reklama

Výrobu oken na míru svěříme odborníkům

Okna nám mají zaručit především propustnost světla, úsporu tepla, snížení hluku a snadnou údržbu. Před samotným rozhodnutím o výběru oken na míru je podstatné, jaký zvolíme materiál, který je vhodný pro náš dům či byt. Máme na výběr různé materiály: dřevo, plast nebo hliník. Pro realizaci je důležité zvolit výrobce a firmu, která nám okna vyrobí a namontuje. Doporučuji se řídit cenovou relací, recenzemi, případně zkušenostmi s danými okny. Dobře navržené okno je zárukou dlouhé životnosti.

Výrobu oken na míru svěříme odborníkům

Při výběru výrobce oken budeme mít na zřeteli především zkušeného a zavedeného výrobce oken, serióznost a dlouhodobá stabilita firmy může být dobrým vodítkem. Další důležitou informací bude zvolená technologie a certifikace dle ISO 9001, 14001 nebo 18001.

Výroba plastového okna na míru v profesionální dílně
Výroba plastového okna na míru v profesionální dílně

Nebude od věci se optat i na samotné konkrétní pracovníky obchodní pobočky nebo obchodního zastoupení – důležitá kritéria jsou dlouhodobé zkušenosti, technické znalosti a samozřejmě celková vstřícnost. Informace o výrobci, zda je plně autorizován, je také podstatná. V neposlední řadě je dobré se zeptat na průběh a technologii montáže oken na míru a také zda pracovníci, kteří budou montáž oken provádět, jsou vyškoleni od výrobce a pro danou práci certifikováni. Pozor na výrobce oken nejasného původu, úroveň poskytovaných slev a na akce „zdarma“.

Vsazování vnitřní strany oken v jiném barevném provedení
Vsazování vnitřní strany oken v jiném barevném provedení

Při samotné montáži oken je dobré si ohlídat, zda je mechanické kotvení prováděno s pomocí dilatačních plechových kotev a ne za pomoci vrtání turbošrouby do samotného rámu okna (tímto způsobem je znemožněna tepelná dilatace a zbytečně se provrtávají uzavřené komory profilu), umístění kotev má předepsanou vzdálenost – od rohu a mezi nimi má být mezera 700 mm.

Usazování komponentů do rámu okna
Usazování komponentů do rámu okna

Mezi rámem okna a ostěním musí být vždy připojovací spára souvisle vyplněná polyuretanovou pěnou, nebo interiérovou parotěsnou spárou, která zabraňuje plesnivění oken, nebo exteriérovou vodotěsnou páskou, která zabraňuje zatékání. Kvalitní zednické začištění s doplněním extrudovaného polystyrenu, perlinky a kvalitní sádrové omítky je důležité především u špaletových oken.

Okenní rámy je možné si pořídit v mnoha barevných variantách
Okenní rámy je možné si pořídit v mnoha barevných variantách

Okna na míru by měla být zcela samonosná a nezatížená hmotností či průhyby ostatních stavebních konstrukcí. Musí být umožněna teplotní roztažitelnost, pozor na zatékání do připojovací spáry okna a kondenzaci a plesnivění ostění v rámci normovaných hodnot relativní vlhkosti v interiéru.

Také usazování oken na míru by měli provádět profesionálové
Také usazování oken na míru by měli provádět profesionálové

Okna by měla mít stavební hloubku minimálně 70 mm, ideální je 80-90 mm. V plastovém profilu žádejte dostatečný počet izolačních komor od 5 do 8. Středový systém těsnění je nejvhodnější trojitý, který omezí rosení a stékání zkondenzované vody z okenních rámů a křídel. Dostatečná tuhost a pevnost profilu je také u oken důležitá, především u plastových je zásadní výztuž ocelovým profilem. Strukturální vlepování izolačních skel je velkým přínosem pro trvanlivost především plastových oken.

Příklad dithermového okna s dvojitým sklem
Příklad dithermového okna s dvojitým sklem

Teplé nekovové meziskelní rámečky dokážou zabránit rosení okraje izolačního skla. Izolační trojsklo bude dobrou volbou, protože sníží náklady na vytápění, rovněž je dobrou volbou použití izolačních trojskel se zvýšenou schopností solárních zisků. Středový systém těsnění je velmi důležitý, velmi vhodné je trojité. Pozor na výrobce, který nabízí extrudované těsnění, při této technologii vznikají tvrdé nálitky, které vylučují jakoukoliv stlačitelnost těsnění. Zavírací body celoobvodového kování musí být maximálně 700 mm, musí být seřiditelné a instalovány po celém obvodu rámu a křídla.

Tritherm nebo-li trojsklo má výborné izolační vlastnosti
Tritherm nebo-li trojsklo má výborné izolační vlastnosti

  • Cenové rozpětí oken na míru se pohybuje od 1350 Kč základního plastového jednokřídlého okna od rozměru 490 x 390 mm, po trojkřídlé plastové okno za cenu od 7 200 Kč o rozměru 2360 x 1540 mm. Bude záležet také na barevném provedení.
  • U dřevěných eurooken, která jsou vyrobena z několika vrstev dřeva jako lepený sendvič s pevným zasklením, je cena oken od 2450 Kč u rozměru 800 x 1000 mm, po trojkřídlá eurookna od 36 970 Kč u rozměru 2600 x 1500 mm.
  • Dřevěná okna mají rám vyrobený z jednoho kusu masivního dřeva. Cena se pohybuje od 2 400 Kč za jednoduché okno z borovice o rozměrech 600 x 600 mm.
  • Hliníková okna jsou vyráběna z protlačovaných hliníkových profilů. Cena se pohybuje od 3 200 Kč za fixní jednokřídlé okno o rozměrech 1000 x 1000 mm, po trojkřídlá okna od 18 200 Kč o rozměru 2000 x 1200 mm.
  • Dřevo-hliníková okna se vyznačují kombinací materiálů - dřevem v interiéru a hliníkem v exteriéru. Stejně tak je tomu u plasto-hliníkových oken. Ceny jsou příznivější, než je u oken ze dřeva nebo hliníku.

Publikováno: 7. 10. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)