I na malém pozemku se dá vytvořit krásný dům
Pokud si chcete postavit dům, potřebujete k tomu, alespoň pro začátek, peníze a vhodný pozemek. A někdy i trochu štěstí. Tím nezbytným štěstím je výběr dobrého projektanta, architekta a v neposlední řadě i realizační firmy.

Než majitelé nového rodinného domu začali stavět, hledali asi rok domek k rekonstrukci nebo pozemek někde u Prostějova, ale nic vhodného nenašli. A protože nechtěli bydlet v satelitním městečku, přijali nabídku od rodičů, že si mohou postavit domek na jejich, i když ne velkém pozemku. Nově objevená a rodiči nabídnutá lokalita se jim zamlouvala.
Byla to výzva, ale splnitelná
Aktuální zadání pro projektanta bylo jasné, ale dost strohé. Máme pozemek široký 12 a dlouhý 50 metrů a chceme na něm postavit pěkný domek. Dalo by se to uskutečnit? Vymyslet na tak úzký pozemek dům nebylo vůbec snadné a v mnoha směrech i stavebně limitující. Ale všechno se dá při dobré a oboustranné vůli vymyslet i postavit.

Správná volba na pasivní dům – HELUZ Family 2in1
Ten pocit z cihlové zdi je jiný než u stěny dřevostavby. Budoucím majitelům domu se vždy líbil severský styl domů, strohé, pevné a jednoduché stavby, kde jsou velké prosklené plochy v cihelném zdivu. Proto jako nejvhodnější byl nízkoenergetický cihlový dům a také bez zateplení.
S HELUZem získáte dotaci a nemusíte zateplovat
Už během výstavby se správnou volbou zdiva, tedy cihelných bloků HELUZ Family 2in1 50, podařilo „překlopit“ nízkoenergetický dům do pasivu. V té době se otevřeli stavebníkům i možnosti na dosažení dotací z programu Nová zelená úsporám. A tím i rozhodování o typu domu a volbě zdiva bylo mnohem jednodušší a příjemnější.
Stavět se začalo koncem srpna 2014 a dům byl dokončen a připraven k nastěhování krátce po Štědrém dni v prosinci téhož roku. V té době bylo reálné získat dotaci Zelená úsporám v celkové výši 435 000 korun na výstavbu a podporu energetického výpočtu.

Jak se dá úsporně a ekonomicky bydlet
Postupem času se ukázalo, že nabídnutá státní dotace nejen výrazně pomůže ke krytí nákladů na nákup kvalitního zdícího materiálu, techniky a technologií na provoz pasivního domu, ale do budoucna značně zlevní celý provoz domu. Původní propočet počítal s náklady na teplo a na ohřev teplé vody do 25 000 korun za rok. Po třech letech ostrého provozu je realita mnohem lepší, výdaje se pohybují pod 20 000 Kč a přitom je dům využíván po celý den. Veškerý energetický provoz domu má jen elektrický zdroj, plyn zde není zaveden, všechno funguje tedy pouze na elektřinu.

PARAMETRY BUDOVY:
- Projektant: Ing. Arch. Michal Prášil
- Technický návrh: Ing. Arch. Michal Prášil, David Musil
- Stavební firma: Progress project s.r.o. (Prostějov)
- Měrná spotřeba tepla: 16 kWh/m2.rok
- Energetická náročnost: A
- Typ domu: Pasivní dům
- Skladba konstrukce: Jednovrstvá zděná konstrukce bez dodatečného zateplení
Použitý materiál HELUZ:
- Obvodové zdivo: HELUZ Family 2in1 50cm
- Překlad: Nosné překlady HELUZ 23,8
- HELUZ překlad plochý (příčky)
- Příčky: HELUZ 11,5
- zdivo lepené na pěnu