reklama

Dušičky

Tak pěkně je pojmenován 2. listopad. Den, v němž již po staletí vzpomínáme na všechny své zemřelé. Dušičky nahradily původní keltský svátek Samhain, který se slavil v den keltského nového roku, v němž se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých.

Dušičky

Tradice

Tradice
Tradice

A právě noc ze 31. 10. na 1. 11. měla mít magickou sílu, neboť se věřilo, že z hrobů vystupují duše zemřelých předků a vcházejí do světa živých. Keltové pak zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc.V mnoha zemích se právě v tuto noc kladly na prahy domů nebo za okna svítilny, vydlabané z řep, tuřínů a podobně, aby těmto duším ukázaly cestu domů, odtud se pak nejspíš odvíjí i počátek americké tradice dlabání dýní.

2. listopadu se svátky zesnulých konají asi od roku 998, kdy je zavedl francouzský opat Odillo, a předchází jim Svátek všech svatých (1. 11.) Ten je věnován všem zesnulým lidem, kteří se za svoji zbožnost dostali do nebe. Naopak Dušičky jsou vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou na tuto skutečnost připraveni a procházejí fází očišťování v Očistci. Svíčky, zapálené na hrobech, byly a jsou přenesenou formou této tradice. Proto se také tradovalo, že když 2. listopadu prší, oplakávají duše své hříchy. Naši předci proto v tento den dávali do lamp na hrobech místo oleje máslo. Duchové, kteří směli opustit Očistec, si jím mohli pomazat popáleniny od očistného ohně.

Tradice
Tradice

V této dekoraci jsou použity Banksia coccinea, Gentiana, Helenium a Iris.

Dušičky se slaví v celém křesťanském světě, ovšem každá země do tohoto dne vnáší své zvyklosti a tradice. Stejně tak je tomu i v USA, kde se tomuto dni říká Halloween (pochází z původního All Hallow´s Day).Výzdoba z dýní a jejich přenesených motivů vypadá pěkně také proto, že všechny odstíny od žluté, přes oranžovou až po hnědočervenou zkrátka a dobře patří do palety podzimních barev. A tak se tato tradice během posledních let uchytila i u nás. Dekorace s motivy dýní si můžete vytvořit spolu s námi – inspirujte se na našich stránkách – v rubrice Tvoříme, vyrábíme pro děti.

Tradice
Tradice

Základem této kytice jsou Bouvardia Bridesmaid, Dahlia, Symphoricarpos a Miscantus.

V některých krajích se v minulosti rovněž peklo zvláštní pečivo, nazývané „dušičky“ pro pocestné, chudý lid i žebráky. Někde se dokonce tvarovalo do podoby kostí. My si dnes již vystačíme s pěkně upravenými hroby ozdobenými květinami, věnci a osvětlenými svíčkami a lampami a na hřbitovy přicházíme, abychom tady ve velebném tichu rozjímali a v duchu pohovořili s těmi, kteří již s námi nejsou. Jak si můžete hroby zajímavě ozdobit? Asi nejjednodušší je koupit si v květinářství hrnkové či řezané květiny, hotový ozdobený věnec, jehož základem je chvojí nebo korpus ze šišek. Nebo si je můžete připravit podle vlastní fantazie doma a použít jako základ koupený polystyrenový (nejlevnější), slámový či proutěný (nejdražší) kruhový korpus a dát si práci s jejich ozdobením.

Chryzantémy nejen pro Dušičky

Chryzantémy nejen pro Dušičky
Chryzantémy nejen pro Dušičky

Zejména v období Dušiček roste zájem o chryzantémy. Ty jsou podle posledních průzkumů z nizozemských květinových aukcí v současnosti hned po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami. Dříve se mělo za to, že jsou chryzantémy ryze smutečními květinami, které není možné použít jinak než na hrob. To už dlouhou dobu neplatí a o chryzantémy je zájem i proto, že se dají pěstovat po celý rok. Hrnkové chryzantémy jsou velmi oblíbené také díky tomu, že jsou na podzim ideálními rostlinami, kterými je možné ozdobit kromě okna v bytě i terasu či balkon.

Chryzantémy nejen pro Dušičky
Chryzantémy nejen pro Dušičky

Tuto elegantní kytici se základem z květů v bílé barvě tvoří Gomphrena globosa, Hydrangea a Pennisetum.

Chryzantémy nejen pro Dušičky
Chryzantémy nejen pro Dušičky

Krásné, luxusní, ale velmi nákladné jsou věnce z živých květů růží.

Chryzantémy nejen pro Dušičky
Chryzantémy nejen pro Dušičky

Svým blízkým zesnulým věnujete vzpomínku každý den, na Dušičky pro ně můžete připravit dekoraci z živých květů třeba v podobě kříže. Jako základ použijte zelenou aranžovací hmotu pro floristy – například Oasis – napuštěnou vodou.

TipNa hrobech se dobře vyjímají zajímavé vazby, v nichž jsou použity i takové druhy květin, jako například Echinacea purpurea, Leucosperum cordifolium, Sedum a Physalis alkekengi.

Publikováno: 28. 10. 2016, Autor: Elena (text), Holandská květinářská kancelář (foto) , Profil autora: Redakce