reklama

Věčný problém – nedostatek místa

Většina z nás má buďto málo místa na ukládání, nebo spoustu nepotřebných věcí. A tak se pereme s nedostatkem místa. Když v bytě není komora, dají se úložné prostory vybudovat převážně ve vstupní části bytu, ale hledat můžete i jinde.

Věčný problém – nedostatek místa

Mnohem složitěji se problém řeší v panelákových a malých bytech, kde je chodba nevelká, jsou v ní vestavěné skříně a ještě sem vedou dveře ze všech místností. Řešením je například využití plochy pod stropem, kdy lze kolem místnosti nebo alespoň nade dveře umístit hluboké police nebo závěsné skříňky.

Rovněž se dají odstranit staré vestavné skříně a nahradit je některým z „chytrých“ šatních systémů, vybaveným zásuvkami, sklápěcím zařízením pro oděvy na ramínku, košem na prádlo, žehlicím prknem, botníkem, prostorem pro úklidové prostředky apod. V malých místnostech se doporučuje použít posuvné dveře, které při otevření nepřekážejí.

Ukládat věci ale potřebujete také ve všech pokojích, v koupelně i v kuchyni. Prohlédněte si důkladně byt a prozkoumejte, jestli zde přece jen nejsou plochy, které by se daly využít lépe. Na faktu, že nemá smysl hromadit kolem sebe oděvy a předměty, které téměř nepoužíváte, nic nezmění ani skutečnost, že patříte ke šťastlivcům, kteří vlastní dostatečně velkou komoru.

Postupně vám nabídneme několik praktických nápadů, jak si s nedostatkem místa v bytě poradit.

Věčný problém – nedostatek místa v bytě
Věčný problém – nedostatek místa v bytě

Náš tip: Podesta

Zužitkovat lze volný prostor mezi horní deskou skříní a stropem. Abyste sem neodkládali třeba kufry nebo věci jen tak v krabicích, máme pro vás inspiraci:

Protože potřebovali více místa na věci, umístili majitelé bytu třídílnou skříň na užší stranu pokoje. Otočili ji vzhůru nohama, tedy soklem nahoru, a postavili na podestu.

Zásuvky do ní vyrobili z laminované dřevotřísky s dezénem shodným s materiálem skříní a knihovny. Desky si nechali nařezat v hobbymarketu. Korpusy zásuvek a podesty, stejně jako úzkou knihovnu, sešroubovali pomocí „konfirmátů“, vrutů do dřevotřísky. Řezné hrany dodatečně opatřili nažehlovací páskou, koupenou spolu s malými kolečky pod zásuvky rovněž v hobby marketu.

Náš tip: Podesta
Náš tip: Podesta

Hluboké zásuvky pojmou velké množství věcí, které jsou přehledně uloženy a protože jsou na kolečkách, snadno se s nimi manipuluje a jsou dobře přístupné.

Publikováno: 3. 11. 2016, Autor: Helena Štětinová (text), Pavel Zeman (foto) , Profil autora: Redakce