reklama

Výměna kuchyňských dvířek

Změnili jste dispozici bytu, vymalovali kuchyň a stejně je vám přiliš těsná, takže byste ji chtěli trochu rozšířít, nebo uplně změnit její vzhled. Nechcete zbytečně utrácet za celý korpus, když mu vlastně vůbec nic není nebo chybí doplnit jenom pár skříněk? Možná nevíte, že jen stačí vyměnit dvířka vaší starší kuchyně. Z bílé, ne moc útulné, se díky medové barvě olše a jednoduchému profilu dvířek stala kuchyň příjemná.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Výměna kuchyňských dvířek dokáže starou kuchyňskou linku proměnit k nepoznání

Možná jde jen o dvířka

Možná jde jen o dvířka
Se dvířky v barvě medové olše vypadá kuchyň zcela jinak (Zdroj: Pavel Zeman)
Možná jde jen o dvířka
Stará kuchyně měla obyčejná bílá dvířka (Zdroj: Pavel Zeman)

Jestli nevěříte, podívejte se, co se vzhledem starší kuchyně výměna dvířek udělá.Palubková dvířka, tapety a korek nebo variopaint nástřik a lišty, to už je snad za námi. Držel se na tom prach a špatně se to uklízelo, ale bohužel, mnohdy jiná varianta nebyla.

Ani teď však není nutné soupeřit se sousedy, kteří si na splátky pořídili novou kuchyň od renomovaného výrobce. V kvalitě si jistě nepohoršíte, věhlasná kuchyňská studia českých i zahraničních značek mnohdy používají stejná dvířka a povrchy, jediný rozdíl je, že je u nich vše často podstatně dražší. A samozřejmě jejich šikovné montéry musíte zastat vy, ale není třeba se bát.

Foliovaná dvířka se ale nehodí jenom pro renovaci nebo vytvoření kuchyňské linky. Využijeme je samozřejmě i pro jiný nábytek jako je ložnice, obývák, předsíň nebo koupelna. Například nábytek do dětského pokoje můžeme rozzářit kombinací dvířek v několika pastelových barvách.

Vybírat je z čeho

Vybírat je z čeho
Horní skříňka s novými prosklenými dvířky (Zdroj: Pavel Zeman)
Vybírat je z čeho
Původní vzhled horních skříněk (Zdroj: Pavel Zeman)
Vybírat je z čeho
Skříňka nad digestoří po výměně (Zdroj: Pavel Zeman)
Vybírat je z čeho
Bílá skříňka nad digestoří před výměnou (Zdroj: Pavel Zeman)

Dvířka a čelní pohledové plochy jsou u kuchyně to, co s pracovní deskou vnímáme nejvíce a co také nejvíce ovlivňuje její styl. Na dvojicích fotek je vidět jak stejná skříňka může vypadat před renovací a po ní. Výměna plných dvířek za prosklená kuchyň odlehčí a provzdušní.

Nabídka barev, tvarů, stylů a dekorů dvířek od firmy Trachea je opravdu velmi pestrá, tak aby si v ní mohl vybrat téměř každý. Kuchyň pomocí dvířek můžeme snadno převléknou ze staré do moderního vzhledu, rustikálního, strohého asketického, nebo ji můžeme mít bláznivě barevnou. Velikosti, tvary a barvy jde samozřejmě kombinovat.

Rozměry na míru i typizované

Rozměry na míru i typizované
Skříňka s dřezem s novými dvířky (Zdroj: Pavel Zeman)
Rozměry na míru i typizované
Skříňka s dřezem se starými dvířky (Zdroj: Pavel Zeman)
Rozměry na míru i typizované
Nový vzhled můžete dát i zásuvkám (Zdroj: Pavel Zeman)
Rozměry na míru i typizované
Skříňka se šuplíky již renovaci opravdu potřebovala (Zdroj: Pavel Zeman)

Dvířka jsou zpravidla typizovaná a vyhoví většině našich rozměrových požadavků, které vycházejí z nejčastěji používaných rozměrů a samozřejmě z ergonomie konstrukce linky. Kuchyň musí mít výšky skříněk takovou, abychom do horních pohodlně dosáhli a spodní skřínky aby umožnily pracovní desce být ve správné výšce. U dvířek jiných než jednobarevných je důležité kontrolovat horizontální nebo vertikální kresbu textury tak, aby na dvířkách a navazujících čelech soklů nebo u zásuvek vhodně navazovala.

Rozvody a další změny

Výhodou renovace je také to, že pokud vyhovuje původní dispozice, není nutno hýbat s rozvody nebo pouze minimálně. Například změna kohoutku a posun baterie ze stěnové na stojánkovou atd. Posun plynového sporáku je v případě potřeby možný díky plynové hadici. To využijeme například tehdy, chceme-li do linky včlenit myčku. I na tu je možné dvířka instalovat, to si ale ukážeme příště.

Většinou je vhodné spolu s výměnou dvířek vyměnit i pracovní desku, záleží na jejím stáří a případném poškození. Chybí-li za kuchyní stěnový obklad, je možné jej také doplnit nebo zmodernizovat. Změna kuchyně je pak dokonalá. U naší kuchyně se začalo dvířky, výměna pracovní desky a obklad budou následovat. ( Při tom se ke kuchyni ještě jednou vrátíme).

Demontáž starých dvířek

Demontáž starých dvířek
Nejprve odmontujeme panty (Zdroj: Pavel Zeman)
Demontáž starých dvířek
Sundáme stará dvířka z horních skříněk (Zdroj: Pavel Zeman)
Demontáž starých dvířek
Poté demontujeme ostatní dvířka (Zdroj: Pavel Zeman)
Demontáž starých dvířek
Demontovat je také třeba lištu na skříňce se dřezem (Zdroj: Pavel Zeman)
Demontáž starých dvířek
Zbývá demontovat čela zásuvek (Zdroj: Pavel Zeman)
Demontáž starých dvířek
Demontáž je téměř hotová (Zdroj: Pavel Zeman)

Stará dvířka opatrně sundáme. Panty nebo závity šroubů a vrutů mohou být už lety používání poškozené. Začneme horními skřínkami a postupně odstrojíme celou kuchyň. Nakonec sundáme čela zásuvek a krycí lištu dřezové skřínky.

Panty

Panty
Připravíme si vše pro montáž nových pantů (Zdroj: Pavel Zeman)
Panty
Vyměříme místo pro panty (Zdroj: Pavel Zeman)
Panty
Označíme si střed (Zdroj: Pavel Zeman)
Panty
Vyvrtáme otvor pro pant (Zdroj: Pavel Zeman)

Do nových dvířek je zapotřebí vyvrtat otvory pro panty. Běžné nábytkové panty se vrtají speciálním frézovacím vrtákem průměru 35 mm s krátkou vodící špičkou. Jen tak neprojedeme dvířky skrz. Vhodné je použití stojanové vrtačky s dorazem a vyzkoušení hloubky vrtání na odřezku stejně silného materiálu

Vrták lze koupit v hobby prodejně nebo si nechat vyvrtat otvory pro panty u truhláře, určitě to ale zvládneme i sami. Stačí jen přesně měřit a zbytečně nespěchat.

Nejsme-li si jisti, je dobré vytvořit na měření pantů a úchytů šablonku nebo přípravek, malou plastovou mají v Hornbachu. Rozměry vrtání dodržujeme vždy podle údajů výrobce pantů.

Vkládání pantů

Vkládání pantů
Vyzkoušíme nasazení pantu (Zdroj: Pavel Zeman)
Vkládání pantů
Poté vyvrtáme otvory pro zajišťovací vruty (Zdroj: Pavel Zeman)
Vkládání pantů
Nakonec pant přišroubujeme (Zdroj: Pavel Zeman)
Vkládání pantů
Dvířka také opatříme uchytkami (Zdroj: Pavel Zeman)

Do vyvrtaného otvoru vložíme panty kolmo k hraně dvířek. Označíme a vyvrtáme otvory pro zajištovaci vruty. Z hmoždinky navlečené na vrtáku si můžeme vyrobit jednoduchý hloubkový doraz. Nakonec dvířka opatříme úchyty.

Montáž nových dvířek

Montáž nových dvířek
Dvířka připevníme k horním skříňkám (Zdroj: Pavel Zeman)
Montáž nových dvířek
Panty seřídíme, aby dvířka byla rovně (Zdroj: Pavel Zeman)
Montáž nových dvířek
Poté připevníme dvířka i dolním skříňkám (Zdroj: Pavel Zeman)
Montáž nových dvířek
Detail připevnění dvířek ke skříňce (Zdroj: Pavel Zeman)

Po našroubování pantů dvířka připevníme ke skřínkám. Neutrácejte zbytečně, šetřete, kování i panty je lépe koupit ve větší prodejně pro truhláře nebo kutily. Budou levnější a případně vám tam poradí, když si nebudete s něčím jisti. Dvířka lze také objednat - ale to zvládnete sami po intenetu a ušetříte na tom.

S clipem to jde lépe

S clipem to jde lépe
Vyměříme sklo pro prosklená dvířka (Zdroj: Pavel Zeman)
S clipem to jde lépe
Sklo do dvířek připevníme například transparentním silikonem (Zdroj: Pavel Zeman)

Pro snadnou montáž a seřízení dvířek je vhodné použít kvalitní clipové panty (například Hettich, jednoduchým zmáčknutím pružinky je můžeme po namontování a seřízení vyndat a opatřit úchytem nebo sklem. Sklo si můžeme vybrat do dvířek libovolné. Po připevnění jej postačí podlepit transparentním silikonem.

Snadná renovace

Snadná renovace
Připevníme všechna dvířka i čela zásuvek (Zdroj: Pavel Zeman)
Snadná renovace
Kuchyně je po proměně jako nová (Zdroj: Pavel Zeman)

U malé kuchyně se výměna dvířek svépomocí dá zvládnout za jeden den, u větší v klidu za víkend. Při vrtání a výměně pantu či úchytů je důležité dvířka nepoškodit. Pohledovou stranou je pokládáme jenom na rovnou čistou plochu, na které se nemohou poškrábat, například na kousek filcu nebo koberce.

Tip

V případě potřeby nám truhlář nebo my sami dovyrobíme skříňku a kuchyň si rozšíříme. Někdy je vhodné nechat otevřenou plochu na kořenky nebo třeba hrníčky. Nepřátele prachu ale tato varianta většinou moc neláká, takže si radši udělají skříňku zavřenou.

Sortiment dvířek i ukázky realizací najdete na www.trachea.cz

Publikováno: 25. 1. 2021, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Jaroslav Korpala (realizace), Profil autora: Redakce