Nejen vůně zapáleného „františka“ a leštěnky jsou symbolem Vánoc. Navodit v bytě vánoční atmosféru je možné i bez velkých výdajů, jenom za pomoci drobných změn, použitím šikovného nápadu či výtvarné techniky. I drobné úpravy mohou změnit náš byt právě v ten dýchající vánoční atmosférou a pohodou, aniž by nás to nutně muselo stát velké peníze a musel na nás zpoza každé skříně místo Ježíška vykukovat plastový Santa Klaus.


Vánoce jsou svátky světla
Zkracující se den spolu s ubýváním světla nám také pomalu naleptávají psychickou pohodu. Chceme-li docílit příjemné atmosféry v bytě pomocí osvětlení, zapomeňme na jedno výkonné světlo nebo lustr na stropě. Decentní měkké světlo z více malých zdrojů rozdělí byt nejen po dobu Vánoc na klidná zákoutí a zóny, kde si od prudkého světla odpočinou nejen oči, ale v době vánoční i přetížená psychika. Na čtení musí být pochopitelně dostatečné osvětlení v podobě stolní nebo stojací lampičky. Příjemné je také takzvané nepřímé osvětlení, kdy jsou paprsky světla opřeny o nějakou odrazovou plochu. Tou může být u vysokých stojacích lamp strop nebo stěny. Zabudovaný stmívač umožňuje intenzitu světla libovolně měnit.
Světlo svíček


Světlo svíček vždy dokáže navodit příjemnou atmosféru, která dodá vašemu bytu tu správnou vánoční náladu. Velmi dekorativní jsou gelové svíčky, které jsou průhledné nebo barevně zatónované a jsou v nich kousky mušlí, ovoce nebo exotických plodů. Většinou jsou slabě parfémované, takže příjemně voní.
Tak, jak uklidňuje pohled na rybičky v akváriu, je stejně příjemné ve větší skleněné misce nebo kouli nechat plout několik svíček nebo třeba skořápek se svíčičkou. Jejich světlo se krásně odráží od hladiny a prostupuje skleněnou stěnou nádoby do pokoje.
Vonné aromalampy


Pokud se vám bytem nešíří vůně právě pečeného cukroví, můžete si zapálit aromalampičku s vonným olejem. Citrusová vůně působí osvěživě, skořicová navozuje dobrou náladu a tlumí napětí, mátová pomáhá při nachlazení a bolestech kloubů. Příjemně byt provoní i zapálené vonné tyčinky a v sadě s dřevěným stojánkem se mohou stát i milým dárkem.
Bezpečnost především!


U všech zapálených svíček, věnců, prskavek, vonných františků i aromalampiček nezapomínejte na nebezpečí požáru, popálení malých dětí nebo zvířat, takže při odchodu z pokoje raději všechny svíčky zhasněte. Zvlášť na Štědrý den, kdy se všichni těší na konec shonu a večerní pohodu, pozornost dospělých může snadno ochabnout a neštěstí je hotovo.
Bezpečné ozdoby



Máte malé děti nebo domácí zvířata a bojíte se toho, že krásné skleněné koule skončí hned první večer jako střepy v odpadkovém koši? Slaměné ozdoby mají svůj nezaměnitelný půvab a děti ani zvířata se o ně neporaní, ovšem taková na každém kroku rozžvýkaná slaměná hvězdička vás určitě nepotěší. Zkuste se zeptat v obchodě na nerozbitné ozdoby. Když jsou dobře vyrobené, vypadají k nerozeznání od těch klasických skleněných. A ještě si je můžete ve svém stylu třeba pomalovat, aniž by vám při práci praskly v ruce.
Zvířecí miláčci


Nejen lidé si zaslouží dárečky pod stromeček. Svým zvířecím miláčkům uděláme radost hračkami i dobrůtkami. Jen musíme být opatrní, aby se jim z nich neudělalo špatně. Dobrůtky jim proto raději nedáváme ze svého stolu.
Stromeček po celý rok
Stromeček na celý rok si můžeme koupit v květináči jako velkou kytku. Většinou se jedná o smrk obecný a smrk pichlavý neboli stříbrný. Jejich velikost bývá do jednoho metru. Krátkodobě vydrží po dobu Vánoc v bytě. Nemá však rád teplo, proto je po Vánocích nejlépe umístit jej na balkon nebo do zahrady. Ovšem pozor, stromek nesmíme ze zimy do tepla ani naopak přenášet najednou. Teplejšímu (chladnějšímu) prostředí musí přivykat postupně. Mezistanicí se může stát chladnější místnost v bytě. Až po několika letech povyroste, můžeme jej zasadit a pořídit si malý stromek nový.
Hvězdy nepatří jenom na oblohu


Vánoční hvězda je květina, která také neodmyslitelně patří ke sváteční atmosféře. Kromě klasické červené varianty najdeme na trhu i hvězdu s bílými listeny. Květináč nestavíme nikdy do průvanu, když začnou lístky uvadat, omezíme zálivku a ostříháme květině větvičky, aby zesílila a do příštího roku obrazila zase novými lístky.
Barevné ubrousky nebo prostírání v červené, zelené a zlaté dodají slavnostní nádech společnému obědu. Pokud nejsou ozdobeny přímo vánočními vzory, vůbec to nevadí, mohou sloužit při slavnostním prostírání po celý rok.


Dózy na potraviny ozdobíme červenozelenými a zlatými stužkami, které přilepíme disperzním lepidlem. Ozdobené dózy nás budou těšit nejen o Vánocích.
Nezapomeňte na sváteční úpravu stolu, kupte si hezké ubrousky, schovejte pár skořápek od ořechů, připravte si fixu s metalickým efektem. A hlavně hoďte za hlavu starosti nebo pocit provinění, že jste nestihli všechno uklidit a připravit. O tom přece Vánoce nejsou.
Publikováno: 23. 12. 2020, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce