O Silvestru či na Nový rok vzniká spousta nových předsevzetí. Od těch nejběžnějších, jako je přestat kouřit, zhubnout, učit se, pomáhat doma, až po ty náročnější, jako je naučit se některý ze světových jazyků, uběhnout maraton nebo provést důkladný úklid a zbavit se nepotřebných věcí. S tím posledním vám můžeme pomoci alespoň dobrou radou. Při zběžném pohledu se v hromadách nepotřebných věcí, které se v domě nahromadily během roku, chuť hledá špatně. Následující tipy vás zavedou mimo jiné na místa, kam při běžném úklidu většinou nezabloudíte, ale jednou za čas je to nutnost. A kdy jindy, když ne na prahu nového roku? Výrobky Kärcher si poradí s každým nepořádkem.
Rada č. 1: koupelna
Všechny druhy reklamních vzorků, nevypotřebovaných šampónů, léků a nevhodně darované kosmetiky nahromaděné ve skříňkách a na poličkách v koupelně vám určitě chybět nebudou. Pokud jste je v posledních měsících nepoužili, nepoužijete je nejspíš už nikdy. Pokud na takovou čistku nemáte srdce, zbavte se alespoň těch produktů, které překročily dobu své minimální trvanlivosti.
Náš tip: Prázdné poličky snadno vyčistíte rychle a bez chemie s kompaktním parním čističem SC 1, který zakoupíte za cenu 1 990 Kč.
Rada č. 2: spíž
Velký úklid je třeba provést také ve spíži, kde se nám za celý rok na zemi nahromadí drobečky, zbytky mouky nebo strouhanky. Proberte jednotlivé suroviny a překontrolujte těsnost jejich uzávěrů a samozřejmě dobu minimální trvanlivosti. Uvidíte, kolik místa najednou na policích bude. Neskladujte nic, co chytlo plíseň, její spóry proniknou do celé potraviny. Tím, že odříznete například plesnivou slupku na ovoci, neodstraníte plíseň celou. Zbavujete se pouze viditelně napadených míst. Použijte vysavač, odsajte nečistoty ze všech koutů a rohů, police vyložte novým úklidovým papírem.
Náš tip: Zkuste vyměnit vysavač za daleko lehčí a kompaktnější bateriové koštěK 55 Pet Plus. Je rychlejší než koště a pohodlnější než vysavač. Bateriové koště je skvělým pomocníkem ve chvíli, kdy je prostor menší a manipulace s vysavačem příliš složitá. Zajistí, že žádné zbytky jídla, které by mohly přivábit nežádoucí potravinové moly, ve vaší spíži nezůstanou.
Rada č. 3: přestavění nábytku
Uklízení domu nemusí vždy znamenat vyhazování věcí. Jedna z nejrychlejších a nejsnazších možností, jak vdechnout domu nový život, je přestavěním nábytku. Běžným problémem, který je s tímto spojen, jsou otlačeniny nábytku na kobercích. Vlákna koberce mohou být znovu napřímena pomocí parního čističeSC 4. Jednoduše položte na postižené místo suchou látku a aplikujte páru. Voda pomalu změkčí vlákna a navrátí je do jejich původního stavu. Jelikož koberce reagují na vodu různě, je doporučeno vyzkoušet nejdříve efekt parního čističe na malé nenápadné části koberce.
Rada č. 4: čisticí prostředky
Nyní se podívejte do skříňky, kde skladujete čisticí prostředky. Kromě toho, že zjistíte, že i tu je třeba vytřít, si naprostá většina z vás uvědomí, kolik z lahviček neotevřela několik měsíců a dům přesto nevypadá jak popelářské auto zevnitř. Na blogu www.svetcisteni.cz se vám snažíme ukázat, že spoustu věcí vyčistíte bez agresivních chemikálií, pouze za použití věcí, které máte například v kuchyni. Pokud i tak máte pocit, že používáte příliš mnoho drahých čisticích prostředků, je pro vás ideálním řešením parní čistič.
Rada č. 5 - šikovný a všestranný pomocník
Parní čistič je skvělou volbou pro lino, dlaždičky, parkety a další tvrdé povrchy. Jejich použití je velmi snadné. Naplníte nádržku vodou a po krátké době, kdy se voda nahřeje, můžete začít. Může být také použit jako ruční zařízení pro rychlé čištění doplňků, štěrbin a povrchů v koupelnách a kuchyních. Se správným kartáčem nebo tryskou může být odstraněna dokonce i odolná špína bez nutnosti cokoliv drhnout ručně. Co víc, přístroje jsou extrémně důkladné a odstraňují 99,99 % všech běžných domácích bakterií.
Rada č. 6 - pusťte si do domu více světla
Okna byste neměli mýt v mrazu. To je první zásada. Také se vyhněte leštění na sluníčku, paprsky zanechají na tabulkách ošklivé šmouhy. Okna to nejsou jen skla. Nezapomeňte také na rámy, parapety a žaluzie. Při opravdu důkladném úklidu byste neměli zapomenout na garnýže. Na to vše postačí mýdlová voda nebo jemný saponát. Nejvíce zašpiněná je klika, té se dotýká nejvíc rukou. Pro její očistu můžete použít desinfekční přípravek. Než se pustíte do mytí skel, vyměňte vodu, použijte přípravek na mytí oken, lze přidat trochu octa pro vyšší lesk i důkladné odmaštění.
Náš tip: Použijte akustěrku WV 2 Premium. Jednoduše nanesete na okno čisticí prostředek, odstraníte špínu pomocí utěrky z mikrovlákna a vysajete vlhkost pomocí okenního vysavače. Hotovo! Tento přístroj nečistí pouze okna. Může být použit na čištění zrcadel a kachliček pro čistotu bez šmouh. Pokud chcete předejít tvorbě vodních skvrn a vodního kamene ve vaší sprše, vyzkoušejte vysavač na okna i zde.
Publikováno: 7. 1. 2017, Autor: Kärcher (text a foto), Profil autora: Redakce