsobu uchycení se ho snažíme povolit. V našem případě šlo o hřebíky, které šly snadno vytáhnout. Pomocí majzlíku prkénko nadzdvihneme a odstraníme. Nový práh bude pouze přilepen. Proto je důležité, aby podklad byl suchý, odmaštěný a zbavený prachu a nečistot.

Výměna prahu
Na šablonu zakreslíme potřebný tvar zárubně nebo nerovnosti a velikost prahu (Zdroj: PePa)

Dvakrát měř a jednou řež: kvůli přesnému změření prahu a vybrání pro „falc“ si vyrobíme z tvrdého papíru šablonu širokou stejně jako samotný práh. Potřebný tvar zárubně nebo nerovnost po pečlivém změření přeneseme na papír. Poté jej nůžkami přesně vystřihneme.

Výměna prahu
Přiložením vystřižené šablony na místo prahu ověříme, zda vše sedí (Zdroj: PePa)

Vystřižený papír ještě jednou vyzkoušíme přiložit přesně k zárubni. Pokud vše sedí, obkreslíme vybrání viditelně na samotný práh.

Výměna prahu
Prkno na nový práh seřízneme dle vytvořené šablony (Zdroj: PePa)

Ostrou pilkou pak vybrání na obou stranách prahu vyřízneme. V případě potřeby jej také délkově zakrátíme. Pomoci si můžeme i pilkou na kov.

Výměna prahu
Montážní lepidlo naneseme přímo na místo budoucího prahu (Zdroj: PePa)

K upevnění prahu použijeme aplikační pistoli, do níž vložíme kartuši s montážním lepidlem. Odstraníme nanášecí špičku a nožem odřízneme hrdlo na hraně závitu. Seřízneme nanášecí hrdlo v širším místě. Montážní lepidlo pak naneseme přímo na místo budoucího prahu v pravidelných vlnovkách.

Výměna prahu
Připravený práh uložíme do zavadlého lepidla (Zdroj: PePa)

Připravený práh pak do vhodně zavadlého lepidla uložíme. Opět nepáčíme do stran, aby se práh nekřížil mezi zárubněmi. Lepíme při zavřených dveřích - práh na ně co nejvíce namáčkneme. Zatížíme třeba lahvemi s vodou. Práh je vhodné povrchově upravit a natřít dvěma až třemi nátěry kvalitního laku nebo lazury.

Publikováno: 21. 7. 2020, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce