Rekonstrukci začněte od podlahy

Stále víc lidí nemá chuť strávit život v satelitních městečkách, ale nebaví je ani paneláky, ať už jsou staré, nebo nové. Touží po domečku v širším centru města se zahradou. To se ale zpravidla neobejde bez rekonstrukce, často poměrně zásadní.

Rekonstrukci začněte od podlahy

Ať už jste starší domek koupili nebo zdědili, málokdo má čas ho rekonstruovat dlouhé měsíce. Většinou je tomu právě naopak a proto také výrobci stavebních hmot vyvíjejí stálé nové a nové produkty, které zásadně mění a hlavně zrychlují zaběhnuté technologické postupy. To ocenila i rodina paní Zuzany z Brna.

„Koupili jsme starší řadový domek, ale potřebovali jsme vše zrekonstruovat během několika týdnů, protože náš starý byt jsme prodali a s novým majitelem jsme se dohodli na 6 týdnech na předání.“

Dům byl v celkem dobrém stavu, ale měl velkou, dosud téměř neužívanou půdu, kterou rodina potřebovala proměnit na dvě nové ložnice a udělat tam i menší koupelnu se sprchovým koutem. Prvním krokem k vysněnému patrovému bydlení byly nové podlahy, protože na půdě byla částečně shnilá prkna a částečně trosky betonu.

Zuzana a její manžel Tomáš se poradili s odborníky o tom, jak postupovat i jak horní podlaží důkladně zaizolovat. Nejdříve byla odstraněna prkna, rozdrolený beton i starý zásyp, který byl pod nimi. Na práci dohlížel naštěstí najatý stavbař a ten se dost divil, že konstrukce domu takovou zátěž vůbec vydržela. Protože se zatížen se mělo ještě zvýšit jak zařízením koupelny, tak i příčkami, zárubněmi dveřmi a také nábytkem a vnitřním vybavením, doporučil Haně a Tomášovi nepřetěžovat konstrukci betonovou vrstvou, ale zkusit moderní lehčený materiál. Jako nejvhodnější byla zvolena kombinace zásypu z lehkého keramického kameniva Liapor (keramzit) s podlahovými deskami KNAUF.

Rekonstrukci začněte od podlahy s Liporem
Rekonstrukci začněte od podlahy s Liporem

Co je Liapor?

Liapor jsou malé a velmi lehké keramické kuličky s průměrem do 4 mm. Skvěle vyrovnaly všechny nedostatky podkladu a ani poměrně vysoká vrstva Liaporu konstrukci domu nijak nezatěžovala. Materiál je čistě přírodní, což ocenil hlavně Tomáš, který je v rodině hlavním ekologickým nadšencem. Další obrovskou výhodou Liaporu jsou jeho akustické vlastnosti, které rodina ocení hlavně v budoucnu.

„Dceři je 16 a v koupelně tráví v podstatě půlku života. Trochu jsem se bála, že hluk z horní koupelny nás večer bude dole rušit, ale skoro nic není slyšet,“ uvedla Zuzana.

Oba si také pochvalovali rychlost rekonstrukce podlahy s Liaporem. Šlo to opravdu rychle. Žádné čekání až zaschne nějaká betonová vrstva, žádné prostoje. Po nasypání Liaporu a jeho vyrovnání byly podloženy podkladové desky a pak finální pochozí vrstva. U našeho domu si do koupelny vybrali majitelé klasickou dlažbu, na chodbičku, z níž se jde do obytných prostor, laminátové desky a do obou ložnic korkové podlahy. Nová podlaha na celé původní půdě byla položena během dvou a půl dne, včetně vyklizení původní vrstvy.

Co je Liapor?
Co je Liapor?

Pracovní postup

Na vyklizený a důkladně očištěný podklad byla položena netkaná geotextilie. Ta pak byla zasypána vrstvou kameniva Liapor. Nejmenší doporučovaná vrstva je 2 cm, v domě Zuzany a Toma to byly kvůli vyrovnání původního podkladu 4 cm. Nasypaná vrstva byla ručně zhutněna za pomoci latí a hladítka a na ni pak byly položeny desky Knauf. Poté již následovaly finální vrstvy podle budoucího užití. Horní patro je dnes příjemným místem k bydlení, podlahy jsou dokonale rovné a obě podlaží jsou zvukově zcela oddělená.

„Syn a dcera toho dokonce trochu zneužívají. Vždycky, když z kuchyně volám, že potřebuji pomoc, tvrdí, že mě neslyšeli,“ dodala s úsměvem Zuzana.

Pracovní postup
Pracovní postup

Potřebujete taky novou podlahu?

Pokud řešíte stejný problém, na webu výrobce najdete podrobný popis postupu.

Shlédnout můžete také krátké instruktážní video:

Vaše případné dotazy zodpoví i přímo výrobce Vintířov, LSM, k.s. Liapor se prodává v padesátilitrových pytlích a zakoupit ho můžete ve stavebninách po celé republice nebo v e-shopu obchod.liapor.cz.

Autor: Liapor (text a foto)

Související k tématu