Aromaterapie je léčebná metoda, jejíž základy položily rozvinuté starověké civilizace, jakými byly Egypt, Řecko a Řím. Jde o umění využívat živou sílu rostlin k podpoře a udržení mentálního i fyzického zdraví, krásy i k léčení tělesných a duševních potíží a neduhů.
Jejích účinků využíváme i dnes, neboť použití éterických esencí ulevuje při fyzické i psychické zátěži a stresu, posiluje imunitu a harmonizuje tělesné a duševní pochody. Využívá k tomu pozitivní vlastnosti přírodních éterických olejů. Účinkuje nejen preventivně, ale rovněž tak při akutních a chronických potížích.
Esenciální oleje


Esenciální nebo také éterické oleje či rostlinné silice jsou koncentrované výtažky, které se získávají z aromatických rostlin nejčastěji destilací nebo lisováním (z nejsilnějších aromatických rostlin). Jsou nerozpustné ve vodě a k jejich získávání se používají různé části rostlin – květy, plody, listy, kořeny, kůra, pryskyřice apod. Aromatické látky působí na naše čichové i chuťové receptory a vyvolávají v těle aktivitu, působící na různých úrovních a vyvolávající žádoucí účinky podle druhu použité silice. (Esence, které mohou vyvolat nežádoucí účinky, se v aromaterapii nepoužívají).
Některé vlastnosti mají oleje společné - většina z nich má protivirové a antibakteriální účinky a je antiseptická. Každý éterický olej má jedinečné vlastnosti, kterých využíváme pro specifické účely: stimulují tělo, mysl či emoce, jiné zklidňují apod. Vzhledem ke složité stavbě molekul a k faktu, že jde o živou sílu rostlin, nemohou být nahrazeny žádným syntetickým přípravkem. Ty se rovněž vyrábějí, jsou několikanásobně levnější, ale nemají žádné účinky.
Použití přírodních silic (olejů, esencí)


Rostlinné silice mají široké uplatnění. Používají se v parfumerii, při přípravě domácí i profesionální kosmetiky, k masážím, ve fyzioterapii, farmacii i v dermatologii. Jde o velmi silné koncentráty – například v jediné kapce je obsažena vůně spolu s účinnými látkami nejméně z 1 kg rostliny. Proto se musejí mnohonásobně ředit. Esence se nerozpouštějí ve vodě, ale v rostlinných olejích a lihu (ale také v například v mléce a medu, čehož se využívá i v domácí kosmetice).
Aromalampy


Protože jde o prchavé látky, ponecháme-li je volně v neuzavřené nádobě, rozptylují se do ovzduší. Toho využíváme v interiéru - po vdechnutí se vjem do čichového centra v mozku a odtud vonná (ale pouze aktivní) látka ovlivňuje nervový systém: může navodit pocit tepla, chladu, uklidnění, povzbuzení, pomůže také odstranit bolesti hlavy, zvýšit či snížit krevního tlak a podobně.
Tyto inhalace je možné využít v psychoterapii, ale příjemné vůně se dají využít také doma i na pracovišti, třeba jen ke zpříjemnění atmosféry. K těmto účelům nejčastěji slouží aromalampa, jejíž misku naplníme vodou a nakapeme do ní čtyři až osm kapek některé z přírodních silic.
Jakou lampu koupit




Při výběru aromalampy dbáme na to, aby obsah misky byl dostatečně velký (alespoň 100 ml) a její dno bylo vzdálené od plamene svíčky nejméně 7 cm, aby se voda rychle nevypařovala a nedošlo k připálení oleje na dno.
Koupele a masáže


Silice můžeme také aplikovat zevně na pokožku. K tomu využíváme masážní oleje s obsahem éterických olejů. Dají se koupit (například od firmy Kneip nebo Salus). Nebo vyrobit doma tak, že použijeme vhodné oleje – nejlépe lisované za studena - mandlový, olivový, slunečnicový, a přidáme do nich esenciální olej. Obvykle se ředí v poměru 25 ml základu a 12 kapek esenciálních olejů.
Při masáži pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Éterické oleje spolu s vhodnou relaxační masážní technikou se pak výrazně podílejí na regeneraci organismu.
Publikováno: 29. 10. 2016, Autor: Elen (text a aranž), Pepa, Milka (foto)
, Profil autora: Redakce