8 kroků k výběru dodavatele oken

Vybrat nová okna je dnes velmi snadné. Dodavatelé oken se o zákazníky doslova perou. Abyste předešli nepříjemným překvapením v průběhu realizace, případně za několik let až budete potřebovat servis, měli byste výběru dodavatele věnovat pozornost. Vybírat okna například jen podle ceny se nemusí vyplatit.

8 kroků k výběru dodavatele oken

1) Prověřte si budoucího dodavatele

Dříve než podepíšete smlouvu, neváhejte ověřit si údaje podle obchodního rejstříku. Zajímejte se o reference a zkušenosti ve svém okolí i na internetu. Obecně platí, nenechte se okouzlit výší nabízené slevy, může mít vážné „vady na kráse“, které ale nemusíte rozpoznat hned, i u oken platí, že kvalita není zadarmo. Pamatujte, že montáž je stejně důležitá jako samotná okna a dveře.

2) Projděte jednotlivé objednané položky

Projděte si ve smlouvě detailně všechna okna a dveře. Zkontrolujte, zda je vše správně zadáno - typ a barva profilu, parametry zasklení, orientace otevírání, nezapomeňte ani na barvu kliček. Pokud objednáváte speciální výbavu, jako je elektronické zabezpečení či bezpečnostní prvky, pečlivě ověřte i tyto položky.

2) Projděte jednotlivé objednané položky
2) Projděte jednotlivé objednané položky

3) Zkontrolujte doplňky

Nepovedené parapety, stínění nebo sítě proti hmyzu dokáží pěkně zvednout adrenalin. Podrobně proto zkontrolujte i tyto položky.

4) Nepodceňte služby

Vyjděte z toho, v jakém stavu chcete po montáži okna mít. Chcete-li, aby montážníci zednicky upravili a začistili ostění, ověřte si, zda to máte uvedeno ve smlouvě. Také likvidace starých oken musí být ve smlouvě specifikována. Pokud vám není cokoliv jasné, zeptejte se dodavatele a nechte si vysvětlit podrobnosti.

5) Chtějte znát výrobce oken

Vždy chtějte vědět kdo, a kde vaše nová okna vyrobí. Nikdy nevíte, zda dodavatel, který sám není výrobcem, vám bude moci poskytnout servis i v budoucnu, informace o skutečném výrobci se vám může hodit. „Naši zákazníci mají možnost vidět, jak v našich čtyřech specializovaných závodech vyrábíme dřevěná, dřevohliníková, hliníková i plastová okna,“ říká R. Kubálek obchodní ředitel značky VEKRA.

6) Nechte si vysvětlit poskytované záruky

Projděte si záruční podmínky dané smlouvu a nechte si vysvětlit vše, co vám není jasné. Měli byste znát i kontakt na servis dodavatele.

6) Nechte si vysvětlit poskytované záruky
6) Nechte si vysvětlit poskytované záruky

7) Termín a průběh montáže

Zjistěte podrobnosti týkající se časového plánu dodávky. Chtějte vědět, jak bude stanoven přesný termín montáže a kdo vás bude kontaktovat. Zeptejte se i na to, jak se na výměnu a montáž oken připravit. Informujte se, v jakém stavu by vám měli montážníci okna předat.

Musíte mít přesné informace o výši zálohy, doplatku a termínu plateb. Obezřetnost se vyplatí, pokud dodavatel nabízí nepřiměřeně vysokou slevu za 100% platbu předem, může to být cesta k tomu být bez peněz i bez oken.

Pro nerozhodné jsme na našem webu připravili Praktického Rádce – tedy velmi důkladně popsané všechny postupy a temná zákoutí okenářského průmyslu. Podívejte se, a žádný dodavatel vás už nenapálí.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu