reklama

Jediný světelný zdroj, který je opravdu zdarma, je Slunce. A Slunce je Solatube

V době, kdy všichni sledujeme ekologické módní trendy v oblasti bydlení, tak víme, že se vlna úsporných řešení týká především energetických ztrát, vytápění, ohřevu vody a jednoznačně i osvětlení. Rychle vyvíjející se trh s LED osvětlením dnes nabízí cenově dostupná kvalitní svítidla s nízkou finanční náročností na provoz a dobrou životností. Máme LED svítidla imitující různé režimy teploty chromatičnosti (barvy) světla v průběhu dne, což je velmi přibližuje dennímu světlu. Kvalitní LED svítidla jsou i chytrá a umí se učit a reagovat na okolní prostředí.

Jediný světelný zdroj, který je opravdu zdarma, je Slunce. A Slunce je Solatube

V čem ale nelze LED osvětlení srovnávat je životnost těchto svítidel v porovnání s denním světlem, Sluncem. Zároveň není možné srovnávat bezprecedentně ideální a přirozené dynamické změny denního světla a jeho vlivy na zrakovou pohodu a lidské biologické rytmy s umělým osvětlením. Jinak řečeno, žádné počítačem řízené osvětlení nás nestimuluje tak přirozeně jako denní světlo. Denní světlo je nevyčerpatelným zdrojem, jehož energetické a světelné přínosy čerpáme všichni, nikoho nevyjímaje. Slunce se neunaví po 50-60 tisících hodinách a není jej potřeba vyměnit. Namísto vyjmenování pozitivních účinků denního světla na psychiku, spánek, tělesné biorytmy a další dávno popsané efekty se pojďme zaměřit na to, jak můžeme tyto benefity čerpat.

Světlovody Solatube
Světlovody Solatube

Obrovské množství budov rodinného i komerčního typu trpí nedostatkem denního světla. Denní světlo musí být stejně důležitou součástí projektu jako např. kvalitní střecha nebo zdivo. Čím více projektant-architekt vnímá nutnost denního osvětlení, tím méně peněz vynaložíte na světlo nepřirozené, umělé. Do 90. let 20. století bylo jedinou dogmatickou volbou zavedení světla do objektu klasickým oknem, popřípadě světlíkem. Nemůžeme upírat všechny zasloužené schopnosti klasických prosvětlovacích otvorů. Nicméně doba pokročila a tendence využívat kontrolované denní světlo, které předčí konstrukční limitace oken a světlíků, je tu. Chceme, aby světlo nešlo jen z fasády, chceme světlo až do středové místnosti, chceme zajímavé světelné efekty v podobě světelných stěn, chceme kontrolovat intenzitu, chceme kombinovat zdroj denního světla s umělým, chceme krásu a design. Chceme prostě nové benefity, ale nechceme staré problémy jako údržba, kondenzace, degradace materiálů, plísně, odlesky světla.

Světlovody Solatube
Světlovody Solatube

Ideálním východiskem pro denní osvětlení budov s možností zavést světlo kamkoliv jsou originální světlovody Solatube®. Výrobek původně z Austrálie se dnes ve vyspělých zemích jako USA, Anglie, Austrálie, Francie, Německo probíjí mezi skutečné průkopníky udržitelného osvětlení i designu. Je mnoho lidí, kteří nemusí světlovodům věřit, ale pokud vyberete kvalitní výrobek v podání originálních světlovodů Solatube®, tak vás čeká zásadní přehodnocení představ o limitech denních osvětlovacích systémů – světlovodů. Ta tam je doba vypouklých kopulí a tubusů s odrazným stříbrem. Dnes se Solatube soustředí na technologie, které i s malým průměrem světlovodu poskytnout velké množství denního světla.

Světlovody Solatube
Světlovody Solatube

Za pomoci systémů Solatube® můžete světelně oživit každý prostor. Ve většině místností trávíme hodně času a přínos denního světla je vítaný nejen pro člověka, ale i pro prostor samotný. Správná barva světla (výrobci musí uvádět index CRI) zároveň umožní rozjasnění barev interiéru, které získají nový rozměr. Například dětský pokoj, nebo obývací prostor s kuchyní jsou ideálními adepty na nové a intenzivní denní světlo. Malým otvorem na stropě dosáhnete velkých změn ve vnímání prostoru. Při volbě denního světla máte dále možnost světlovod vylepšovat např. stmívačem, kterým nastavujete Vám vyhovující intenzitu světla. Světlovod můžete vylepšovat i integrovaným umělým osvětlením pro noční svícení, popřípadě ventilací, která je vyústěná jednotným zakončením se stropním difuzérem. Nová doba poskytuje nové možnosti a světlovody Solatube® rozhodně tyto možnosti nabízejí. Už to není o tom, kde ve stěně uděláte otvor pro okno. Dnes firma přijede a během 4-6 hodin se váš prostor rozjasní silným a přirozeným zdrojem světla.

Světlovody Solatube
Světlovody Solatube

Pokud se ti, kdo světlovod vybírají, zamyslí, tak je spokojenost zaručena. Denní světlo nás fascinuje a umožní nám kvalitnější život i uspoří peníze za elektrickou energii. Konstrukční limitace oken je dnes možné hodit za hlavu a uvažovat o celé ploše stropu jako o platformě, kde vám Solatube® umožní kamkoliv přivést nádherné a přirozené denní světlo. Při volbě správné technologie vás příliš nebude limitovat ani orientace, či délka světlovodu. Otevřete se novým možnostem a udělejte provoz budovy šetrnější k přírodě, ekonomičtější na provoz a především příznivější pro člověka. Jsme to totiž především my lidé, kdo nakonec bude žít a vnímat prostor ve kterém žijeme. Ekologické stavby s chytrými systémy budou vždy dražší při pořizovacích nákladech, ale váš kvalitní život a zdravé tělo vám později za vaši volbu poděkují.

Publikováno: 7. 11. 2016, Autor: Window Tomorrow (text a foto), Profil autora: Redakce