reklama

Akustěrka Kärcher v praxi, aneb moderní technika versus špaletová okna z roku 1900

Původní špaletová okna z roku 1900 sice vypadají krásně a bytu dodávají kouzlo, ale umývat v každém pokoji 6 velkých a 6 malých okenních tabulek už tak kouzelné není. Mytí oken pro mě vždy bylo zdlouhavou činností, při které jsem na třímetrových štaflích žonglovala s několika hadry a kbelíkem. Tenhle tělocvik jsem si navíc musela „dopřávat“ poměrně často, protože okna v centru Prahy se špiní velmi rychle. Klasická stěrka se moc neosvědčila, protože z ní špína kapala na parapety a rámy a přidělávala práci. Proto jsme se s manželem rozhodli dát šanci akustěrce od Kärcheru, která slibovala, že se s ní myje snadno a hlavně už žádné cákání špinavé vody všude kolem.

Akustěrka Kärcher v praxi, aneb moderní technika versus špaletová okna z roku 1900

Když jsem si domů nesla malou lehkou krabičku, byla jsem trochu skeptická. Takže tohle má být ta mýtická stěrka? Nebude to jen další „bzučítko“, které si člověk koupí, vyzkouší a pak někam založí jako spoustu jiných „zlepšováků“?

Pozn. redakce: Foto ve článku jsou pouze ilustrační.

První dojmy

Aku stěrka se dodává rozložená a součástí balení je i rozprašovač a čistící tekutina. Dohromady ji ale zvládne složit i malé dítě. Velikostí odpovídá stolním vysavačům na drobečky a je, řekla bych, dokonce lehčí než většina z nich. Stěrka dorazila již přednabitá, takže jsem mohla hned vyzkoušet, jestli za ty peníze stála.

První dojmy
První dojmy

A jak to dopadlo?

Jako první jsem umyla obří okno v obýváku. Bylo to až překvapivě snadné, i když pár míst na oknech bude asi vyžadovat trochu cviku, hlavně kvůli nepravidelnostem v různě popraskaném tmelu a jiným lahůdkám prastarých špaletových oken. Guma stěrky je měkká a bez nutnosti nějak výrazněji na sklo tlačit krásně přilne ke sklu. Po „vysátí“ zůstalo sklo opravdu suché, čisté a beze šmouh. Klasického postup mytí oken (nanečisto, načisto, sušení a leštění) se zredukuje na tři kroky: Postříkání skla, rozetření tekutiny a vysátí akustěrkou. Stačí několik dlouhých tahů a je hotovo. Pokud je sklo jen lehce zaprášené, stačí ho namočit a setřít. Závisí na aktivitě much, které s vámi bydlí.

A jak to dopadlo?
A jak to dopadlo?

Na co jsem přišla při prvním mytí, aneb "profík" radí

  • Na větších plochách je třeba stěrkou táhnout pomalým pohybem od horního okraje okna až k dolnímu. Při přerušení mohou při vaší menší zručnosti a špinavějším oknu vznikat šmouhy.
  • Pokud máte na okně větší skvrnu, je třeba ji před odsátím trochu „předdrhnout“ mikrovláknem umístěným na rozprašovači, případně nechat čistidlo na okně delší dobu. Funguje obojí.
  • Okna je lepší začít mýt od venkovního skla. Je sice nejšpinavější, ale to u stěrky, na rozdíl od kbelíku a hadru, nevadí. Budete mít lepší přehled o tom, jak dobře jste vyčistili další skla a kde ještě stáhnout vodu.
  • Pokud myjete okna v době, kdy vám na ně pere slunce, je dobré si namáčet a stahovat skla po jednom. Přednamočená skla totiž na plném slunci usychají doslova pod rukama a vytváří se na nich mapy.
  • Čistící tekutina dodávaná se stěrkou čistí výborně, použít ale můžete i prostředek na nádobí, případně čistič oken. Obojí vyzkoušeno, obojí funguje, ale čistič na okna a čistidlo od Kärcheru mají výrazně lepší výsledky.
  • Pokud máte obě ruce levé, mohou vám na skle zůstat šmouhy tam, kde stěrku v průběhu stahování vody zvednete. Oprava je snadná - nanést na místo trochu čisté vody a znovu stáhnout, případně nasucho rozleštit utěrkou z mikrovlákna, která je umístěná na rozprašovači. I jako naprostý začátečník jsem takovýchto šmouh ovšem měla minimum a na poslední tabulce už vůbec žádnou.
Na co jsem přišla při prvním mytí, aneb "profík" radí
Na co jsem přišla při prvním mytí, aneb "profík" radí

Resumé

Akustěrka mě dostala. Žádné kapky, žádné cákance, žádné kbelíky. Vody stažené ze skla je minimum, takže stěrka netěžkne v ruce. Výdrž baterie je velmi slušná. Ve velkém vinohradském bytě s 36 tabulemi skla jsem dobíjet nemusela. Díky stěrce jsem ušetřila opravdu velkou spoustu času - místo obvyklých 2 hodin na umytí všech oken jsem celý byt stihla za 40 minut a do toho počítám i počáteční nejisté pokusy, jak vlastně na to. Za mě má stěrka 10 z 10 a Kärcher dalšího spokojeného zákazníka.

Resumé
Resumé

Publikováno: 30. 11. 2016, Autor: Kärcher (text a foto), Profil autora: Redakce