reklama

Vyrobte si úžasně jednoduchý stojan na vánoční stromeček

Vánoce se blíží a stromeček, jejich symbol, zatím odpočívá na balkóně. A vy přemýšlíte, kam s ním, protože stojánek, který jste použili vloni a určitě byl pod krabicí s ozdobami, se prostě vypařil. V obchodech je vyprodáno, nebo mají jen jakési předražené příšery. Takže co teď?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý vánoční stromeček potřebuje stojánek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte-li dva hranolky, pilku a vrtačku, je to vše, co budete potřebovat a stojánek stihnete vyrobit opravdu i na poslední chvíli. Z hranolků si připravíme dva větší díly (cca 40–50 cm dlouhé) a čtyři špalíčky, které budou sloužit jako nohy stojánku.

Postup:

Hranolky musíme uprostřed přeplátovat. Tužkou na ně spojení zakreslíme, materiál, který bude nutné odstranit, označíme křížkem. Pilkou prořízneme boční zářezy do poloviny hranolků. Dlátem materiál odstraníme - na pevné podložce hranolek postavíme na bok a dlátem a paličkou výřez odsekneme. Práci nám usnadní několik zářezů mezi čarami vybrání.

Nařežte si všechny dílky
i (Zdroj: PePa)
Nařežte si všechny dílky

Vybereme takto označený střed obou hranolků a zkusíme oba díly sesadit dohromady. Drobné nerovnosti dočistíme ostrou rašplí nebo pilníkem na dřevo.

Díly sesaďte dohromady
i (Zdroj: PePa)
Díly sesaďte dohromady

Po sesazení hranolků do kříže si označíme tužkou střed stojánku. V něm pak větším vrtákem vyvrtáme ve stojanové vrtačce otvor pro vsazení stromečku.

Naměřte si, kde budete vrtat otvor
i (Zdroj: PePa)
Naměřte si, kde budete vrtat otvor

Lepidlem na dřevo přilepíme nožičky stojánku. Po natření lepidlem je můžeme zajistit malými hřebíčky. Pak celý stojánek dohladka obrousíme smirkovým papírem. Hrany stojánku můžeme také lehce zakulatit, stojánek tak bude pohlednější.

Přidělejte nožičky
Přidělejte nožičky (Zdroj: PePa)
Jednoduchý stojánek je na světě
Jednoduchý stojánek je na světě (Zdroj: PePa)

Hotový dřevěný stojánek můžeme namořit na libovolnou barvu tak, aby nám k pokoji, v němž bude náš vánoční stromeček vystaven, barevně ladil.

Zdroj informací: Pavel Zeman

Publikováno: 18. 12. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman