Administrativní centrum budoucnosti v Jeseníku už funguje – 2. část
Miroslav Petr, vedoucího tuzemského obchodu Fenix Trading s.r.o., představuje v druhé části rozhovoru nové administrativní centrum společnosti a cíle, které od jeho fungování očekává.

První část rozhovoru najdete ZDE.
Využijte také možnost on-line sledovat rozhodující parametry vnitřního prostředí nové administrativní budovy FENIX, spotřebu budovy, energii vyrobenou i stav nabití baterií. Aktuální data si můžete prohlédnout na data.fenixgroup.cz

První část rozhovoru jsme ukončili zmínkou o tom, že vaše nové administrativní centrum je koncipováno jako aktivní prvek distribuční sítě. Není jednodušší používat baterie jen pro sebe?
Většina lidí uvažuje o bateriích především ve spojení s tzv. ostrovními systémy – tedy objektu nezávislém na dodavateli energie. Bohužel nejen během dne, ale i v rámci ročních období jsou rozdíly mezi výrobou a spotřebou energie velké. Vybalancovat takový systém, aby byl samostatný dům soběstačný po celý rok, je velmi složité a především nákladné.

Mnohem efektivnější a levnější jsou menší sdílená úložiště. Jejich rovnoměrné využití však musí někdo řídit, a tím je právě distributor. Motivací uživatelů k investici do baterií a jejich pronájmu by pak měla být právě nízká cena elektrické energie. Těžit z tohoto systému pak budou všichni – uživatel bude mít dlouhodobě levnou cenu energie, distributor získá levně úložiště, které mu pomůže efektivně využít OZE, a v neposlední řadě tím pomůžeme i životnímu prostředí – bude se totiž moci omezit výroba z tradičních zdrojů – elektráren.

Vyplatí se vůbec taková investice?
V současné době ne, baterie jsou ještě příliš drahé. Účelem našeho pilotního projektu je vyzkoušet toto řešení v praxi. I proto se na něm podílí ERU, MPO, MŽP nebo ČEZ-esko. Supervizi nad celým projektem a současně garantem nepodjatých výsledků je UCEEB ČVUT. Měření a testy v rámci pilotního projektu poběží minimálně do roku 2018.
Nicméně v horizontu cca 4-5 let předpokládáme pokles ceny baterií až o 50 %, např. i díky stavbě Gigafactory společnosti TESLA v Nevadě a tím by se toto řešení mělo stát pro uživatele výhodným. V té době by odpovědné orgány státní správy již měly mít – nejen díky našemu pilotnímu projektu – i dostatek informací, na základě kterých může vzniknout nový tarif pro domy s bateriovým úložištěm.

Myslíte, že jde skutečně o reálnou vizi?
Celé administrativní centrum financujeme výhradně ze svých prostředků, žádné veřejné finance nebo snad evropské dotace nečerpáme. Investice do bateriového úložiště, příslušného technického vybavení a řídicího systému rozhodně nebyla malá a jak jsem již uvedl, aktuálně jde o nenávratnou investici. Obráceně věřím, že to potvrzuje naše přesvědčení o správnosti této cesty. Jako jedni z mála dlouhodobě sledujeme skutečné provozní náklady u rodinných domů s našim elektrickým vytápěním, a i v tomto případě chceme jít cestou testování reálného provozu. Máme ověřeno, že realita se dost často výrazně liší od předpokladů postavená na „odborných“ analýzách nebo výpočtech.
Více informací najdete na www.fenixgroup.cz.