reklama

Tapety – staronový trend

Čistota linií, jednoduchost až strohost, kombinace zajímavých materiálů, to vše nyní symbolizuje obraz nového moderního designu. Novodobý design ovšem není nudný. Hravost mu mohou dávat například barvy. Stačí vytvořit pouze jednu stěnu, nebo dokonce jen její část, která se barevně odlišuje a změní se celková image. Jedním ze zajímavých řešení jsou tapety, které dnes používáme především jako doplněk moderního interiéru. Trendem jsou čisté geometrické tvary a linie nebo naopak výrazné plastické vzory.

Tapety – staronový trend

Tapeta dokáže oživit jinak nudný interiér a pomocí optických triků ho vylepšit. Světlou tapetou snadno zvětšíte malou místnost, svislými proužky zase opticky zvýšíte nízkou místnost. Nesmíme ale zapomínat na základní pravidlo - použitím tapety jako doplňku zvýrazníte čistotu linií a oživíte celý prostor. Tapetování už není žádná dřina, v dnešní době to zvládne téměř každý. Stačí trocha zručnosti, dobré lepidlo a váš interiér bude mít novou jiskru.

Tapety - staronový trend aneb Jak na tapetování
Tapety - staronový trend aneb Jak na tapetování
Tapety - staronový trend aneb Jak na tapetování
Tapety - staronový trend aneb Jak na tapetování

Jak začít

Před tapetováním je třeba povrch nejprve očistit a zahladit. Stěna nesmí být mastná ani špinavá, jinak by tapeta nemusela správně přilnout a mohla by se po čase odchlípnout. Pro odstranění starých tapet a vyčištění stěny použijte Metylan odstraňovač tapet. Jeho výhodou je kombinace několika účinných látek, proto odstraní tapety téměř z kteréhokoliv povrchu. Jestliže i přes veškerou snahu máte na stěně praskliny a nerovnosti, nezoufejte. Metylan Crack Filler je pružná hmota, která vyplní praskliny a pomůže vám zahladit veškeré nerovnosti. Stěna je čistá a hladká a my můžeme vyrazit na nákup tapet a lepidla.

Jak začít
Jak začít

Jaké tapety můžete použít?

Současná nabídka je velice široká. Nepřeberné množství vzorů, stylů, barev i materiálů vyhoví každému interiéru. Barevně výrazné grafické tapety je možné použít do čistého, moderního interiéru, který dokážou oživit. Luxusní dezény mohou vytvářet drobný vzor, který umocní luxusní nádech. Tapety také dokážou imitovat různé přírodní materiály kov, dřevo, kámen či kůži. Vzory tapet mohou představovat i různé umělecké styly, dokonce i různá umělecká díla. Největším hitem v poslední době jsou speciální 3D tapety, které vám specialista grafik může dokonce ušít přímo na míru. Podle vaší představy vytvoří návrh, který koresponduje s celkovým designem místnosti. Navíc budete vlastnit originální umělecké dílo.

Jaké tapety můžete použít?
Jaké tapety můžete použít?

Druhy tapet podle materiálů

Klasické papírové tapety jsou oblíbené zejména díky své nízké ceně. Trendové vliesové tapety jsou speciální tapety z netkané textilie, které se zachovávají své rozměry, proto je možné nanášet lepidlo přímo válečkem na stěnu. Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Jsou omyvatelné a můžete je použít i do koupelny nebo kuchyně. Textilní tapety jsou těžké a díky přirozené barevnosti vytváří jedinečný estetický zážitek. Většina hedvábných tapet není vyrobena z hedvábí, ale vytváří hedvábný dojem. Tapety ze skleněných vláken získávají v poslední době i přes svou vysokou cenu na popularitě. Jsou přetíratelné, voděodolné a vyznačují se dlouhou trvanlivostí.

Druhy tapet podle materiálů
Druhy tapet podle materiálů

Jak tapetovat?

Nejdříve si vyberte tapetu a upravte zeď. Je třeba ji očistit a zahladit. V případě, že by stěna zůstala špinavá či mastná, nemusela by tapeta dobře přilnout a mohla by se odchlipovat. Změřte, nařežte a očíslujte si jednotlivé části tapet tak, jak půjdou za sebou. Samotné lepení je velmi snadné. Díky novému výrobku Metylan koncentrát nemusíte složitě rozmíchávat prášek. Stačí jednoduše vlít koncentrát do vody, zamíchat a během dvou minut je lepidlo připraveno k lepení. Nalepit nyní jakékoliv tapety je hračka. Nový koncentrovaný Metylan snadno lepí všechny typy tapet (papírové, vinylové, vliesové, …). Nemusíte se tedy složitě orientovat co je na co. Tekutý Metylan koncentrát vzhledem ke své konzistenci nevytváří žádné hrudky a finální podobu lepidla dokáže tak snadno připravit každý. Velká lepicí síla zaručuje dokonalý a dlouhotrvající výsledek bez kompromisů.

Jak tapetovat?
Jak tapetovat?
Jak tapetovat?
Jak tapetovat?

Po rozmíchání podle typu tapet buď lepidlo naneste na tapetu, jako například u papírových tapet, nebo přímo na zeď, což se používá například u vliesových tapet. Začněte lepit od okna ve směru dopadajícího světla. Pokud je v bytě jiná výrazná dominanta, například krb, není problém začít tapetovat od ní. Tapetu přiložte a vyhlaďte, případné bublinky vytlačte a tak postupujte po celé ploše lepené stěny. Dejte pozor na kraje, ty je potřeba přitlačit zejména pečlivě, protože jsou nejnáchylnější k odchlípnutí. Lepení tapet sice není bez práce, ale s Metylanem jde vše hladce a výsledek stojí za to. Oživte svůj byt či dům trendovými tapetami a dejte tak novou tvář svému domovu.

Jak tapetovat?
Jak tapetovat?
Jak tapetovat?
Jak tapetovat?

Jak na přípravu podkladu či jaké lepidlo a tapetu vybrat naleznete na www.metylan.cz.

Publikováno: 9. 1. 2017, Autor: Henkel (text + foto) , Profil autora: Redakce